metafrasi banner

dove and pigeon

nickel

Administrator
Staff member
Μόνο που από τότε οι δεκαοχτάρες έχουν γίνει δεκαεννιάρες (και βάλε). :)
 

Earion

Moderator
Staff member
Περιστέρια σε αστικό περιβάλλον: ενσάρκωση της αθωότητας και της ειρήνης ή αρουραίοι των ουρανών;

Μηνιγγίτιδα, κρυπτόκοκκος, σαλμονελώσεις, ψιττάκωση, εγκεφαλίτιδα, διαρροϊκές συνδρομές... Είναι να σου φεύγει το μυαλό.

Όποιος αντέχει για περισσότερα, ας διαβάσει ό,τι γράφει ο M. Hulot εδώ: Lifo 9.10.2013.
 

SBE

¥
Αυτό το αρουραίοι των ουρανών είναι φαντάζομαι εμπνευσμένο από το sky rats.
Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα περιστέρια. Στην Ελλάδα κάποτε προσγειώθηκε στο μπαλκόνι μας ένα τυφλό περιστέρι. Το κρατήσαμε για πολλά χρόνια σαν κατοικίδιο μέχρι που πέθανε- έμαθε να βρίσκει το φαγητό του και το νερό του μόνο του με λίγη βοήθεια. Κανένας μας δεν έπαθε τίποτα. Και στο Λονδίνο μια μέρα το χειμώνα ήρθε στο παράθυρο ένα περιστερι με σπασμένο πόδι. Το φροντίσαμε και το παραδώσαμε σε ενα ιατρείο πτηνών. Επίσης δεν πάθαμε τίποτα.

Μου κάνει εντύπωση στο άρθρο η επικεφαλίδα: Σαλμονέλα και listeria. Γιατι μόνο το ένα στα ελληνικά; Τόσο άγνωστη είναι η λιστερίωση;
 

nickel

Administrator
Staff member
Για να έχουμε μάλιστα και τις σωστές ισορροπίες, η σαλμονέλα και η λιστέρια είναι τα βακτήρια, ενώ σαλμονέλωση και λιστερίωση είναι οι ασθένειες που προκαλούν.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ευτυχισμένη SBE! Και μόνο γι' αυτές τις αναμνήσεις θα σε ζήλευα! :D
 

SBE

¥
:eek:mg:
Εδώ ίσως θα κόλλαγε φωτο της τρίχρονης SBE να ταϊζει τα περιστέρια στο Σύνταγμα (με σπόρια αγορασμένα εκεί κοντά).
 
Top