metafrasi banner

dodge/burn

spuko

New member
Γεια σας αγαπητοί Λεξιλόγοι!
Γνωρίζετε μήπως τις καθιερωμένες αποδόσεις των εντολών dodge και burn; (είναι εντολές του photoshop, αλλά υποθέτω και άλλων προγραμμάτων)
Σε ένα γλωσσάρι της Λέσχης Φωτογραφίας και Κινηματογράφου Καρδίτσας τα βρήκα αντίστοιχα κάλυψη/κάψιμο. Για το κάψιμο είμαι σχεδόν σίγουρη. Το dodge όμως το βλέπω στο google και "φώτισμα" ή "ξάνοιγμα".
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
 

SBE

¥
Να διευκρινίσουμε ότι δεν είναι απλά "εντολές του φοτοσόπ" και των παρεμφερών προγραμμάτων, αλλά ορολογία της εποχής του σκοτεινού θαλάμου και της εκτύπωσης φωτογραφιών με το χέρι, με την έκθεση του χαρτιού στον μεγεθυντήρα.
Αντιστοιχεί στην σκίαση τμημάτων του χαρτιού κατά την εκτύπωση (με μάσκα π.χ.) ώστε να εκτεθεί λιγότερο το σκιασμένο κομμάτι και να καεί το υπόλοιπο.

ΥΓ Δυστυχώς δεν θυμάμαι πώς τα έλεγαν στα ελληνικά, δηλαδή αν χρησιμοποιούσαν διαφορετική λέξη από τη σκίαση και το κάψιμο.
 

spuko

New member
Έχεις δίκιο! Εγώ έχω τον χαβά μου (πώς αποδίδεται σε αυτά τα προγράμματα) και το εξειδίκευσα. Σ' ευχαριστώ!
 

nickel

Administrator
Staff member
Φωτισμός το βρήκα σε ελληνική βοήθεια του Photoshop, αλλά το φώτισμα είναι κάπως καλύτερο.
 

spuko

New member
Σας μερσώ θερμά!! Είστε υπέροχοι (και ταχύτατοι) όπως πάντα!
 

SBE

¥
Ο φωτισμός μπορεί να σημαίνει και το από που έρχεται το φως.

Το οποίο μας πάει στο ερώτημα: πόσο πρέπει η νέα ορολογία να ακολουθεί την παλιά; Στο Φοτοσόπ χρησιμοποιούν ορολογία αναλογικής εκτύπωσης για να περιγράψουν τις λειτουργίες του προγράμματός τους. Και στην παλιά ορολογία η σκίαση κάνει κάτι πιο φωτεινό ενώ η έκθεση το κάνει πιο σκούρο, το καίει. Θυμάμαι πόσο με είχε μπερδέψει μέχρι να το μάθω, στο τέλος θυμόμουνα ότι κάθομαι στη σκιά για να μη κάψει ο ήλιος.
Στο πρόγραμμα όμως απλώς επιλέγεις μια περιοχή και την κάνεις πιο φωτεινή ή πιο σκούρα. Ούτε σκιές, ούτε ήλιος.
 

666

New member
Σόρυ που το ανέστησα, αλλά έπρεπε.

Dodge > Υπερφωτίζω ή υπερεκθέτω (έως και καίω, κάποτε αδόκιμο τώρα λόγω ψηφιακής όχι τόσο)
Burn > Υποφωτίζω ή υποεκθέτω (έως και καίω!)

Αντιστοίχως τα ουσιαστικά. Επίσης "μασκάρω" μπορεί να γίνει συνώνυμο του υπερφωτίζω σε πιο jargon καταστάσεις. Αλλά προσοχή, το μασκάρισμα καμιά φορά παίζει και για burn, διότι ρόλο παίζει και η ένταση του φωτός του μεγεθυντήρα κατά την εμφάνιση. (Μη μπερδευτούμε με το φως κατά την έκθεση.) Οπότε τότε γίνονται τρύπες στη μάσκα, για να κάνει burn αντί dodge.
 

nickel

Administrator
Staff member
Dodging and Burning in Photoshop

I think two of the most misunderstood tools found in most editing programs are the dodge and burn brushes. Too many people don’t use them at all, and too many people who do use them do so incorrectly. With any kind of luck this tutorial will provide a little insight into what these tools do, and how you can use them to make better images.

Simply put, the dodge tool lightens the pixels you paint, and the burn tool darkens the pixels you paint. It’s not entirely different from using Levels or Curves. The difference is that you are not applying the changes to the entire image; you’re applying them only to the places you paint with the brushes. Think of it as a way of selectively adjusting the brightness or darkness of your image.

http://www.dpchallenge.com/tutorial.php?TUTORIAL_ID=30

Είναι σωστό το «υπερ-» αν κάνουμε κάτι λιγότερο ή περισσότερο φωτεινό;
 

666

New member
Η παράθεσή σου είναι επεξηγηματική ως προς το τι γίνεται στο φώτοσοπ. Ως όροι που έρχονται απευθείας από τον σκοτεινό θάλαμο, οφείλουν (στα ελληνικά) να χρησιμοποιηθούν αντιστοίχως. Non? Είναι κατανοητό το μπέρδεμα που προκύπτει στην εποχή του φωτοσόπ (το εργάζομαι καθημερινά επί ώρες ατελείωτες). Το μπέρδεμα προκύπτει γιατί μιλάμε για αρνητικά. Δηλαδή κρύβεις (dodge) το φως του μεγεθυντήρα για να υπερφωτίσεις τη φωτογραφία. Το *ανάποδο* από αυτό που κάνεις όταν φωτογραφίζεις. Εγώ απορώ που ολόκληρο φόρουμ και δεν έχει έναν φωτογράφο τόσο καιρό :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ απορώ που ολόκληρο φόρουμ και δεν έχει έναν φωτογράφο τόσο καιρό :)
Άσε, κάνουμε μαζώξεις κι ούτε μια φωτό για δείγμα δεν έχουμε να ποστάρουμε! :(
 

SBE

¥
Έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία φορά που ο Νίκελ έκαψε το φιλμ, οπότε πού να τα θυμάται βρε Εξεξέξ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Το γελοίο είναι ότι έχω κάνει κι ένα σεμινάριο φωτογραφίας και υπήρχε μια εποχή (κάπου δέκα χρόνια πριν από την πρώτη ψηφιακή Fuji) που έτρεχα πίσω από συνταξιδιώτες, ασθμαίνοντας από το βάρος μιας τσάντας με φακούς και φίλτρα. Αλλά, άλλο φωτογράφος και άλλο σκοτεινός θάλαμος. (Όχι πως θυμάμαι ορολογία της φωτογραφίας πια. Ούτε την κάμερα του κινητού μου δεν χρησιμοποιώ. Και είναι χειρότερο από τεχνοφοβία: είναι βαρεμάρα.)
 
Top