Digital Pirates, 3D Printing and the End of Copyright

daeman

Administrator
Staff member
Διορθώθηκε.:p

Εσύ καλά λες, αυτό σκέφτηκα κι εγώ διαβάζοντάς το, αλλά αν δει τέτοια διόρθωση ο μαρκετίστας, αυτός το 'χει στο τσεπάκι το εγκεφαλικό και ο διορθωτής το ροζ χαρτάκι.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
What's the big deal with 3D printing?

[...] If you're aware of 3D printing, but not sure how it works, then you could have done worse than head to the City of London last Friday for the world's first-ever consumer 3D print show, the catchily titled 3D Print Show. [...]


(The Independent) --με μερικές ωραίες ιδέες και στα σχόλια.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλό για παιχνιδάκι, αλλά γρήγορα θα γίνεται βαρετό.

Θα σου πω όταν το πάρω· τα παιδιά χοροπηδούσαν εκστασιασμένα μπροστά στην οθόνη μόλις το είδαν και μ' έπεισαν να τους το τάξω για χριστουγεννιάτικο δώρο. Δεν ξέρω αν θα γίνεται γρήγορα βαρετό, αλλά νομίζω ότι εξαρτάται από το πόση φαντασία έχει κανείς, ώστε να κάνει με αυτό οτιδήποτε σκαρφιστεί. Αν κάνω καιρό να εμφανιστώ στη Λέξι τις γιορτές, θα ξέρετε τι θα κάνω. You'll know what I'll be doing next Christmas.
 
Και ταλέντο. Η φαντασία δεν αρκεί. Πάντως μού δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ ψεύτικο το πλαστικό που βγάζει, πολύ λεπτό για να κάνεις κάτι που θα αντέξει πάνω από μερικές μέρες. Και οι γραμμές και οι καμπύλες που βγάζει δεν είναι πολύ σταθερές, όπως φαίνεται στα παραδείγματα, γιατί το να 3D-ζωγραφίζεις δεν είναι καθόλου εύκολο. Πρέπει να έχεις χέρι μηχανής.
 

SBE

¥
Επειδή επιτέλους τώρα κάθισα και το είδα:
α. κι εγώ θέλω ένα, αυτό δε σημαίνει ότι είναι αυτό που λέει*
β. από άποψη τεχνικής, το βρίσκω χρήσιμο για να φτιάχνεις κάτι στο χαρτί, όπως τον πύργο του Άιφελ που δείχνει. Αλλά τα άλλα που είναι φτιαγμένα απευθείας τρισδιάστατα, σαν τη στρουθοκάμηλο, μου φαίνονται δύσκολα. Επιπλέον, αυτά που έχουν φτιάξει είναι σαν καλικατζούρες, απόδειξη του ότι δεν έχουμε ίσως συνηθίσει (το λέω ευγενικά) να σχεδιάζουμε στον αέρα με ακρίβεια.
γ. Μπορείς να ξαναχρησιμοποιήσεις αυτά που φτιάχνεις ή σου μένουν εκατό καλικατζούρες να σου πιάνουν χώρο;

Και τέλος, είπα πιο πάνω ότι δεν είναι αυτό που λέει, αφού δεν είναι εκτυπωτής, και είμαι σίγουρη ότι παρόμοια κυκλοφορούν στα παιχνίδια, με άλλα υλικά. Δαεμάνε, μην περιμένεις τα Χριστούγεννα. Φτιάξ' το μόνος σου, ιδού πρωτότυπο κι ένα άρθρο που εξηγεί τι γίνεται.
 

bernardina

Moderator
Τώρα να πω ότι μου τη δίνει που ακόμα δεν πρόλαβε να κυκλοφορήσει το προϊόν στην αγορά και βγήκε αμέσως η μαϊμού του από τα σαΐνια; Όχι πως είναι της γούνας μου μανίκι, αλλά είναι φορές που τσατίζομαι όταν κάποιοι βάζουν μυαλό, χρόνο, αγωνία, ενθουσιασμό, φαντασία και όνειρα --για να μην πω λεφτά, αφού εδώ ζητάνε υποστηρικτές-- για να δημιουργήσουν κάτι καινούργιο κι έρχεται έπειτα ο κινέζος* και σου λέει: δες εδώ, εγώ το έχω μια δεκάρα η κλωτσά αλλά άμα σου φαίνεται ακριβό φκιάχτο και μόνος σου!

*με την έννοια του φτηνιάρη αντιγραφέα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ίσως γνωρίζετε τον μπλογκερ Τέκι Τσαν από τις οικονομικές αναλύσεις του (π.χ. για την κατάσταση στον ελληνικό τύπο). Αυτό που ίσως δεν γνωρίζετε είναι ότι γράφει τακτικά για θέματα εκτυπωτών 3D και μάλιστα, με οδηγίες ιδιοκατασκευής για όσους πιάνουν τα χέρια τους και η τρέλα τους.
 

SBE

¥
Εγώ δεν το βλέπω σαν αντιγραφή της ιδέας του άλλου και καταστροφή της πρωτοτυπίας, γιατί σαν μηχανικός με κάποια σχέση με το αντικείμενο βλέπω ότι η κατασκευή του άλλου δεν έχει πρωτοτυπία παρά μόνο στο πακετάρισμα και στο μάρκετινγκ. Κι από αυτό έχουμε χορτάσει.
 

bernardina

Moderator
Εγώ δεν το βλέπω σαν αντιγραφή της ιδέας του άλλου και καταστροφή της πρωτοτυπίας, γιατί σαν μηχανικός με κάποια σχέση με το αντικείμενο βλέπω ότι η κατασκευή του άλλου δεν έχει πρωτοτυπία παρά μόνο στο πακετάρισμα και στο μάρκετινγκ. Κι από αυτό έχουμε χορτάσει.

Δεν έχει πρωτοτυπία; Δηλαδή υπήρχε κάτι ανάλογο πριν απ' αυτό; Δεν ήταν δική τους ιδέα, παρά μόνο την έκλεισαν σε πιο χαριτωμένο μαραφέτι; Μάλλον πάλι δεν κατάλαβα κάτι...
 

SBE

¥
Από μόνοι τους λένε ότι η ευρεσιτεχνία για την οποία έχουν κάνει αίτηση είναι η μέθοδος ψύξης του πλαστικού στην πένα, όχι τα άλλα στοιχεία της πένας. Νομίζω ότι αυτό απαντάει το ερώτημά σου.

*η οποία μέθοδος μπορεί να έχει πρωτοτυπία μόνο το ότι ψύχει το συγκεκριμένο τύπο πλαστικού
 
Δεν έχει πρωτοτυπία; Δηλαδή υπήρχε κάτι ανάλογο πριν απ' αυτό; Δεν ήταν δική τους ιδέα, παρά μόνο την έκλεισαν σε πιο χαριτωμένο μαραφέτι; Μάλλον πάλι δεν κατάλαβα κάτι...

Η ιδέα είναι βασισμένη σε εργαλεία ζαχαροπλαστικής, όπου, αντί για πλαστικό, στο σωληνάριο έχεις σαντιγύ.

Επιπλέον, αυτά που έχουν φτιάξει είναι σαν καλικατζούρες, απόδειξη του ότι δεν έχουμε ίσως συνηθίσει (το λέω ευγενικά) να σχεδιάζουμε στον αέρα με ακρίβεια.

Αυτό είπα κι εγώ, παραπάνω. Φταίει ίσως και το πάχος της γραμμής που αφήνει.
 

SBE

¥
Η ιδέα είναι βασισμένη σε εργαλεία ζαχαροπλαστικής, όπου, αντί για πλαστικό, στο σωληνάριο έχεις σαντιγύ.

Μπράβο, έλλη, αυτό προσπαθούσα να θυμηθώ, μόνο όχι σαντιγί αλλά ζαχαρόπαστα.
Kαι μπορώ να φανταστώ τον πύργο του Άιφελ φτιαγμένο με σοκολάτα και με το στένσιλ του αρχικού βίντεο.
 
ΤΟ άρθρο χοντροϋπερβάλλει. Αν κάποιος έχει στην διάθεσή του καμμιά δεκαριά χιλιάδες, δεν χρειάζεται 3D εκτυπωτή για να βρει όπλο. Εξάλλου ο τρελός σύζυγος ή ο οποιοσδήποτε άλλος έχει πολύ πιο εύκολο, άμεσο και φθηνό τρόπο να σκοτώσει όποιον θέλει: από κοινά κουζινομάχαιρα ως απλά μαδέρια. Εκτός αν έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι μπορεί ένα πλαστικό όπλο να πυροβολήσει πάνω από μια φορά χωρίς να αλλοιωθεί ο μηχανισμός του απ' την θερμότητα. Τέλος, αν κάποιος έχει την διάθεση να το κάνει αυτό, μπορεί να το κάνει και με καλούπια, χωρίς 3D εκτυπωτή και μάλιστα χρησιμοποιώντας σίδερο.
 
Top