metafrasi banner

charity shop

"Ignoring the lights at the crossing she sprinted along a pavement and then she turned to a street lined with charity shops".

Εδώ τα αναφέρει φιλανθρωπικά καταστήματα ή καταστήματα αλληλεγγύης. Τα έχετε συναντήσει πουθενά;
 

Cadmian

New member
Μαγαζιά με μεταχειρισμένα (ή σκέτο μεταχειρισμένα, π.χ. πάω να ψωνίσω στα μεταχειρισμένα) τα ξέρω εγώ, έτσι τα λέω, και τα τελευταία δυόμιση χρόνια ψωνίζω σχεδόν αποκλειστικά από αυτά σ' ότι αφορά ρούχα, βιβλία, ψιλολοΐδια κλπ.

Έχει αρκετά αποτελέσματα.
 
Μαγαζιά με μεταχειρισμένα (ή σκέτο μεταχειρισμένα, π.χ. πάω να ψωνίσω στα μεταχειρισμένα) τα ξέρω εγώ, έτσι τα λέω, και τα τελευταία δυόμιση χρόνια ψωνίζω σχεδόν αποκλειστικά από αυτά σ' ότι αφορά ρούχα, βιβλία, ψιλολοΐδια κλπ.

Έχει αρκετά αποτελέσματα.

Το μόνο πρόβλημα που έχει το "μαγαζιά με μεταχειρισμένα" είναι ότι δεν υποδηλώνεται ο φιλανθρωπικός χαρακτήρας του καταστηματος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για τον χρήστη μάλλον δεν έχει διαφορά, αλλά στα charity shops θεωρητικά μπορέι και να πουλιούνται είδη από πρώτο χέρι (π.χ. από δωρεές παραγωγών), άρα ίσως είναι σκόπιμο να υπάρχει διάκριση με το second-hand.
Στον γκούγκλη βρίσκω (όχι πάρα) πολλά ευρήματα με φιλανθρωπικό κατάστημα και ελάχιστα με κατάστημα αλληλεγγύης.
 

Cadmian

New member
Ασχέτως με το τι υποδηλώνει η σύναψη, βάσει του ορισμού της βικιπίντια -αλλά και της ίδιας της πραγματικότητας- τα charity shops έχουν προ πολλού απωλέσει τον καθαρά φιλανθρωπικό τους χαρακτήρα, ακριβώς επειδή πλέον δεν στοχεύουν αποκλειστικά και μόνο σε φιλανθρωπία ή σε ενίσχυση κάποιου ανθρωπιστικού ή μη σκοπού.

Εγώ π.χ., αλλά και πολλοί άλλοι, δεν ψωνίζουμε από τέτοια μαγαζιά λόγω οικονομικής δυσπραγίας, αλλά περισσότερο λόγω του ίδιου του εναλλακτικού θεσμού που εκπροσωπούν. Στο εξωτερικό είναι ακόμη πιο συνειδητοποιημένοι και προσανατολισμένοι προς αυτή την στάση και άποψη.

Υπόψη πως όλα αυτά είναι καθαρά η δική μου άποψη. Αν το κείμενο σου μένει περισσότερο στον φιλανθρωπικό σκοπό των καταστημάτων, πάω πάσο. :)
 
Top