cattle herding: βόσκηση βοδιών;

Άλλωστε, όπως θα θυμάσαι, η περιπλάνηση των νομάδων είναι φαινομενική, εφόσον περιορίζεται σε ομοιόμορφα τοπία.
Πειρατή, έχω κάποιες ενστάσεις. Πρώτον, παρά τη φθορά του σκληρού δίσκου, δεν ξεχνάω τα ουσιώδη. Θυμήσου λοιπόν κι εσύ ότι το αληθινό είναι μια στιγμή του ψεύτικου, ότι το ψεύτικο μπορεί να μην είναι αληθινό αλλά είναι καθ' όλα πραγματικό. Ο φετιχισμός δεν είναι εξαπάτηση, κοροϊδία, φενάκη κτλ. Είναι αναγκαίος τρόπος ύπαρξης του ουσιώδους, είναι η μόνη απτή πραγματικότητα. Δεν θα σου πω εγώ πότε και πώς συντελείται η αποαντικειμενοποίηση που δείχνει τον βασιλιά γυμνό. Δεύτερον, από τότε που σε ισοφάρισα 88-88 έχεις πάλι την τάση να σκοράρεις ψιλοασύστολα. Αλλά μέχρι να λύσεις εσύ τα κοινοπολιτειακά σου, εγώ μπορεί να έχω χτίσει διαφορά ασφαλείας, κι ας χαρίζονται οι μοδεράτορες στα τζούφια. Τρίτον, αν το παρακάνουμε, μπορεί να φάμε κόκκινη κάρτα από τους λεξιλόγους, γιατί αυτοί δαγκώνουν. Και τότε ίσως αναγκαστούμε να κάνουμε καφενείο μονοκούκι στου 40κου. Σαν εγνωσμένοι δημοκράτες άνθρωποι, δεν θέλουμε τέτοια συρρίκνωση του πλουραλισμού, έτσι δεν είναι;
 

aqua

New member
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις (και συγγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα). Η δική μου απορία αφορούσε το horse breeding και του cattle herding. Το κείμενο δίνει έμφαση όχι στο είδος της κτηνοτροφίας τόσο, όσο στα είδη που εκτρέφονταν. Οπότε μάλλον η "εκτροφή αλόγων" και η "βοοτροφία (δεν την ήξερα τη λέξη!) ελεύθερης βόσκησης" θαρρώ πως μου κάνουν!
Σας ευχαριστώ όλους!
:)
 
Top