metafrasi banner

buffer

calmdown

New member
The added advantage of having a decompression ceiling and floor is that it recognises that in rough water, it might be difficult to maintain the exact depth to optimise decompression. By maintaining a depth below the ceiling but above the floor, the diver is still decompressing, although slower than optimal, and provides an additional buffer to minimise the risk that waves will lift the diver above the ceiling. Also, the continuous decompression curve used by Suunto provides a much smoother and a more natural decompression profile than the traditional “step” decompression.

Εδώ αναφέρεται πάλι στις καταδύσεις αλλά το buffer αναφέρεται μήπως στον καταδυτικό υπολογιστή;
 
Εγώ καταλαβαίνω ότι το additional buffer παρέχεται από το by maintaining.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ καταλαβαίνω ότι το additional buffer παρέχεται από το by maintaining.
Αυτό είναι το λογικό, αλλά τότε θα έπρεπε να έχει άλλη σύνταξη (is provided π.χ.). Σε αυτή την περίπτωση, πάντως, μεταφραστικά θα μπορούσε να χρησιμέψει, πιστεύω, και μια επιπρόσθετη εφεδρεία.
 
Εγώ καταλαβαίνω ότι το additional buffer παρέχεται από το by maintaining.

Ναι κι εγώ κάπως έτσι το είδα - και γενικότερα σε σχέση με το having a decompression ceiling and floor.
 
Ίσως, προστατευτική ζώνη ή περιοχή προστασίας.
Καλύτερα ζώνη ασφαλείας (εγώ θα έλεγα περιθώριο ασφαλείας), όπως θα λέγαμε απόσταση ασφαλείας από κάτι επικίνδυνο.

Σχετικά με τη σύνταξη τώρα, ο συγγραφέας μάλλον ήθελε το maintaining για υποκείμενο, αλλά τελικά του βγήκε το diver - πάντως σωστό είναι και έτσι :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το περιθώριο ασφαλείας ήταν η πρώτη σκέψη που έκανα διαβάζοντας (αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν και σωστή :-) ). Όσο για τη σύνταξη, έχει κουσούρια από την αρχή ως το τέλος.
 
This thread is as good as any για την ερώτησή μου νομίζω.

Το buffering στον υπολογιστή πώς μεταφράζεται; Αναρωτήθηκα τις προάλλες που είδα να το κάνει ένα πρόγραμμα. Ευχαριστώ!
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Fetching and buffering from existing Lexilogia threads:

cache και κασέ

...
To buffering συνίσταται σε προσωρινή αποθήκευση δεδομένων, την ώρα που αυτά μετακινούνται από ένα σημείο του συστήματος σε κάποιο άλλο. Παρόλο που και το buffering επιφέρει βελτίωση των επιδόσεων και συνιστά επίσης προσωρινή αποθήκευση, δεν έχει ακριβώς τον ίδιο σκοπό ύπαρξης με το caching — γεννήθηκε από τον εγγενή περιορισμό των εντολών της CPU, οι οποίες δεν δύνανται να έχουν άμεση πρόσβαση σε δεδομένα (να τα διευθυνσιοδοτήσουν) όταν αυτά βρίσκονται αποθηκευμένα σε περιφερειακές συσκευές.


Register/Buffer


buffer state = κράτος-ανάχωμα

hit the buffers, run into the buffers

serum buffer matrix

Γλωσσάρι γνωσιακής επιστήμης (cognitive science)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το buffering στον υπολογιστή πώς μεταφράζεται; Αναρωτήθηκα τις προάλλες που είδα να το κάνει ένα πρόγραμμα. Ευχαριστώ!

Ψάξε στα νήματα, αλλά εμένα θα μου άρεσε να μου έλεγε το πρόγραμμα «Κάνω προανάγνωση» ή, ακόμα καλύτερα, «Μια στιγμή. Μαζεύω πράμα στην ενδιάμεση μνήμη για να μη σε πεθάνω στις διακοπές μετά...».
 
Top