auto-entrepreneur [FR>EL]

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή το γλωσσικό αντίστοιχο θα ήταν αυτοαπασχολούμενος επιχειρηματίας (για να μην πιάσουμε τώρα το εγχειρηματίας).

Ενδιαφέροντα ευρήματα (ένα από το προζ, πολλά εμφανώς αυτόματα, και ένα κοινοτικό εδώ που περιγράφει τον αυτοαπασχολούμενο επιχειρηματία ως επιχειρηματία που δουλεύει κι αυτός μεροκάματο στη μικροεπιχείρησή του, σελ. 3, έγχρωμο πλαίσιο κάτω). Επίσης, παρουσιάζει και την έννοια της μικροεπιχείρησης στη Γαλλία (που είναι εμφανώς διαφορετική από αυτό που ψάχνουμε εδώ.)
 

rogne

¥
το «auto» ποια λέξη ακριβώς αντιπροσωπεύει;

Το "ατομικός". Ή το "ατομικός" και το "ανεξάρτητος" μαζί.

Ο επιτηδευματίας σε τι διαφέρει απ' τον επαγγελματία;

Υ.Γ. Μόλις βρήκα κάτι πιο κοντά στο "auto-" : αυτοεργοδοτούμενος, αντί για "αυτοαπασχολούμενος" (και στη θέση των "ανεξάρτητος ατομικός").
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο επιτηδευματίας σε τι διαφέρει απ' τον επαγγελματία;
Λεξικά, σε τίποτε, αλλά συνδέεται νοηματικά πιο συχνά με την επιχειρηματικότητα και όχι την πνευματική διάσταση του ελεύθερου επαγγελματία όπως περιγράφει ο νόμος που ανέφερε ο Ζάζουλας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα πάντως η άποψη είναι να φτιάξουμε έναν σύντομο όρο που να αρχίζει από αυτο- και να τελειώνει με δεύτερη λέξη τον επιχειρηματία και να μην σημαίνει ήδη κάτι συγκεκριμένο στα ελληνικά. Να καπαρώσουμε κάτι καινούργιο για το γαλλικό (και σε τελική ανάλυση... έστω τον αυτοεπιχειρηματία). Καινούργιο όρο αυτοί, καινούργιο κι εμείς. Λακωνικό αυτοί, λακωνικό κι εμείς. Αδιαφανή ως προς το ειδικότερο νόημά του αυτοί, αδιαφανή κι εμείς.
 

rogne

¥
και σε τελική ανάλυση... έστω τον αυτοεπιχειρηματία

Εγώ μέσα είμαι, για τους αναγνώστες δεν ξέρω. Υποσημείωση, θα μου πεις... Και γιατί όχι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εδώ οι άλλοι έχουν ιδρώσει να το εξηγούν, εμείς θέλουμε να γλιτώσουμε χωρίς επεξήγηση; Να κάνουμε όρο-εγκυκλοπαίδεια (πανικοβλήθηκα με τα τρία επίθετά σου); Ή θα φτιαχτεί κάτι αρκετά συμπαγές από ένα επίθετο που θα είναι προτιμότερο να αρχίζει από αυτο- και ένα ουσιαστικό (επιχειρηματία, κατά προτίμηση, ή επαγγελματία / επιτηδευματία κατά προσαρμογή στα δικά μας), που στο σύνολό του θα συνοψίζει την ουσία, αυτό που ξεχωρίζει τον auto-entrepreneur από τους άλλους αυτοαπασχολούμενους. Ή θα κρατήσουμε τον αυτοεπιχειρηματία, που, επειδή είναι παλαβό, δεν σε βάζει σε πειρασμό να συζητήσεις αν είναι ή δεν είναι επιχειρηματίας. Η δεύτερη λύση, αν κατεβαίνει χωρίς πολλά αλκασέλτζερ, είναι πάντα προτιμότερη, πιο σίγουρη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν παίζει και ο αυτοχειρηματίας βλέπεις, να το απλοποιούσαμε τουλάχιστον... :D
 

rogne

¥
Συμφωνώ, ούτε εγώ χάρηκα πολύ με την παρέλαση των επιθέτων. Και μετά τα ευ/πράσινο/ηλεκτρονικό ή η-επιχειρείν, ας καθιερωθεί και το αυτοεπιχειρείν [σ.σ.: το βλέπω να γίνεται σύντομα αυτο(επι)χειρείν]. :cool:

Edit - Spot on, Δρ 7χ!
 

SBE

¥
Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί χρειάζεται να διαχωρίζουμε την επιχείρηση που παρέχει υπηρεσίες κι αποτελείται από έναν άνθρωπο από τον ένα ανθρωπο που παρέχει υπηρεσίες. Απ'όσα διάβασα βλέπω ότι κάνετε διαχωρισμό, αλλά εμένα μου φαίνεται το ίδιο.
 
Top