Amazon Kindle

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Προσοχή, αν το πάρεις από την Αμερική, υπάρχει περίπτωση να σου χρεώσουν δασμούς. Πάρ' το από την Αγγλία καλύτερα, αν μπορείς.
 
Προσοχή, αν το πάρεις από την Αμερική, υπάρχει περίπτωση να σου χρεώσουν δασμούς. Πάρ' το από την Αγγλία καλύτερα, αν μπορείς.

Ναι, το ξέρω. Έχω ήδη λογαριασμό εκεί οπότε θα το πάρω από την Αγγλία. Εσύ από την Αμερική το πήρες;
Επίσης, αυτό με τα Pdf αρχεία το είδα με μια καθυστέρηση, γι' αυτό σε ξαναρώτησα αν αγοράζεις τίτλους από το amazon και τι είδους αρχεία διαβάζεις. Λίγο απογοητεύτηκα είναι η αλήθεια. Έχω πολλά pdf που θα ήθελα να μπορώ να τα διαβάζω στο Kindle, αλλά δεν χάθηκε κι ο κόσμος.
Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και τη βοήθεια, Αλεξάνδρα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μπορείς να διαβάσεις pdf, αλλά πρέπει να είναι στο σωστό μέγεθος. Αν τα γράμματα είναι μικρά και χρειαστεί να κάνεις ζουμ για να τα διαβάσεις, πρέπει συνέχεια να αλλάζεις θέση μέσα στο έγγραφο με τα βελάκια, για να διαβάσεις μια σειρά από την αρχή μέχρι το τέλος. Κατέβασα βιβλία σε pdf και τα πέρασα στο Kindle και σε λίγο εγκατέλειψα την προσπάθεια να τα διαβάσω.
 
Μπορείς να διαβάσεις pdf, αλλά πρέπει να είναι στο σωστό μέγεθος. Αν τα γράμματα είναι μικρά και χρειαστεί να κάνεις ζουμ για να τα διαβάσεις, πρέπει συνέχεια να αλλάζεις θέση μέσα στο έγγραφο με τα βελάκια, για να διαβάσεις μια σειρά από την αρχή μέχρι το τέλος. Κατέβασα βιβλία σε pdf και τα πέρασα στο Kindle και σε λίγο εγκατέλειψα την προσπάθεια να τα διαβάσω.

Ναι, κατάλαβα. Κρίμα. Δεν άλλαξα άποψη πάντως. Κατά πάσα πιθανότητα θα το πάρω.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, αν είδατε μέχρι τέλος την παρουσίαση για τα πδφ στο #14, φαίνεται να υπάρχει σόφτγουερ που μετατρέπει κάποια τουλάχιστον από τα πδφ (μάλλον τα ιδιόκτητα) σε άλλες, πιο ευανάγνωστες μορφές (αλλά δεν έχω ιδέα τι και πώς και πού και πόσο κλπ).
 
Μόλις ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να το παραγγείλω από το βρετανικό amazon επειδή δεν το στέλνουνε σε διευθύνσεις εκτός Βρετανίας. Οπότε μου μένει μόνο η λύση του αμερικανικού amazon. Αλλιώς θα πρέπει ν' αγγαρέψω κάποιον γνωστό που μένει στην Αγγλία.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Οπότε μου μένει μόνο η λύση του αμερικανικού amazon. Αλλιώς θα πρέπει ν' αγγαρέψω κάποιον γνωστό που μένει στην Αγγλία.

Το β. Διάβασε εδώ, που λέει ο Δόχτορας παραπάνω, από το δεύτερο σχόλιο και κάτω. :-)
 
Φίλοι μου, τρελαίνομαι για γκάτζετ και πολύ πιθανό να καταλήξω κι εγώ με ένα Kindle στο χέρι... κάποια στιγμή.

ΑΛΛΑ

Ποια η πραγματική - πέρα από τον ενθουσιασμό για νέες τεχνολογίες, αμφίβολη οικολογία - χρησιμότητά του; Πόσα βιβλία θα διαβάσεις δηλαδή στο τρένο και πρέπει να πάρεις μαζί αυτό και όχι τα 1-2 βιβλία που θέλεις;
Στην παραλία το παίρνεις; Μαθαίνεις σε ένα παιδί να αγαπάει το βιβλίο με αυτό; Το μυρίζεις; Θαυμάζεις την γκραβούρα στο εξώφυλλό του; Το φυλλομετράς;

Θα ήθελα απαντήσεις με το χέρι στην καρδιά και από τη φίλη Αλεξάνδρα και από όσους το έχουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
H δική μου απάντηση (που δεν το έχω): Τα τελευταία δεκατόσα χρόνια που αντλούμε πολλές πληροφορίες από ψηφιακές πηγές που παραμέρισαν τις έντυπες, δεν προλαβαίνω να διαβάζω όσα θέλω καρφωμένος στην οθόνη. Πολλά άρθρα από εφημερίδες και ιστοσελίδες αντιγράφονται από το διαδίκτυο σε Word με ελάχιστο περιθώριο και τυπώνονται. Στο κρεβάτι τις μισές φορές διαβάζω τυπωμένες σελίδες αντί για βιβλίο (και είναι και πολύ πιο βολικές). Σήμερα πειραματίστηκα και με τις προδιαγραφές με τις οποίες θα φτιάχνω τα PDF μου για ανάγνωση σε Kindle. Είμαι έτοιμος να αγοράσω κι εγώ ένα. Έρχεται κανείς από την Αγγλία στην Αθήνα;


Προσθήκη: Για τα βιβλία, ότι είναι πολύ πιο βολικό να τα διαβάζεις στο κρεβάτι σε Kindle παρά τυπωμένα, ιδιαίτερα τα δεμένα, δεν χρειάζεται να το πω, έτσι;
 
Δηλαδή, ένα πολυσέλιδο pdf, έστω και παλαιάς κοπής, μπορείς να το διαβάσεις σε κιντλ με σχετικά απλή προεργασία;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δηλαδή, ένα πολυσέλιδο pdf, έστω και παλαιάς κοπής, μπορείς να το διαβάσεις σε κιντλ με σχετικά απλή προεργασία;

Εξαρτάται από το είδος του κειμένου. Αν πρόκειται για απλό στρωτό κείμενο, ναι. Αν έχεις κάτι πιο περίπλοκο, με πίνακες και φωτογραφίες κ.λπ., ίσως θέλει λίγο περισσότερη δουλειά. Βρήκα κάπου τις ιδανικές προδιαγραφές για ένα αρχείο του Kindle (διαστάσεις σελίδας, περιθώρια, γραμματοσειρά, οφθαλμό) και φορμάρισα στο Word το κείμενο ενός φίλου και το έστειλα στην Αλεξάνδρα και είπε ότι το βρήκε θαυμάσιο. Εγώ θα έβαζα μικρότερα γράμματα (ευτυχώς, μπορώ και διαβάζω ακόμα ψείρες — βοηθά γενικώς στο ψείρισμα :) ). Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί δικές του προδιαγραφές. Αλλά η δουλειά της μετατροπής θέλει λίγα λεπτά, αν όχι δευτερόλεπτα. Και πρόγραμμα μετατροπής σε PDF.
 
Φίλοι μου, τρελαίνομαι για γκάτζετ και πολύ πιθανό να καταλήξω κι εγώ με ένα Kindle στο χέρι... κάποια στιγμή.

ΑΛΛΑ

Ποια η πραγματική - πέρα από τον ενθουσιασμό για νέες τεχνολογίες, αμφίβολη οικολογία - χρησιμότητά του; Πόσα βιβλία θα διαβάσεις δηλαδή στο τρένο και πρέπει να πάρεις μαζί αυτό και όχι τα 1-2 βιβλία που θέλεις;
Στην παραλία το παίρνεις; Μαθαίνεις σε ένα παιδί να αγαπάει το βιβλίο με αυτό; Το μυρίζεις; Θαυμάζεις την γκραβούρα στο εξώφυλλό του; Το φυλλομετράς;

Θα ήθελα απαντήσεις με το χέρι στην καρδιά και από τη φίλη Αλεξάνδρα και από όσους το έχουν.

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι για όσους αγαπάνε τα βιβλία, τη μυρωδιά τους, το τσάκισμα στις σελίδες και στον ταλαιπωρημένο κορμό τους, τον λεκέ απ' τον καφέ στις κιτρινισμένες σελίδες, ε ναι, το κίντλ δεν μπορεί να τα αντικαταστήσει. Όμως, όμως, όμως...
Σκεφτείτε τα πόσα θετικά έχει το κίντλ:
1) Βάζεις τα πάντα όλα μέσα και έχεις άμεση πρόσβαση παντού. Έχω τη συσκευή 2 μήνες και έχω ήδη βάλει μέσα 64 βιβλία λογοτεχνίας και 4 λεξικά*. Και, πίστεψέ με, διαβάζω παντού, όχι μόνο έξω, και στο σπίτι.
2) Βρίσκεις το σημείο που θες με την αναζήτηση. Ψάχνεις ένα απόσπασμα από Τόλκιν και πρέπει να ψάχνεις και τους 3 τόμους φύλλο φύλλο; Όοοχι. Απλά πατάς search.
3) Η ανάγνωση είναι Ε Υ Κ Ο Λ Η. τα ταλαιπωρημένα ματάκια σου από την οθόνη ξεκουράζονται απίστευτα, γιατί η οθόνη δεν είναι φωτιζόμενη, αλλά μοιάζει με το πιο λευκό χαρτί που έχεις πιάσει ποτέ στα χέρια σου. Τα γραμματάκια μεγαλώνουν. Και σκεφτείτε πώς είναι να διαβάζεις κάτι βιβλία που δεν προστατεύονται πια από δικαιώματα και κυκλοφορούν σε κάτι άθλια πέιπερ μπακ που τσαντίζεσαι να τα πιάνεις στα χέρια σου (κλασικό με τον Ντίκενς πχ).
4) Το καλύτερο απ' όλα: Θες ένα βιβλίο; Το θες τώρα; Απλά μπες Άμαζον και κατέβασέ το. Σε 1 λεπτό είναι στο κίντλ σου. Το κακό σε αυτό, βέβαια, είναι ότι στην Ελλάδα υπάρχουν περιορισμένα δικαιώματα, ειδικά για συγγραφείς που λατρεύω, όπως ο Gaiman και ο Clive Barker, και μπορεί να μη βρεις αυτό που θες. Αλλά έχει πληθώρα, πληθώρα επιλογών! (Το αλλο κακό είναι ότι παίζει να τινάξεις την web buy καρτούλα σου στον αέρα άμα έχεις τον πειρασμό της άμεσης αγοράς...)
5) Και άλλο καταπληκτικό: μπαίνεις σε σάιτ όπως το project gutenberg και κατεβάζεις ό,τι θες από βιβλία που δεν προστατεύονται από δικαιώματα. Ντίκενς, Μαρκ Τουέιν, Κίπλινγκ (μεγάλη αγάπη) και ελληνικά αρκετά. [Τώρα βέβαια, δεν μπορώ να συγκρίνω την παλιά έκδοση της Πάπισσας Ιωάννας που έχω σπίτι μου από τον παπούλη μου με την ηλεκτρονική έκδοση που έχω στο κίντλ, αλλά όπως και να'χει, χαίρομαι που μπορώ να το έχω μαζί μου)

Γενικά, είναι μια αγορά που δεν την μετανιώνω με τίποτα. Αξίζει τον κόπο. Και είναι φτηνή. Σε σχέση πάντα με κάτι κινητά τέρατα ή τάβλετ πισιά.

*Όταν το αγοράζεις έρχεται με το American Heritage Dictionary και το Oxford Dictionary
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ποια η πραγματική - πέρα από τον ενθουσιασμό για νέες τεχνολογίες, αμφίβολη οικολογία - χρησιμότητά του; Πόσα βιβλία θα διαβάσεις δηλαδή στο τρένο και πρέπει να πάρεις μαζί αυτό και όχι τα 1-2 βιβλία που θέλεις;
Στην παραλία το παίρνεις; Μαθαίνεις σε ένα παιδί να αγαπάει το βιβλίο με αυτό; Το μυρίζεις; Θαυμάζεις την γκραβούρα στο εξώφυλλό του; Το φυλλομετράς;
Δεν έχω κανέναν ιδιαίτερο ενθουσιασμό για τις νέες τεχνολογίες αν δεν με εξυπηρετούν σε τίποτα. Π.χ. δεν έχω αποκτήσει smart phone, επειδή δεν το χρειάζομαι καθόλου.

Γιατί αμφίβολη οικολογία; Δεν είναι πιο οικολογικό να διαβάζεις ένα ηλεκτρονικό κείμενο από ένα έντυπο;

Βεβαίως και το παίρνεις στην παραλία, γιατί να μην το πάρεις; Όσο για το μετρό στο οποίο μπαίνω τακτικά, με βολεύει καλύτερα να έχω στην τσάντα μου αυτό το πανάλαφρο πραγματάκι από ένα βιβλίο πεντακοσίων ή χιλίων σελίδων που μπορεί να τύχει να διαβάζω αυτή τη στιγμή.

Δεν με ενδιαφέρει να μυρίζω και να θαυμάζω ένα βιβλίο, μόνο να το διαβάζω. Ούτε το φυλλομετράω ποτέ. Δεν με απασχολεί τι έχει στο εξώφυλλό του.

Νομίζω πως στα παιδιά οφείλουμε να διδάξουμε την αγάπη για την ανάγνωση, όχι για το αντικείμενο που λέγεται βιβλίο. Άρα, αν με οποιονδήποτε τρόπο το παιδί μου διαβάζει, καθόλου δεν με απασχολεί αν το φυλλομετράει κιόλας ή αν οι σελίδες του είναι χειροπιαστές ή ηλεκτρονικές. Και αν αύριο μού πει ο γιος μου, "Διάβασα το τάδε βιβλίο", δεν πρόκειται να τον ρωτήσω αν ήταν σε χάρτινη ή ηλεκτρονική μορφή, απλώς θα τον ρωτήσω πώς του φάνηκε το περιεχόμενο του συγκεκριμένου βιβλίου.

Ας μην ξεχάσω κι αυτό που λέει η Oliver Twisted: Παλιότερα αγόραζα βιβλία από το Amazon ή άλλους διαδικτυακούς τόπους, και περίμενα πότε θα το φέρει ο ταχυδρόμος. Είχε τύχει μέχρι και να χαθεί πακέτο με βιβλίο στο ταχυδρομείο. Τώρα μπαίνω στο Amazon και με ένα κλικ έχω το βιβλίο στα χέρια μου.

Εντάξει, δεν πρόκειται (ακόμα) να διαβάσω συνταγές μαγειρικής στο Kindle. Αλλά μπορεί στο μέλλον να υπάρχει ένα άλλο Kindle που θα το χρησιμοποιούν και στην κουζίνα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, υπάρχει και μια σκοτεινή πλευρά, που αφορά την υποστήριξη βιβλίων σε άλλες γλώσσες (ας πούμε, δεν υπάρχει καθόλου --όχι τεχνικά, αλλά αμαζονικά-- δυνατότητα για σύγχρονη γερμανική βιβλιογραφια που θα με ενδιέφερε εμένα).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πάντως, υπάρχει και μια σκοτεινή πλευρά, που αφορά την υποστήριξη βιβλίων σε άλλες γλώσσες (ας πούμε, δεν υπάρχει καθόλου --όχι τεχνικά, αλλά αμαζονικά-- δυνατότητα για σύγχρονη γερμανική βιβλιογραφια που θα με ενδιέφερε εμένα).
Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Ούτε μπορείς να διαβάσεις ελληνικά βιβλία, μια και η Amazon δεν τα πουλάει -- ακόμα. Μπορεί στο μέλλον να ξεκινήσει κι αυτό.
 
Βρήκα κάπου τις ιδανικές προδιαγραφές για ένα αρχείο του Kindle (διαστάσεις σελίδας, περιθώρια, γραμματοσειρά, οφθαλμό) και φορμάρισα στο Word το κείμενο ενός φίλου και το έστειλα στην Αλεξάνδρα και είπε ότι το βρήκε θαυμάσιο. Εγώ θα έβαζα μικρότερα γράμματα (ευτυχώς, μπορώ και διαβάζω ακόμα ψείρες — βοηθά γενικώς στο ψείρισμα :) ). Ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί δικές του προδιαγραφές. Αλλά η δουλειά της μετατροπής θέλει λίγα λεπτά, αν όχι δευτερόλεπτα. Και πρόγραμμα μετατροπής σε PDF.

Προφέσορ, αν δεν σου κάνει κόπο, πες μας κι εμάς τις προδιαγραφές αυτές (για το Kindle των έξι ιντσών μιλάμε, έτσι; ) να τις έχουμε πρόχειρες!
 

nickel

Administrator
Staff member
Προδιαγραφές αρχείου Word για ξεκούραστο διάβασμα στο Kindle

Page Setup > Paper > Custom Size > Width 8,5 cm > Height 11,4 cm
- Margins > Top 0,31 cm > Left Bottom Right etc 0 cm.
- Layout > Header 0 cm > Footer 0 cm
Font > Calibri
Font Size > 12


Μπορείτε να προσαρμόσετε τη γραμματοσειρά και το μέγεθος στα προσωπικά σας γούστα, βέβαια. Εγώ αλλάζω για να μη βαριέμαι. Μου αρέσει π.χ. πολύ το Cambria.
 
Προδιαγραφές αρχείου Word για ξεκούραστο διάβασμα στο Kindle

Page Setup > Paper > Custom Size > Width 8,5 cm > Height 11,4 cm
- Margins > Top 0,31 cm > Left Bottom Right etc 0 cm.
- Layout > Header 0 cm > Footer 0 cm
Font > Calibri
Font Size > 12


Μπορείτε να προσαρμόσετε τη γραμματοσειρά και το μέγεθος στα προσωπικά σας γούστα, βέβαια. Εγώ αλλάζω για να μη βαριέμαι. Μου αρέσει π.χ. πολύ το Cambria.

Ευχαριστώ!
 

Zazula

Administrator
Staff member
Σήμερα έπεσα τυχαία πάνω σε μια διαφήμιση άλλου e-reader που πουλιέται από το www.greekbooks.gr. Μου έκανε εντύπωση η εξαιρετικά ψηλή τιμή του, 241 ευρώ, έναντι των 139 δολαρίων που έδωσα για το Kindle, δηλαδή με τη σημερινή τιμή του δολαρίου γύρω στα 100 ευρώ. Δεν άντεξα, έβαλα ένα σχόλιο εκεί, το οποίο φυσικά δεν δημοσιεύτηκε. Στη συνέχεια ανακάλυψα ότι το ίδιο προϊόν πουλιέται και αλλού 169 ευρώ! Και με 120 βιβλία δωρεάν, που δεν τα αναφέρει πουθενά η πρώτη ιστοσελίδα.
Για το pixmania κυκλοφορούν ουκ ολίγα παράπονα (http://www.skroutz.gr/m/24/Pixmania (fr)), αλλά κάποιος μπορεί να το βρει με 187€ (και τα 120 βιβλία δώρο) από ελληνικό μαγαζί (διότι το pixmania είναι γαλλικό): http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=19276&catid=697.
 
Ξεκίνησα να γράφω ένα πανωσέντονο και ένα κατωσέντονο παρέα με μια παπλωματοθήκη για να εξηγήσω το γιατί το μηχανηματάκι αυτό, παρά τη δεδομένη χρησιμότητά του - περιορισμένη στον τομέα της έρευνας και μόνο κατά την άποψή μου - δεν μπορεί ποτέ να αντικαταστήσει το βιβλίο ή δεν θα ήθελα εγώ ποτέ να αντικαταστήσει το βιβλίο, αν θέλετε.

Το έσβησα όμως γιατί δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπούμε σε μια αντιπαράθεση χωρίς λόγο. Απόψεις είναι αυτές και διαφορετικοί άνθρωποι μπορούν να έχουν διαφορετική άποψη.

Σκεφτείτε τούτο μόνο: 1) Στο μέλλον να μπαίνετε στο δωμάτιο ή δωμάτια που άλλοτε ήταν τα βιβλία σας και να αντικρίζετε έναν άδειο τοίχο, αφού όλα θα είναι περασμένα σε ένα φλασάκι όπως το Kindle. Λίγο τρομακτικό, ε; Εγώ ανατριχιάζω πάντως.
2) Σε συνάρτηση με το πρώτο να έρχονται τα μικρά παιδιά μου στο χώρο του γραφείου μου και να μη βλέπουν τον μπαμπά ή τη μαμά να διαβάζουν και να μελετάνε με την αληθινή έννοια του όρου, αλλά να έχουν άλλο ένα πραγματάκι με κουμπάκια στο οποίο μέσα θα υπάρχουν κάτι γράμματα... Φιλαναγνωσία, διαδικασία μάθησης, δανειστική βιβλιοθήκη, τρόπος ανάγνωσης, εικόνες και ξεφύλλισμα. Κουραφέξαλα! Αυτά είναι για τους ρομαντικούς και οπισθοδρομικούς! :(

Έχω πολλά να πω, αλλά τελικά για να τα περιορίσω σε ένα τραπεζομάντιλο, θα πω ότι μέχρι να φτιαχτεί το φόρουμ, είχα στείλει τα λαγωνικά μου ανά τον κόσμο για να βρουν τις αντιδράσεις του κοινού απέναντι στο Kindle και τη σταδιακή αντικατάσταση του χάρτινου βιβλίου και σας παραθέτω τα αποτελέσματα με τη μορφή ακόμα και βίντεο!

Ορίστε τα σημαντικότερα συνθήματα των υπέρμαχων του Kindle:

"Πονέσανε τα χέρια μας
απ' τα βιβλία
κάψτε τα ή στείλτε τα
στη Σιβηρία!"

"Σώστε τα δέντρα και την οικολογία, γεμίστε τον κόσμο με ακτινοβολία!"

Και το αποκλειστικό βίντεο από τις διαδηλώσεις υπέρ του Kindle που ξεφεύγουν η αλήθεια είναι λίγο, αλλά κανείς δεν μπορεί να αντισταθεί στη δύναμη της μάζας...

http://www.youtube.com/watch?v=ghANkWNG-r4

Are you Kindling me? :D:D:D:D:D:D:D
 
Top