δύναμη

Zazula

Administrator
Staff member
Φρονώ ότι εδώ το "δύναμη" έχει την έννοια του συντελεστή (coefficient) ή πολλαπλασιαστή (multiplier), όπως είπε ο nickel. Το κείμενο (Π.Δ. 609/85 Κατασκευή δημοσίων έργων, αν δεν κάνω λάθος) λέει ότι παρέχεται η δυνατότητα να εφαρμόζεται "δύναμη" στο διαιρέτη Β/100, η οποία κατ' ουσίαν λειτουργεί ως συντελεστής βαρύτητας και επηρεάζει το τι βαρύτητα έχει η τελική βαθμολογία Β στο μέρος της προσφοράς που επηρεάζεται από την τεχνική αξιολόγηση. Το ΠΔ δεν επιτρέπει η "δύναμη" αυτή να υπερβεί τη μονάδα, διότι τότε μεγαλώνει ο διαιρέτης και συνεπώς αμβλύνεται η συμμετοχή (στην τελική ανηγμένη τιμή) της βαθμολογίας την οποία έλαβε το τεχνικό κομμάτι της προσφοράς. Αν όμως το ζητούμενο είναι να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στην τεχνική προσφορά και στο πόσο καλά αυτή βαθμολογείται, ο νομοθέτης παρέχει τη δυνατότητα να ακολουθείται η εξής μέθοδος: Εφαρμόζεται "δύναμη" μικρότερη της μονάδας στην εκατοστιαία βαθμολογία, οπότε την μικραίνει, και συνεπακόλουθα το κλάσμα μεγαλώνει, οπότε στο τέλος της μέρας εντέλει αυξάνεται η επιρροή του μέρους της προσφοράς που επηρεάζεται από την τεχνική αξιολόγηση. Αν απέτυχα να γίνω κατανοητός, μπορώ να σας δώσω και παράδειγμα εφόσον μου ζητηθεί (αλλά σε μία τέτοια περίπτωση θα βάλω κατόπιν πρόχειρο διαγώνισμα). :)
 
Αυτό πάνω-κάτω καταλαβαίνω κι εγώ ως προς το γενικό νόημα. Αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πάει να πει "δύναμη" μεγαλύτερη της πρώτης. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε (πού κολλάω)... :)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χαίρομαι που συμφωνούμε σχετικά με το τι εννοεί ο ποιητής. Κατανοώ όμως και το πού κολλάς: Μπορεί να φανταζόμαστε ή να ισχυριζόμαστε ή ακόμα και να γνωρίζουμε ότι θα 'πρεπε να πει «απαγορεύεται να εμφανίζεται με "δύναμη" (ή, ορθότερα, συντελεστή), μεγαλύτερη/-ο της μονάδας», αλλά ο νομοθέτης λέει «με "δύναμη", μεγαλύτερη της πρώτης». Οπότε, ποια είναι η "πρώτη δύναμη"; Ειλικρινά, δεν ξέρω. Υπάρχει περίπτωση το ΠΔ να προήλθε από μετάφραση κάποιου ανάλογου θεσμικού κειμένου της αλλοδαπής, μπας και τελικά το "πρώτη δύναμη" πιθανόν απέδιδε εδώ (κακώς) το prime factor;
 
Top