Το νήμα του εφτά

daeman

Administrator
Staff member
Ο Στινγκ, φρέσκος-φρέσκος αμέσως μετά τους Police, στο δροσερό τραγουδάκι Love Is The Seventh Wave, από τον πρώτο προσωπικό του δίσκο The Dream of the Blue Turtles:

 
Last edited:
Επτά παράδεισοι (ουρανοί) & Επτά κολάσεις (ή πύλες)

Και από την Αποκάλυψη του Ιωάννη:
Επτά σάλπιγγες
Επτά οφθαλμοί
Επτά εκκλησίες
Επτά αστέρες
Επτά φιάλες
Επτά σφραγίδες
Επτά πληγές
Επτά κέρατα
Επτά κεφάλια του θηρίου.
 
Και αυτό το μήνυμά σου ήταν το 777 (επτακοσιοστό εβδομηκοστό έβδομο)!

Οι 7 χορδές της λύρας.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και αυτό το μήνυμά σου ήταν το 777!
Τα απαθανατίζουμε αυτά, γιατί περνούν και χάνονται!

 

daeman

Administrator
Staff member
Αν χάνονται λέει... αμέσως! Ευχαριστώ για την τιμή!:)

Πάντως, το 7 ποτέ δεν μου άρεσε σαν αριθμός· προτιμώ το 5. Αισθητική προτίμηση άσχετη με αστρολογίες, αριθμολογίες και άλλες μωρολογίες. Για να δούμε τώρα, όμως, που το 777ο μήνυμά μου εδώ αναφέρεται στους 7 ουρανούς και τις 7 πύλες της κόλασης, όταν έρθει εκείνη η ώρα, πού θα κάτσει η μπίλια; Ό,τι κι αν γίνει θα σας ειδοποιήσω, βέβαια, καθώς η ύπαρξη σύνδεσης στο διαδίκτυο είναι για πολλούς παράδεισος και για πολλούς άλλους κόλαση...;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
7 ουρανοί και 7 πύλες της κολάσεως για τις εφτά νύφες για τα εφτά αδέλφια.

Να προσθέσω στα παραμύθια και το Λεβεντοραφτάκο («Με τη μια σκότωσα εφτά» --μύγες εννοούσε ο ατυχής...).

@daeman: Μου είπαν ότι τρία εφτάρια κάνουν λέει μπλακτζάκ (κάποιο τυχερό παιχνίδι φαίνεται να είναι).:D Δεν δοκιμάζεις την τύχη σου και το ριζικό σου;
 
Ναι, συγγνώμη, Ζαζ. Ακόμα με τον Βίτγκενσταϊν παλεύω και έχω 7 ζαλάδες...
 

daeman

Administrator
Staff member
7 ουρανοί και 7 πύλες της κολάσεως για τις εφτά νύφες για τα εφτά αδέλφια.[...]

Κι επειδή το μιούζικαλ βασίστηκε στην αρπαγή των Σαβίνων, ιδού η πιο γνωστή αναπαράσταση του μύθου, από τον Ρούμπενς:



@ Δρ7χ: Αν θυμάμαι καλά, στο δικό μας 21, δύο εφτάρια φτάνουν...:cool:
Κοίτα τις δικές μου λαδιές! Χρησιμοποιώ αγουρέλαιο :D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
@ Δρ7χ: Αν θυμάμαι καλά, στο δικό μας 21, δύο εφτάρια φτάνουν...:cool: :D

Ο ειδικός που ξαναρώτησα μου είπε κάτι για ένα παιχνίδι τριάντα ένα με δύο εφτάρια. Τώρα, αν έχεις κι ένα που περισσεύει, τι μας χαλάει; Δεν καταλαβαίνω... :confused: Βαβαί, πού έμπλεξα ο τάλας; :)

Edit: Άλλος μου λέει τώρα ότι το 7-7-7 γίνεται στα ισπανικά ιδρύματα και στα αμερικάνικα ισχύει ο διαχωρισμός (σπλιτ). Πού να τα καταλάβει άνθρωπος τα πράγματα αυτά...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Τα απαθανατίζουμε αυτά, γιατί περνούν και χάνονται!

Εκείνο που ουσιαστικά απαθανατίζεται είναι το καινοφανές ρήμα ζαζουλίζω! :p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο ειδικός που ξαναρώτησα μου είπε κάτι για ένα παιχνίδι τριάντα ένα με δύο εφτάρια. Τώρα, αν έχεις κι ένα που περισσεύει, τι μας χαλάει; Δεν καταλαβαίνω... :confused: Βαβαί, πού έμπλεξα ο τάλας; :)
Στο παιχνίδι 31 ο αριθμός 14 έχει ιδιαίτερη ισχύ, και απ' όλους τους συνδυασμούς που δίνουν 14, τα δύο εφτάρια τούς κερδίζει όλους.
 

daeman

Administrator
Staff member
Στο παιχνίδι 31 ο αριθμός 14 έχει ιδιαίτερη ισχύ, και απ' όλους τους συνδυασμούς που δίνουν 14, τα δύο εφτάρια τούς κερδίζει όλους.

Ναι, ναι, αυτό εννοούσα, αλλά χάνεται η μνήμη, βλέπεις. Όχι, δεν φταίει που έχω να παίξω δεκαετίες 31, το ίντερνετ φταίει και για τα εφτά κακά της μοίρας μας!
 
Συγνώμη αν έχουν ήδη αναφερθεί...

- Οι 7 θάλασσες (αλήθεια, ξέρω ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αλλά ποιες θεωρούνται οι ''επικρατέστερες'' που θα συμπλήρωναν την λίστα?)

και φυσικά ....

 

nickel

Administrator
Staff member
Αφού λοιπόν ο Αμβρόσιος κάλυψε με το παραπάνω τα εφτάρια της Αποκάλυψης, ας πιάσουμε την εκμετάλλευσή τους από τις τέχνες:


Το συγκεκριμένο είναι ένα από τα πιο αδιάφορα κομμάτια του άλμπουμ. Παρόλο που νόμιζα ότι ήμουν μελετημένος, το σχετικό άρθρο στη Wikipedia έχει και κάποιες ενδιαφέρουσες άγνωστες (σε μένα) λεπτομέρειες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλά που μεσολάβησε ο Αμβρόσιος γιατί ξαφνικά νόμισα ότι είχα βρεθεί στο νήμα του έξι! :D

Και για καινούργιες ιδέες (π.χ. διαφημιστικά γιουτουμπάκια):

|
|
7 Up , διεθνής επωνυμία αναψυκτικών | Pro Sieben , γερμανικό ιδιωτικό τηλεοπτικό κανάλι | 7-Eleven , διεθνής αλυσίδα αμερικάνικων ρωποπωλείων
 
@ Ambrose
Φυσικά! Το κανάλι που μετέδιδε την σειρά ''Blackadder'' του Rowan Atkinson (απίστευτο χιούμορ) καθώς και το ''The Munsters'' !

Και κάτι δικό μας .....

 
Last edited by a moderator:
Top