Του πήρε την ταυτότητα

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σήμερα, τους έκλεψε το πορτοφόλι...
Και φυσικά, ακούστηκε πάλι και το "του πήρε την ταυτότητα" από τους σπίκερ του αγώνα. Αν δεν κάνω λάθος το είπαν για τον Ίβκοβιτς, που πήρε την ταυτότητα του άλλου προπονητή.
 
Για να λέμε του στραβού το δίκιο, δεν χρειάζεται να είσαι και υπερπροπονηταράς για να πάρεις την ταυτότητα, το πορτοφόλι, το παντελόνι, whatevah, του κόουτς Γιόνας Καζλάουσκας...

Γιατί, ΟΚ, ώρες ώρες και ο κόουτς Ίβκοβιτς (τρελό respect, αλλά...) έχει κι αυτός κατά καιρούς πάρει κάτι υπνάκους στον πάγκο, με τους οποίους κέρδισε επάξια το παρατσούκλι Ύπνοβιτς (Munich '99 comes to mind, offhand...)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πάντως προσωπικά όταν ακούω τη φράση «του πήρε την ταυτότητα» το μυαλό μου πηγαίνει σε δύο πράγματα:
1. Του παίρνεις το ΤΑΠ (Ταυτότητα Αναγνώρισης Πτώματος), καθότι τον έχεις σκοτώσει (τι να κάνουμε, οι καταβολές δεν κρύβονται).
2. Του παίρνεις το Ελευθέρας (Άδεια Εισόδου) που έχει κρεμασμένο στο λαιμό του, καθότι δεν είναι πλέον για να ξαναμπεί σε αθλητικό χώρο αφού τον ξεφτίλισες τόσο.
 

bernardina

Moderator
Πάντως προσωπικά όταν ακούω τη φράση «του πήρε την ταυτότητα» το μυαλό μου πηγαίνει σε δύο πράγματα:
1. Του παίρνεις το ΤΑΠ (Ταυτότητα Αναγνώρισης Πτώματος), καθότι τον έχεις σκοτώσει (τι να κάνουμε, οι καταβολές δεν κρύβονται).
...

I_Voted_Corpse_thumb%u002525255B2%25255D.jpg χεχεχε :devil:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως προσωπικά όταν ακούω τη φράση «του πήρε την ταυτότητα» το μυαλό μου πηγαίνει σε δύο πράγματα:
1. Του παίρνεις το ΤΑΠ (Ταυτότητα Αναγνώρισης Πτώματος), καθότι τον έχεις σκοτώσει (τι να κάνουμε, οι καταβολές δεν κρύβονται).
Κι αυτό το ψιλοσκέφτηκα, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια αναφορά στην εποχή της εισαγωγής της ΤΑΠ στα ελληνικά στρατά και στη χρήση κάποιας ανάλογης φράσης σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο ή ειδικό λήμμα στρατιωτικής σλανγκ.
 

pidyo

New member
Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες, ότι η φράση είναι της δεκαετίας του 80 και ότι προέρχεται πιθανότατα από τους μπασκετικούς δημοσιογράφους. Αρχικά η φράση είχε εφαρμογή μόνο για προπονητές. Νομίζω πως το αρχικό νόημα ήταν «τον ξεφτίλισε ως προπονητή, τον έκανε ανάξιο να φέρει την ταυτότητα του προπονητή». Φράσεις του τύπου «η Στάη πήρε την ταυτότητα του Καμμένου» είναι προϊόν διεύρυνσης του εννοιολογικού πεδίου της φράσης στις μονομαχίες γενικότερα.

Όλα αυτά φυσικά είναι μια ασήμαντος αφορμή. Απλώς έψαχνα ένα μπασκετικό νηματάκι για να αναφερθώ στην επανάληψη του εγκλήματος, την κλοπή δύο ταυτοτήτων, μιας ρωσικής και μιας ισπανικής. Το νέο έγκλημα ήταν μάλιστα ιδιαζόντως ειδεχθές, καθώς ο ληστής δεν ήταν ο σοφός γέροντας της περσινής κλοπής, αλλά ένας τύπος που παρίστανε όλη τη χρονιά τον αμήχανο, ατσούμπαλο και θολωμένο προπονητή, για να χτυπήσει με ευελιξία χαμαιλέοντα την ώρα που έπρεπε τα θύματα της κλοπής στα δυνατά τους σημεία: τους Ρώσους στην άμυνα και τους Ισπανούς στην επίθεση.
 
Top