Σύγκριση τριών λάπτοπ

daeman

Administrator
Staff member
:p Δεν πιστεύω να μου κάτσει, αλλά θα ρωτήσω:
@ Ζάζουλα: Και ποιας κωμόπολης εννοείς, να πάω κι εγώ που πήρα τον i3; :D:D
 

SBE

¥
τι θα ήθελες να κάνει που δε σε εξυπηρετεί το συγκεκριμένο;

Αυτή την απορία έχω κι εγώ για πολλά μηχανάκια.
Αφού μια βδομάδα αφού το αγοράζεις έχει ήδη παλιώσει και αφού πλέον κι οι παλιότεροι κάνουν σχεδόν τα πάντα, γιατί χρειάζεται η συνεχής αλλαγή;
Να προσθέσω ότι εγώ έχω το ίδιο κινητό τηλέφωνο από το 2005 και σκέφτομαι τώρα να το αλλάξω για κάτι πιο σύγχρονο, αλλά δε βιάζομαι ιδιαίτερα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στους υπολογιστές υπάρχει ένας πολύ καλός λόγος να αγοράζεις σύγχρονη τεχνολογία κι όχι παρωχημένη, όταν είσαι αναγκασμένος να προβείς σε κάποια νέα αγορά (όπως είναι, απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι εδώ, η Αλεξάνδρα): Τα παλιά μηχανάκια είναι συχνά συμβατά με μνήμες, επεξεργαστές, κάρτες γραφικών (αυτό το τελευταίο αφορά σταθερούς η/υ) κλπ που είναι παλιότερης τεχνολογίας και λόγω αυτού ακριβότερα (συχνά δε και σπανιότερα) σε σύγκριση με τα αντίστοιχα σύγχρονα εξαρτήματα ή παρελκόμενα, οπότε το κόστος επισκευής είναι απαγορευτικό.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μνήμη : 512 MB
Σκληρός Δίσκος : 30 GB
Ακόμα και στο εφεδρικό μου κομπιούτερ, εγκαθιστώ όλα τα λογισμικά που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και το επαγγελματικό μου αρχείο (17 ετών υποτιτλισμού) και το αρχείο των emails μου, συν αρκετά αρχεία βίντεο. Αλλιώς, δεν θα είχε νόημα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το εφεδρικό για δουλειά, αν χρειαστεί. Αν πάθει κάτι το desktop μου, ή αν είμαι μακριά απ' το σπίτι και πρέπει να βασιστώ στο εφεδρικό, πρέπει να τα έχω όλα στη διάθεσή μου.

Με τόσο μικρή μνήμη και τόσο μικρό σκληρό δίσκο, αυτό το κομπιούτερ είναι μόνο για να ανταλλάσσεις emails και να μπαίνεις στο Internet. Δεν αξίζει λοιπόν τα 200 ευρώ που ζητάνε, επειδή με 280 αγόρασα netbook για εφεδρικό με 2 GB μνήμη και 160 σκληρό δίσκο (και κάμερα και bluetooth και ζυγίζει μόνο 1 κιλό, και λοιπά).

Νομίζω ότι αυτοί που επιχειρούν να το πουλήσουν 200 ευρώ, για να ξεφορτωθούν το στοκ τους, μάλλον απευθύνονται σε αγοραστές που δεν έχουν ιδέα για τις τιμές της αγοράς. Καλύτερα να το πουλάνε 100 ευρώ, γιατί το μοναδικό του προσόν έναντι ενός netbook είναι η 14ιντση οθόνη, τίποτε άλλο.
 

Ulkomaalainen

New member
Αυτή την απορία έχω κι εγώ για πολλά μηχανάκια.
Αφού μια βδομάδα αφού το αγοράζεις έχει ήδη παλιώσει και αφού πλέον κι οι παλιότεροι κάνουν σχεδόν τα πάντα, γιατί χρειάζεται η συνεχής αλλαγή;
Να προσθέσω ότι εγώ έχω το ίδιο κινητό τηλέφωνο από το 2005 και σκέφτομαι τώρα να το αλλάξω για κάτι πιο σύγχρονο, αλλά δε βιάζομαι ιδιαίτερα.

Συμφωνώ απόλυτα. Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να αγοράσω ένα εφεδρικό, αλλά κι εγώ δε βιάζομαι αφού ακριβώς σε μία εβδομάδα θα είναι ξεπερασμένο ό,τι αγοράσω, είναι επειδή ο τωρινός μου -όταν τον αγόρασα ήταν επαγγελματικό μοντέλο, τον πήρα για να είναι πλήρης χωρίς να δουλεύω ως υποτιτλίστρια τότε και τελικά βγήκε σκυλί- έχει αρχίσει να "στουμπώνει". Σε ό,τι αφορά το αρχείο που είπε κι η Αλεξάνδρα την καταλαβαίνω, αλλά το δικό μου (μικρούλι προς το παρόν) το έχω όλο αποθηκευμένο στο λογαριασμό μου της yahoo για να έχω πρόσβαση μέσω ίντερνετ από παντού και σε ένα εξωτερικό σκληρό για ώρα ανάγκης.

Στην περίπτωση της Αλεξάνδρας, όμως, εννοείται ότι εκείνη ξέρει καλύτερα πότε και γιατί αλλάζει τους υπολογιστές της.

Όσο για τα κινητά... πριν από 4-5 χρόνια πήρα ένα και δε βλέπω να το αλλάζω σύντομα, δε θέλω να ψήνει καφέ. :p
 

cinestef

Banned
Εγώ ψηφίζω Dell.
Μεσαία λύση, μεσαία τιμή. Όσο αφορά τις αντιπροσωπείες, νομίζω ότι όλοι τα ίδια είναι.
:-)
 

SBE

¥
Εννοείται ότι νέες χρήσεις επιβάλλουν νέα μέσα, όπως λεει ο Ζαζ.
Από την άλλη στην περίπτωσή μου συμβιώνουν νέες και παλιές χρήσεις, όχι και τόσο αρμονικά και δεν ξέρω πως να τις συμβιβάσω.

Αλεξάνδρα, για το αρχείο σου δεν βοηθάει να το έχεις σε εξωτερικό σκληρό δίσκο;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, έχω και εξωτερικό σκληρό, για την ακρίβεια δύο: έναν 500 GB και έναν 1,5 ΤΒ.
 
Top