Προφορά ομηρικών αρχαίων ελληνικών

bernardina

Moderator
Πφφφφ!

ДS Д FIЯST STЗP TФШДЯDS MДSTЭЯIИG THЗ GLФЯIЭS ФF THЗ PДST, LЭT'S STДЯT ЩЯITIЙG FДКЗ CУЯILLIC

Bat, ovkors! Vai vud onli inglish tern gradjali to german? Zis vei ve vil ol hav a reli sensibl riten stil...
 
Ден фа итан ендиаферон на графуме кирилика; Тора аллосте пу фа та графун ке ста евро...
 

bernardina

Moderator
Ден фа итан ендиаферон на графуме кирилика; Тора аллосте пу фа та графун ке ста евро...

фантасу енан росо на проcпaфн нa каталави ти леме! :laugh::rolleyes:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ден фа итан ендиаферон на графуме кирилика; Тора аллосте пу фа та графун ке ста евро...
Нoмйса oтй пйгенес я схoлё стон Депардъёф...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αναρωτιέμαι τι θα λένε οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος όταν διαβάζουν αυτό το νήμα.
 
Επιτέλους μου φάνηκε χρήσιμος ο χρόνος που πέρασα παιδί πάνω απ' το εγχειρίδιο της Νίνα Ποτάποβα...
 

fern

New member
Γιὰ μία ἀκόμη φορὰ ἀποδείχτηκε ἡ ὁμηρεία τοῦ Ὁμήρου.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αναρωτιέμαι τι θα λένε οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος όταν διαβάζουν αυτό το νήμα.

Οι αρχαιολόγοι, τίποτα. Με τα δάχτυλα πλεγμένα ώστε να μην ενδώσουν στον πειρασμό να τρίψουν χαιρέκακα τα χέρια τους και με τα δόντια σφιγμένα για να μην τους ξεφύγει κανένα πνιχτό γελάκι, θα στείλουν τα ευρήματα στους ηωγλωσσολόγους.
Όταν αυτοί οι τελευταίοι αυτοκτονήσουν μέχρι και τον τελευταίο, η ανθρωπότητα θα απαλλαγεί
επιτέλους και από τους ηωγλωσσολόγους και από τους οπισθογλωσσικούς που της έχουν πρήξει το συκώτι.
Όλα είναι ήδη γραμμένα,
σε πέτρα, στον τοίχο, όπου τέλος πάντων δεν πιάνει το μελάνι, μόνο που για τους φετιχιστές προέχει ο τρόπος που γράφονται, όχι το όποιο νόημα έχουν. Πφφφ! Μπεεεε! Συγγνώμην: βη βη βη. Βδελυρά βελάσματα βέβηλων βαβυλωνιστών. Βαβαί, παπαί, ιαταταί! Ουαί υμίν, ασχημονούντες δημοτικισταί, τόνων τε και πνευμάτων καταργηθέντων *κατηγηρθέντων, ιερών πτωμάτων σκυλευταί.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ίσως να πούνε απλά «πφφφ».

Πφφφ! Έτσι ξερά, χωρίς πλουμίδια; Σαν πτώμα αφτιασίδωτο, πελιδνό; Σαν κηδεία χωρίς επικήδειο; Τι μέλλει ειπείν Περικλεύς;
«Ανδρών επί καλάμου πάσα δεν βγάζει γκολ»; Θου κυδίδειε φυλακήν τω στόματί μου και θύραν μικρής περιοχής περί τα χείλη μου!
 

bernardina

Moderator
Πφφφ! Έτσι ξερά, χωρίς πλουμίδια; Σαν πτώμα αφτιασίδωτο, πελιδνό; Σαν κηδεία χωρίς επικήδειο; Τι μέλλει ειπείν Περικλεύς;
«Ανδρών επί καλάμου πάσα δεν βγάζει γκολ»; Θου κυδίδειε φυλακήν τω στόματί μου και θύραν μικρής περιοχής περί τα χείλη μου!

Εδώ κολλάει το brevis esse laboro, obscurus fio. icon_mrgreen.gif
 
Αναρωτιέμαι τι θα λένε οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος όταν διαβάζουν αυτό το νήμα.

Οι αρχαιολόγοι δεν ξέρω, οι Λιακόπουλοι του μέλλοντος πάντως θα έχουν βρει απόδειξη ότι τα ελληνικά κατάγονται από τα ρώσικα.
 
Αναρωτιέμαι τι θα λένε οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος όταν διαβάζουν αυτό το νήμα.

Θα υπέθεταν φαντάζομαι ότι βρίσκονται μπροστά σε περίπτωση ανάλογη αυτής της βακτριανής γλώσσας των (ιρανόφωνων) Κουσάν ή αυτής των τουρκικών που έγραφαν με ελληνικό αλφάβητο οι Καραμανλήδες.
 
Top