Ξένες αλυσίδες καταστημάτων στην Ελλάδα

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καινούργια επεισόδια στο σίριαλ "Στην Ελλάδα πουλάμε πιο ακριβά επειδή τα κορόιδα οι Έλληνες έχουν λεφτά":

Μπαταρία για MacBook: Στην Αγγλία 101 λίρες (περίπου 125 ευρώ). Στη Γερμανία 139 ευρώ. Στην Ιταλία 140 ευρώ. Στην Ελλάδα... 155 ευρώ! Μου το είπαν τηλεφωνικά από την αντιπροσωπεία Systemgraph.

Ειλικρινά, είμαι τόσο εξοργισμένη με την τακτική των Ελλήνων αντιπροσώπων/εμπόρων, που προτιμώ να ψωνίσω στην Αγγλία και να δώσω όλη τη διαφορά σε ταχυδρομικά έξοδα (που δεν θα χρειαστεί, σίγουρα θα περισσέψουν καμιά 20 ευρώ), παρά να τα δώσω σ' αυτούς που έχουν συμβάλει στη λεηλασία της τσέπης του Έλληνα καταναλωτή.
 

LostVerse

Member
Καινούργια επεισόδια στο σίριαλ "Στην Ελλάδα πουλάμε πιο ακριβά επειδή τα κορόιδα οι Έλληνες έχουν λεφτά":

Μπαταρία για MacBook: Στην Αγγλία 101 λίρες (περίπου 125 ευρώ). Στη Γερμανία 139 ευρώ. Στην Ιταλία 140 ευρώ. Στην Ελλάδα... 155 ευρώ! Μου το είπαν τηλεφωνικά από την αντιπροσωπεία Systemgraph.

Ειλικρινά, είμαι τόσο εξοργισμένη με την τακτική των Ελλήνων αντιπροσώπων/εμπόρων, που προτιμώ να ψωνίσω στην Αγγλία και να δώσω όλη τη διαφορά σε ταχυδρομικά έξοδα (που δεν θα χρειαστεί, σίγουρα θα περισσέψουν καμιά 20 ευρώ), παρά να τα δώσω σ' αυτούς που έχουν συμβάλει στη λεηλασία της τσέπης του Έλληνα καταναλωτή.

Την παλιά μπαταρία σε μαγαζί με τηλεκατευθυνόμενα, και την κάνεις καινούρια-custom made με νέα φρέσκα στοιχεία/cells. Το έχω κάνει για το παλιό μου Jornada, γλίτωσα εκατοντάδες ευρώ...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καλή η ιδέα σου, αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή το MacBook δεν έχει καθόλου μπαταρία. Το έφερα από την Αγγλία, όπου το είχε ο γιος μου όταν του χάλασε η μπαταρία, χωρίς αυτήν. Νομίζω ότι πήγε στα σκουπίδια.
 
Την περασμένη εβδομάδα χάλασε ο φορτιστής του λάπτοπ μου και είπα να ρίξω μια ματιά στα πέριξ, γιατί δεν ήθελα να περιμένω τα ελληνικά αργοδρομεία, πάλι. Ο φορτιστής στην Ελλάδα, όπου κοίταξα, είχε 70 ευρώ. Τον πήρα 25 λίρες (30 ευρώ) από Αγγλία, τελικά, όπου τα 15 ήταν μεταφορικά και φόρος. Ο φορτιστής έφυγε την επόμενη μέρα από το μαγαζί και έφτασε στην Ελλάδα την μεθεπόμενη (την περασμένη Τρίτη). Τον παρέλαβα σήμερα από το σαλιγκαροδρομείο (μακρύς ο δρόμος Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Από Αγγλία μάλλον το έστειλαν με διακτίνιση).

Όμως ήθελα να εστιάσω στην διαφορά. 70 ευρώ εδώ, 15 στην Αγγλία. Και να πει κανείς ότι ήταν αγγλικό προϊόν; Όλοι οι φορτιστές φτιάχνονται στην Κίνα και αποκλείεται να τους αγοράζουν για πάνω από 5 ευρώ. Μια φορά πήρα ακουστικά από Κίνα και μου κόστισαν 1 λίρα (στο σύνολο, δηλαδή τιμή+μεταφορικά).
 

Lina

¥
Ειλικρινά, αυτό νόμιζα και για το Μ&S και για το ΙΚΕΑ. Από την ώρα που έμαθα ότι ανήκουν σε Έλληνες επιχειρηματίες, το πράγμα ξεκαθάρισε.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι ξένες εταιρείες έχουν ποσοστό συμμετοχής.
 

Lina

¥
Και στο Βήμα αξίζουν τα σχόλια. Αλλά εμένα μ' αρέσει που ο κόσμος νομίζει πως πρόκειται για θυγατρικές των ξένων εταιρειών. ;)
Μα είναι θυγατρικές.
 

Zazula

Administrator
Staff member
http://www.fourlis.gr/upload/AnnualReports/Ετήσιο_Δελτίο_FY05.pdf:
Η Εταιρεία HOUSE MARKET A.E. ιδρύθηκε το 2000 με στόχο την ανάπτυξη του ΙΚΕΑ, που αποτελεί τον παγκόσμιο ηγέτη στο χώρο του επίπλου και του οικιακού εξοπλισμού. Η ανάπτυξη αφορά το σύνολο του Ελλαδικού χώρου και την Κύπρο.

Για τη σύσταση ψάξε εδώ: http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=106&lang=el με Αρ.ΜΑΕ 46208.

Για τη σύσταση της M&S ψάξε ομοίως με Αρ.ΜΑΕ 50716.
 

Lina

¥
http://www.fourlis.gr/upload/AnnualReports/Ετήσιο_Δελτίο_FY05.pdf:
Η Εταιρεία HOUSE MARKET A.E. ιδρύθηκε το 2000 με στόχο την ανάπτυξη του ΙΚΕΑ, που αποτελεί τον παγκόσμιο ηγέτη στο χώρο του επίπλου και του οικιακού εξοπλισμού. Η ανάπτυξη αφορά το σύνολο του Ελλαδικού χώρου και την Κύπρο.

Για τη σύσταση ψάξε εδώ: http://www.et.gr/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=106&lang=el με Αρ.ΜΑΕ 46208.

Για τη σύσταση της M&S ψάξε ομοίως με Αρ.ΜΑΕ 50716.
Δεν βρήκα πουθενά τη μετοχική σύνθεση της M&S Μαρινόπουλος στο λινκ που παραθέτεις.

Δες στην ετήσια έκθεση της M&S ότι μία από τις θυγατρικές της είναι η Marks and Spencer Marinopoulos Greece SA: http://annualreport2008.marksandspencer.com/financials/notec6.html
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το οποίο 50% αγόρασε η Marinopoulos Holding SARL, εταρεία του ομίλου Μαρινόπουλου :) Μην το ψάχνετε, καλύτερα.
Ουσία έχει αυτό:

The Marinopoulos Group, one of Greece’s leading private sector companies, has been a partner of Marks & Spencer for 30 years and has exclusive rights to operate Marks & Spencer stores in Greece, Romania, Bulgaria, Serbia, Croatia, Slovenia and Switzerland under a franchise agreement.

Ο όμιλος Μαρινόπουλου έχει τη δικαιόχρηση των Marks & Spencer, αλλά ακόμα και αυτό να μην ίσχυε, οι τιμές καθορίζονται με βάση την εκάστοτε τοπική αγορά - αν την έπαιρνε την M&S να πουλάει ακριβότερα στην Ελλάδα, γιατί να μην πουλήσει; Αφού εδώ οι καταναλωτές δεν το ψάχνουν το θέμα συνήθως.
 

Zazula

Administrator
Staff member
H σουηδική IKEA στην Ελλάδα έχει δώσει το σήμα της για εκμετάλλευση στη House Market AE (του Φουρλή).

H αγγλική M&S απέκτησε το 2008 το 50% τής M&S Μαρινόπουλος (http://www.marinopoulos.gr/marks.html) — οπότε δεν είχα δίκιο πως είναι όλη τού Μαρινόπουλου, διότι εδώ και τέσσερα χρόνια είναι κατά το ήμισυ:
Marks and Spencer Group plc (Marks & Spencer) has acquired 50 per cent of Marks & Spencer Marinopoulos BV which operates 38 stores in Greece, a number of Balkan states, including Romania and Bulgaria, and Switzerland. The joint venture plans to open up to 50 new stores in these markets over the next few years.

ΥΓ Ααα, πρόλαβαν στο μεταξύ κι απάντησαν κι άλλοι. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ζάζουλα, η Λίνα έχει δίκιο. Η ελληνική ΑΒΕΤΕ είναι ακόμα κατά 100% θυγατρική της αγγλικής: http://annualreport.marksandspencer.com/financial-statements/notes-to-company-accounts/default.aspx
Αυτό στο οποίο αναφέρομαι είναι η Marks And Spencer Marinopoulos B.V. που εδρεύει στο Άμστερνταμ, και η οποία ανήκει κατά 50% στη θυγατρική M&S της αγγλικής, και κατά 50% στη Μαρινόπουλος SARL, που είναι γαλλική (Να θυμηθώ να γράψω ένα σημείωμα σχετικά με το γιατί δεν μεταφράζουμε τις επωνυμίες των εταιρειών, Να θυμηθώ να γράψω ένα σημείωμα σχετικά με το γιατί δεν μεταφράζουμε τις επωνυμίες των εταιρειών, Να θυμηθώ να γράψω ένα σημείωμα σχετικά με το γιατί δεν μεταφράζουμε τις επωνυμίες των εταιρειών, Να θυμηθώ να γράψω ένα σημείωμα σχετικά με το γιατί δεν μεταφράζουμε τις επωνυμίες των εταιρειών...)
 

Lina

¥
Οι τελικές μητρικές είναι αυτές που πωλούν τα προϊόντα τους στις κατά τόπους θυγατρικές τους. Και στην Ελλάδα πωλούν σε υψηλότερες τιμές επειδή δεν λειτουργεί ο ανταγωνισμός. Γιατί; Ας μας το πουν οι αρμόδιοι. Όπως λέει και η Palavra, ένας λόγος είναι ασφαλώς ότι δεν υπάρχει καταναλωτική συνείδηση στην Ελλάδα. Επίσης, θα έλεγα ότι δεν λειτουργούν σωστά οι ελεγκτικοί μηχανισμοί. Οι μεγάλες εταιρείες απανταχού της γης κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να καταργήσουν τον ανταγωνισμό. Συνάπτουν με τους ανταγωνιστές τους μυστικές συμφωνίες για τον καθορισμό των τιμών και τον καταμερισμό των αγορών, επιβάλλουν τιμές μεταπώλησης στους διανομείς τους, απαγορεύουν στους διανομείς τους το παράλληλο εμπόριο, δηλ. τις εξαγωγές από χώρες με χαμηλές τιμές προς χώρες με υψηλές τιμές, και άλλα πολλά. Οι εταιρείες δεν θέλουν την ελεύθερη αγορά. "Ο πελάτης είναι ο εχθρός μας, ο ανταγωνιστής είναι ο φίλος μας", έλεγαν στην ADM που καταδικάστηκε στις ΗΠΑ στην περίφημη υπόθεση του καρτέλ της λυσίνης. Γι' αυτό και οι αρχές των χωρών που θέλουν την ελεύθερη αγορά, φτιάχνουν νόμους για την προστασία του ανταγωνισμού με πρωτοπόρο τη μαμά του καπιταλισμού Αμερική και εφαρμόζουν αυτούς τους νόμους. Αμφιβάλλει κανείς ότι στην Ελλάδα λειτουργούν καρτέλ; Για να επανέλθω στο καρτέλ της λυσίνης, την υπόθεση την κίνησε ένας επαρχιακός υπάλληλος του FBI, ασκήθηκαν διώξεις σε μια πανίσχυρη εταιρεία με σχέσεις με το πολιτικό κατεστημένο και μέλη της οικογένειας που διοικούσε αυτή την εταιρεία καταδικάστηκαν και μπήκαν στη φυλακή. Όλη η ιστορία είναι καταγεγραμμένη στο βιβλίο The Informant. Σας αφήνω να φανταστείτε τι θα συνέβαινε αν στην Ελλάδα ένας επαρχιώτης αστυνομικός δεχόταν καταγγελία για παράνομες πρακτικές μιας από τις ισχυρότερες ελληνικές εταιρείες.
 
Top