Να συνδέσω το πολύμπριζο στο UPS;

Zazula

Administrator
Staff member
1. Η γενική αρχή είναι όντως το να μην συνδέεται το UPS σε πολύμπριζο ασφαλείας (όχι γενικά και για τα απλά πολύμπριζα).
2. Στο κουτί τού δικού μου APC είχε φις IEC ώστε να μπορώ να μετατρέψω τα πολύμπριζά μου για να μπορούν να συνδεθούν. Η διαδικασία είναι απλούστατη και την έκανα μόνος μου — απλώς θέλει προσοχή αν είναι τίποτα κινέζικο το πολύμπριζο, επειδή σε αυτά δεν ισχύουν τα γνωστά όσον αφορά τις χρωματικές σημάνσεις των καλωδίων.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
1. Η γενική αρχή είναι όντως το να μην συνδέεται το UPS σε πολύμπριζο ασφαλείας (όχι γενικά και για τα απλά πολύμπριζα).
Τι εννοείς «όχι γενικά και για τα απλά πολύμπριζα»;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εννοώ ότι τα πολύμπριζα με surge protection (όπως αυτό που έχεις) είναι εκείνα που αντενδείνκυνται, όχι όλα τα πολύμπριζα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αααααα, οκ. Κοίτα να δεις, κι εγώ θα νόμιζα το αντίθετο!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα, εγώ πάλι :D Ερώτηση οικονομικής φύσης που δε με είχε απασχολήσει ως τώρα: πόσο ρεύμα καταναλώνει το UPS; Ρωτάω γιατί όταν έψαχνα απαντήσεις στο φλέγον ερώτημα του νήματος, έπεσα σε κάτι διαδικτυακές συζητήσεις όπου κάποιοι έλεγαν ότι κλείνουν το UPS όταν είναι κλειστός ο πισίς για λόγους οικονομίας. Εγώ δεν το κλείνω ποτέ. Εσείς τι λέτε;
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα.
Δεν είναι κακή ιδέα. Εκτός από τη μικρή οικονομία (γιατί αναμμένο παρέχει το ελάχιστο ρεύμα που απαιτεί το UPS και οι συσκευές που έχεις συνδέσει πάνω του σε κατάσταση stand by), βοηθάει και στη μακροημέρευση του ίδιου του UPS. Επίσης είναι βολικό να κλείνεις από έναν διακόπτη την παροχή σε όλες τις συσκευές που έχεις συνδέσει σ' αυτό. Από την άλλη, προσθέτεις ένα επιπλέον βήμα σε μια διαδικασία που κάνεις αρκετές φορές καθημερινά (άνοιξε UPS και μετά όλες τις συσκευές, κλείσε όλες τις συσκευές και μετά το UPS), εκτός αν είσαι σαν εμένα (που συνηθως ανοίγω το ντέσκτοπ μόλις ανοίξω τα μάτια μου κάθε μέρα και το κλείνω μόλις πάνε να σφαλίσουν, και μερικές φορές μετά;-).
 
Παρακολουθώ με κομμένη την ανάσα. Πότε επιτέλους θα το πετάξει απ' το παράθυρο να ησυχάσει κι αυτή κι εγώ;
 

daeman

Administrator
Staff member

Εγώ θα ζητήσω να με ειδοποιήσει πρώτα, να το μπλοκάρω θεαματικά κάτω απ' το παραθύρι, γιατί το δικό μου γιουπιές πνέει τα λοίσθια.
Αν χρειαστεί, και καντάδες κάνουμε και παραγγελιές (ασμάτων, όχι γλυκών) δεχόμαστε, μις Αύρα.
Όχι για μένα, για τον κύριο Θέμη φροντίζω, που έγιναν τσατάλια τα νεύρα του...
 
Top