Μήπως ήρθε καιρός σοβαρών αποφάσεων για τη Λεξιλογία;

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, βλέπω ότι το ταγεράκι είναι μεταμνημονιακό (δεν έφτασαν τα ευρώπουλα για το ύφασμα...)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εδώ δεν έφτασαν τα λεφτά να βάψω το φρύδι, δεν το βλέπεις που είναι μαύρο;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δηλαδή πιστεύω ότι αν σινιαριστεί για τους περαστικούς για να μη "χάσει" το κύρος της και να μην την γλωσσοτρώνε [...]
Α, όσο γι' αυτό, μην ανησυχείς. Έχουμε τη λύση!
Υ.Γ. Το φόρεμα Γκούτσι θα το παραλάβω εγώ εκ μέρους της διαχειριστικής ομάδας. Ευχαριστώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ δεν έφτασαν τα λεφτά να βάψω το φρύδι, δεν το βλέπεις που είναι μαύρο;

Α! Φτώχεια καταραμένη! Το πέρασα για συμβολικό, για διακριτικό πένθος, αντί για περιβραχιόνιο...
 
Καλό μήνα σε όλους και να χαιρόμαστε τη Λεξιλογία, της οποίας οι αχαλίνωτα παιγνιώδεις διαθέσεις απέδωσαν, με στοιχειακές διεργασίες, τρικέφαλο πρωταπριλιάτικο. Μου το χαλάσατε όμως, γιατί φοβάμαι ότι η Παλάβρα μπορεί να μην έχει τελειώσει τα ψώνια της ακόμα και να μην τη δω με ταγιεράκι. Παλάβρα, μη μου το κάνεις αυτό, δεν θα το αντέξω.

Και να μην ξεχάσω: το περιεχόμενο του πρώτου ποστ μου προστατεύεται από κοπυράιτ. Απαγορεύω ρητά να χρησιμοποιηθούν τα επιχειρήματά του για να ζητηθεί στα σοβαρά εκείνο που εγώ ζήτησα πρωταπριλιάτικα. Αγνοούσα πλήρως τους λόγους για τους οποίους ο Κόμης και ο Στάθης μίλησαν για ντεζαβού και μόνο μια αμυδρή ιδέα έχω τώρα (ευχαριστώ πολύ, Στάθη, για το πι-εμ). Αλλά η επιλογή του θέματος για το πρωταπριλιάτικό μου δεν ήταν τυχαία.

Από τη μια, δεν είχα χρόνο, ούτε για να φιλοτεχνήσω ένα νήμα με τεκμηριώσεις κτλ. σαν τον Δόκτορα ούτε για να φιλοτεχνήσω πόνημα σαν τον Νίκελ. Από την άλλη, θεωρώ ότι το πρωταπριλιάτικο δεν πρέπει να είναι ένα απλό αστείο -- τέτοια μερικοί-μερικοί κάνουμε συνεχώς. Πρέπει να είναι κάτι που να μπορεί να παρασύρει τον βιαστικό ή τον αφηρημένο. Θεώρησα λοιπόν ότι το θέμα αυτό, ακόμα κι αν δεν έχει τεθεί ρητά, είναι κάτι που στέκει, γιατί είναι αδύνατον να μην έχει περάσει από το μυαλό κάποιων ότι ορισμένοι άλλοι το παρακάνουν με τα αστεία και τις πριβέ συνομιλίες σε ένα δημόσιο φόρουμ που έχει γίνει σημείο αναφοράς για πολλούς μεταφραστές. Δεν θα επαναλάβω πράγματα που άλλοι είπαν ήδη, και μάλιστα πολύ ωραία, στο νήμα αυτό. Θα αρκεστώ να πω ότι, αν το φόρουμ ήταν σοβαρό και σοβαροφανές, μπορεί και πάλι να ήταν το καλύτερο του είδους του, αν και, νομίζω, λιγότερο παραγωγικό. Οπωσδήποτε όμως εγώ δεν θα πολυσύχναζα, γιατί δεν θα ένιωθα ούτε κατά διάνοια την ίδια ευχαρίστηση να συχνάζω.

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους* συμμετείχαν και όλους όσους* με σιγοντάρισαν.

* (όσοι ενοχλούνται από το όσους, αντί του "σωστού" όσοι, καλούνται να βγάλουν το "όλους" και η ενόχλησή τους θα εξαφανιστεί ως διά μαγείας)

Κλείνω το ποστ βιαστικά, γιατί κάτι πήρε το μάτι μου για δηλώσεις της Παλάβρας περί ταγιερακίων.

FThemis
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ευχαριστώ πολύ όλους όσους* συμμετείχαν και όλους όσους* με σιγοντάρισαν.

* (όσοι ενοχλούνται από το όσους, αντί του "σωστού" όσοι, καλούνται να βγάλουν το "όλους" και η ενόχλησή τους θα εξαφανιστεί ως διά μαγείας)
Μπαίνω μισό λεπτό στο γουάι φάι της Σανέλ, προτού ολοκληρώσω τα πσόνια μου, για να πω στον ΦΘέμη ότι υπάρχουν και όλες όσες!
 
Και πάνω που έλεγα ότι σήμερα κανένας δεν μου έκανε πρωταπριλιάτικο αστείο. Τσίμπησα κανονικότατα! Μάλιστα, είχα αρχίσει να γράφω και απάντηση (ευτυχώς που δεν την πόσταρα - ρεζίλι θα γινόμουν!) ότι η Λεξιλογία είναι ένα σοβαρό φόρουμ και συνάμα μια ευχάριστη και ζεστή παρέα, και ότι έχουμε ανάγκη τα καλαμπούρια, κλπ κλπ...
 
Δεν πειράζει, Παρασκευή. Εγώ δεν τσίμπησα και παρόλα αυτά πόσταρα. Νομίζω ότι όπως λέει και ο Θέμης, μεταξύ σοβαρού και αστείου βγαίνουν κάποιες αλήθειες και γι' αυτό κι εγώ είπα την αλήθεια μου. :)
 

Cadmian

New member
Εσείς μπορείτε να γραβατωθήτε αφού έτσι θέλετε, αν και μιας και το καλοκαίρι μπήκε, θα'ταν καλύτερο να γδυνόμαστε. Τι διάολο, τζάμπα ιδρώναμε όλο τον χειμώνα;



Τα παϊδάκια έχουν κοπεί καιρό τώρα...
 
Δεν πειράζει, Παρασκευή. Εγώ δεν τσίμπησα και παρόλα αυτά πόσταρα. Νομίζω ότι όπως λέει και ο Θέμης, μεταξύ σοβαρού και αστείου βγαίνουν κάποιες αλήθειες και γι' αυτό κι εγώ είπα την αλήθεια μου. :)

Συμφωνώ. Και εγώ πιστεύω πραγματικά ότι το φόρουμ είναι σοβαρό, αλλά ότι χρειάζονται και τα αστεία για να ξελαμπικάρουμε λίγο μετά την κουραστική και μοναχική δουλειά μας, και ότι οι Λεξιλόγοι είναι μια ζεστή παρέα. Ωστόσο, αν υπάρχει η επιθυμία να σοβαρέψουν κι άλλο τα πράγματα, δεν θα με χάλαγε να δω μερικούς γραβατωμένους. Πιστεύω ότι η γραβάτα πάει σε όλους τους άνδρες... :)
 
δεν θα με χάλαγε να δω μερικούς γραβατωμένους. Πιστεύω ότι η γραβάτα πάει σε όλους τους άνδρες... :)
Εσείς χαλαρές κι εμείς με γραβάτα; Και δεν θυμάμαι κιόλας πού έχω βάλει τη δική μου... Μου φαίνεται ότι εδώ τα χαλάμε. Πάμε για εμδιαφύλιο πόλεμο. Εδώ που τα λέμε, ούτε εμένα θα με χάλαγε να δω μερικές με ταγιεράκι. Πιστεύω π.χ. ότι το ταγιεράκι πάει μούρλια στην Παλάβρα. :inno:
 
Εγώ πάλι λέω να πάρουμε βαθιά ανάσα και να καταδυθούμε στα σκοτεινά νερά της παρενδυσίας: γραβάτα οι γυναίκες, ταγιέρ οι άντρες.
 

daeman

Administrator
Staff member
Εγώ πάλι λέω να πάρουμε βαθιά ανάσα και να καταδυθούμε στα σκοτεινά νερά της παρενδυσίας: γραβάτα οι γυναίκες, ταγιέρ οι άντρες.

Να τα, να τα... Ιδού, κύριοι, οι σοβαρές αποφάσεις!

Θα βγάλουμε τους σκελετούς απ' τη ντουλάπα; :whistle:

Friend of the :devil: - Grateful Dead

Tου Ευθέμη απουσιάζοντος, α.α. ο Ευδαίμων​
 

nickel

Administrator
Staff member
Με την ευκαιρία, να γιορτάσουμε και τα 8.000 πλεγμένα νήματα, που δεν είναι ούτε μούφα ούτε παρενδυτικά. Ακολουθούν σε λίγο τα 100.000 μηνύματα.

 

daeman

Administrator
Staff member
Εσείς χαλαρές κι εμείς με γραβάτα; Και δεν θυμάμαι κιόλας πού έχω βάλει τη δική μου... Μου φαίνεται ότι εδώ τα χαλάμε. Πάμε για εμδιαφύλιο πόλεμο. Εδώ που τα λέμε, ούτε εμένα θα με χάλαγε να δω μερικές με ταγιεράκι. Πιστεύω π.χ. ότι το ταγιεράκι πάει μούρλια στην Παλάβρα. :inno:

Συνθηματικώς εκφωνούμενον:
Όχι στις γραβατάρες, έχουμε αβατάρες!
Ε, χμμ, όχι όλοι. Ακόμα, Ευθέμη;
 
Ε, χμμ, όχι όλοι. Ακόμα, Ευθέμη;
Άσε, είναι μεγάλη και πονεμένη ιστορία. Όταν ο Ζάζουλας έριξε τον γατούλη στα σκυλιά υπέρ του γκομενιδίου, απέκτησα ξαφνικά κίνητρο για αβατάρα, και κανονικά θα τον έβγαζα οφσάιντ την ίδια μέρα. Αλλά κατέστη τεχνικώς ανέφικτον για λόγους που καθόλου δεν κατάλαβα. Με το που εξέλιπε το κίνητρο της άμεσης ρελάνς, δεν μου τέθηκε θέμα να ξαναασχοληθώ. Για έναν λόγο όμως που επίσης δεν κατάλαβα, η υποψήφια αβατάρα μπήκε στο προφίλ και έμεινε εκεί. Σάρκα και ιδέα σε υπερβατική σύνθεση. Oh, my godfather!
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Για έναν λόγο όμως που επίσης δεν κατάλαβα, η υποψήφια αβατάρα μπήκε στο προφίλ και έμεινε εκεί.[...]

Μήπως κατά λάθος έβαλες profile picture αντί για αβατάρα, επειδή οι δυο επιλογές είναι πολύ κοντά στη σελίδα του προφίλ μέλους και μοιάζουν οπότε το στραβοπάτημα του ποντικιού δεν είναι δύσκολο να συμβεί;
Η διαδικασία, μήπως τη χρειαστεί κανείς: από τη μαύρη οριζόντια λωρίδα, ψηλά σε κάθε σελίδα της Λεξιλογίας, επιλέγω Forum Actions και από εκεί Edit Profile. Στη σελίδα του προφίλ μου που εμφανίζεται, πατάω στο Edit Avatar αριστερά για να προσθέσω ή ν' αλλάξω αβατάρα ή Edit Profile Picture ακριβώς αποπάνω για ν' αλλάξω ή να προσθέσω εικόνα προφίλ, η οποία όμως εμφανίζεται μόνο στο προφίλ μου.
 
Top