Λυγίζει το τραπεζικό απόρρητο στην Ελβετία

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν με λες εσύ η αποπάνω που πετάγεσαι σαν π...π...π...παλάβρα :p, από σένα πότε θα φάμε κάνα κουφετάκι; :twit:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Για κουφέτα, μην κάνεις όρεξη, άντε κανένα τοστάκι από κυλικείο δημαρχείου, αν έρθει ποτέ η αποφράδα ημέρα :D

Α, και φτου σου! σαδεντρέπεσαι! :twit:
 

Zazula

Administrator
Staff member
«Αποφράδα» για τον καθ' ου, είμαι βέβαιος πως εννοείς! :D
 

SBE

¥
Όχι, δεν πρόκειται να διαβάσω άλλα άρθρα, περιμένω να με διαφωτίζει η αρθρογραφία που αναδημοσιέυεται στη Λεξιλογία. Με βάση το άρθρο του 2:

Η συνομιλία φέρεται να περιστράφηκε κυρίως γύρω από μια πιθανή καταβολή φόρων για περιουσιακά στοιχεία Ελλήνων που δεν είχαν υποβληθεί σε φορολόγηση. Η Ελλάδα θέλει να διαπραγματευτεί μια φορολογική συμφωνία με την Ελβετία κατά το πρότυπο της Γερμανίας. Το ποσοστό φορολόγησης, με το οποίο θα μπορούσαν να φορολογηθούν εκ των υστέρων οι αφορολόγητες ελληνικές καταθέσεις, θα μπορούσε να κυμαίνεται μεταξύ 20 και 30%.

Αυτό που είπα και πιο πανω δηλαδή. Δεν πρόκειται να ικανοποιηθούν όσοι περιμένουν τη δήμευση της περιουσίας κάθε Έλληνα καταθέτη και τη δημόσια διαπόμπευσή του.

Και επειδή τον φόρο θα τον κρατάνε οι Ελβετικές τράπεζες και θα τον αποδίδουν στην Ελλάδα χωρίς να αποκαλύπτουν από ποιόν τον έχουν παρει η υπόθεση ειναι απλή: έστω ότι έχω καταθέσεις στην Ελβετία. Μια ωραία ημέρα η τράπεζά μου θα επικοινωνήσει μαζί μου και θα με ρωτήσει αν είμαι Ελληνίδα φορολογούμενη. Εγώ θα τους απαντήσω (με στοιχεία) ότι είμαι υπήκοος χώρας εκτός ΕΕ και δεν είμαι κάτοικος Ελλάδας για φορολογικούς λόγους και θα λήξει το θέμα. Αν δε λήξει, ο τραπεζίτης μου θα μου προτείνει να μεταφέρω το λογαριασμό μου στο υποκατάστημά τους στις Μπαχάμες, στα Καιμάν, στη Σιγκαπούρη. Ή θα προτείνει να μετατρέψω το λογαριασμό σε χρυσό ή σε κανένα πακέτο ομολόγων με μικρό ρίσκο (η συμφωνία δε φαίνεται να περιλαμβάνει και αυτά)
Αν δε γίνει ούτε αυτό, τότε θα μου κρατήσουν 30% του 0.15% που μου δίνουν. Το οποίο ίσως με κάνει να συνειδητοποιήσω ότι τα μετρητά στην τράπεζα δεν αποδίδουν και θα αγοράσω κανένα σπίτι στο Λονδίνο, όπως λεέι κι ο δόχτορας πιο πάνω, κι η τράπεζα θα με χάσει. Επειδή όμως δεν θα θέλει να με χάσει απο πελάτισσα το πιο πιθανό είναι να μην πολυψάξει τα στοιχεία που θα υποβάλλω στο αρχικό αίτημα, αρκεί συνολικά να μπορεί να αποδώσει ένα ποσό ως φόρο ελληνικών καταθέσεων από τους Έλληνες πελάτες της.
 

SBE

¥
Εγώ πάλι ελπίζω να έχουν κορίτσια της παντρειάς!

Πως θα σε σώσει ρε συ ένα διακοσάρι χιλιάδες δολλάρια; Ούτε μια γκαρσονιέρα στο Λονδίνο δεν παιρνεις μ' αυτά.

Εγώ άλλο σκεφτόμουν, επείδή εγώ πιθανόν να μπορώ να ελιχθώ φορολογικά, να τους προτείνω να μου τα μεταβιβάσουν ολα για να μην τα πιάσει η εφορία. Και μετά να την κάνω για Κούβα ή Βραζιλία. Αλλά δε νομίζω ότι θα είναι αρκετά μεγάλο το ποσό για να δικαιολογήσει τη φυγή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Αυτό που είπα και πιο πανω δηλαδή. Δεν πρόκειται να ικανοποιηθούν όσοι περιμένουν τη δήμευση της περιουσίας κάθε Έλληνα καταθέτη και τη δημόσια διαπόμπευσή του.
Πάντως εδώ δεν συζητήσαμε για δήμευση και δημόσια διαπόμπευση, αλλά για τη φορολόγηση των τόκων. Και επίσης, το θέμα δεν είναι αν θα σε πάρει η τράπεζα τηλέφωνο, ούτε το αν υπάρχουν άλλοι φορολογικοί παράδεισοι, ούτε πόσα έχουν στην τράπεζα οι γνωστοί σου και αν έχουν όλοι πολλά ή λίγα (παρεμπ. ένα «διακοσάρι χιλιάδες» δεν είναι λίγα χρήματα).

Το θέμα είναι να υπάρχει διαφάνεια και φορολόγηση των τόκων, γι' αυτό και γίνεται η συζήτηση στην επικαιρότητα.

Εσύ πάλι λες παραπάνω ότι οι περισσότεροι Έλληνες θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν τα χρήματα που έχουν (οι γιατροί που δηλώνουν στην Ελλάδα εισόδημα 10.000€ ετησίως π.χ.; ), ότι έχουν ήδη φορολογηθεί (που δεν το ξέρεις), ότι για τους μόνους που θα πιάσει το μέτρο ήταν όσοι είχαν καταθέσεις έξω παράνομα από παλιά (τον Λαυρεντιάδη δεν τον ξέρεις, είπες: είναι ο πρώην μεγαλομέτοχος της Proton που διοχέτευσε σχεδόν 1 δις ευρώ σε δικούς του λογαριασμούς πρόσφατα, από τους οποίους έχει 160 εκ. στην Ελβετία).

Δεν έχει νόημα να γίνεται συζήτηση αν το θέμα μας είναι ποιος θα πει την τελευταία κουβέντα, αλλά φρονώ ότι είναι ανούσια η αντίρρηση για την αντίρρηση, ιδίως όταν δεν υπάρχει σχετική ενημέρωση για την επικαιρότητα, και γίνεται μια πρόχειρη έρευνα στο διαδίκτυο με σκοπό να προβληθούν αντεπιχειρήματα.
 

SBE

¥
Οι Έλληνες αγοράζουν τα ακίνητα του Λονδίνου:

Παρεμπιπτόντως, αυτό ακούγεται πολύ και στον αγγλικό τύπο. Κι όχι μόνο Έλληνες αλλά και άλλοι Ευρωπαίοι. Αλλά για να μείνουμε στους Έλληνες, το σκεπτικό, που το είχα πρωτοακούσει απο Έλληνα πριν καμιά δεκαπενταετία, ήταν ότι το Λονδίνο είναι κέντρο. Αγοράζεις ένα σπίτι για να το έχεις να πετάγεσαι που και που. Νομίζω όμως ότι τώρα δεν είναι αυτό το σκεπτικό, απλά είναι το ότι πολλοί Έλληνες έστειλαν τα παιδιά τους στην Αγγλία για σπουδές την περίοδο 1995-2000 και έχουν έτσι αποκτήσει μια σχετική οικειότητα με το μέρος. Έχουν έτσι διαπιστώσει ότι οι τιμές των ακινήτων στο Λονδίνο δεκαπλασιάστηκαν* απο το 1995 και ίσως ελπίζουν ότι η επένδυσή τους δεν θα χάσει την αξία της.

* Το 1997 το σπίτι απέναντί μου, μονοκατοικία με μεγάλο κήπο, πουλιόταν 40Κ και μάλιστα κάποιοι γνωστοί μου που ήξεραν την αγορά είχαν πει ότι έπιανε παζάρεμα γερό. Σήμερα τα σπίτια στο δρόμο αυτό πουλιούνται γύρω στις 500Κ. Με 40Κ μπορεί να αγοράσεις γκαράζ στη γειτονιά. Η δε γειτονιά είναι χειρότερη από τότε, αλλά επειδή είναι κοντά στο ολυμπιακό πάρκο πιθανόν να φτιάξει. Τότε βεβαίως είχα πει στους γονείς μου να το αγοράζαμε (με δάνειο 50-75% ως επενδυτές εξωτερικού, και το ενοίκιο θα ήταν 150% της δόσης) και η απάντηση ήταν ένα γερό βρισίδι και παρότρυνση να βρω δουλειά αντί να τεμπελοσκυλεύω με διδακτορικά και βλακείες.
 

SBE

¥
Παλάβρα, η συζήτηση δεν γίνεται για την αντίρρηση ούτε για την τελευταία κουβέντα. Όπως πολλοί Έλληνες (και τα ΜΜΕ μαζί) έχεις μια μάλλον ρομαντική εικόνα της υπόθεσης και δεν βλεπω διάθεση να συζητήσεις την ουσία, γι'αυτό καταλήγουμε να συζητάμε τα παραγεμίσματα. Ορίστε κάτι που προκύπτε απο τη συζήτηση και που δεν το σχολιάζεις, ίσως γιατί δεν ταιριάζει με την προαναφερθείσα ρομαντική εικόνα:
Λες ότι χρειάζεται φορολογική διαφάνεια στις καταθέσεις στην Ελβετία.
Σου λεω εδώ και πολλή ώρα ότι η συμφωνία (στα πρότυπα αυτής με τη Γερμανία) δεν θα έχει αυτό το αποτέλεσμα. Δεν θα υπάρχει φορολογική διαφάνεια γιατί το ελληνικό κράτος δεν θα ξέρει τίνος είναι τα λεφτά που εισπράττει. Θα ξέρει μονο ότι είναι Ελλήνων καταθετών. Οι οποίοι θα συνεχίζουν αν θέλουν να μην δηλωνουν τις καταθέσεις αυτές. Υποθέτω κι όλας ότι τους διευκολύνει η συμφωνία σε περίπτωση που μεταφέρουν τα χρήματα στην Ελλάδα για κάποια αγοραπωλησία, αφού θα έχουν ήδη φορολογηθεί γι'αυτά.
Οι περιπτωσεις απατεώνων, καταχραστών κλπ δεν θα λυθούν αυτόματα. Θα πρέπει να ακολουθηθεί σε κάθε περίπτωση χωριστά η νόμιμη διαδικασία, δηλαδή να υποβληθούν στοιχεία στις ελβετικές αρχές που θα δείχνουν ότι υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις παρανομίας ώστε να πειστούν οι ελβετικές αρχές και να αρθεί το απόρρητο.

Όσο για το ποιοί Έλληνες έχουν λογαριασμό στην Ελβετία και δεν είναι ούτε μαφιόζοι, ούτε καταχραστές, έδωσα παραδείγματα πιο πάνω. Βγάζοντας τους Λάτσηδες και τους Βαρδινογιάννηδες απ'έξω: Ομογενείς. Ναυτικοί. Υπάλληλοι διεθνών οργανισμών. Τραπεζικοί. Όποιος κέρδισε το λότο. Οποιοσδήποτε Έλληνας έχει πάρει τις νομιμότατες καταθέσεις του και τις έχει πάει με τη βαλίτσα στην Ελβετία (και ίσως τις έχει δηλωσει και στο τελωνείο φέυγοντας). Η Ελβετία δέχεται καταθέσεις όλων των μεγεθών. Δεν είναι ολα τα λεφτά που πανε στη Ελβετία μαύρα, ούτε κλεμμένα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πως θα σε σώσει ρε συ ένα διακοσάρι χιλιάδες δολλάρια; Ούτε μια γκαρσονιέρα στο Λονδίνο δεν παιρνεις μ' αυτά.
Στη νεοδραχμική Ελλάδα θα παίρνω πεντέξι καλλικρατικούς δήμους, πάντως. :p
 

SBE

¥
(παρεμπ. ένα «διακοσάρι χιλιάδες» δεν είναι λίγα χρήματα)

Θεωρώ ότι ο Ζαζ μπορεί να προσελκύσει μεγαλύτερη προίκα ;)
Για ένα ψωροδιακοσάρι χιλιάδες δολλάρια (ούτε καν ευρώ) να κρεμαστεί ο ανθρωπος;
:D:D:D:D
 

Zazula

Administrator
Staff member
Θεωρώ ότι ο Ζαζ μπορεί να προσελκύσει μεγαλύτερη προίκα ;)
Για ένα ψωροδιακοσάρι χιλιάδες δολλάρια (ούτε καν ευρώ) να κρεμαστεί ο ανθρωπος;
:D:D:D:D
Πες στη μάνα σου να μην ανησυχεί πια για τα επαγγελματικά σου — αναλαμβάνεις PR Manager για την αφεντομουτσουνάρα μου! :D
 

SBE

¥
Θέλω και μισθό και μπόνους και ποσοστά.
Στην Ελβετία εννοείται.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παλάβρα, η συζήτηση δεν γίνεται για την αντίρρηση ούτε για την τελευταία κουβέντα. Όπως πολλοί Έλληνες (και τα ΜΜΕ μαζί) έχεις μια μάλλον ρομαντική εικόνα της υπόθεσης και δεν βλεπω διάθεση να συζητήσεις την ουσία, γι'αυτό καταλήγουμε να συζητάμε τα παραγεμίσματα. Ορίστε κάτι που προκύπτε απο τη συζήτηση και που δεν το σχολιάζεις, ίσως γιατί δεν ταιριάζει με την προαναφερθείσα ρομαντική εικόνα:
Λες ότι χρειάζεται φορολογική διαφάνεια στις καταθέσεις στην Ελβετία.
Σου λεω εδώ και πολλή ώρα ότι η συμφωνία (στα πρότυπα αυτής με τη Γερμανία) δεν θα έχει αυτό το αποτέλεσμα. Δεν θα υπάρχει φορολογική διαφάνεια γιατί το ελληνικό κράτος δεν θα ξέρει τίνος είναι τα λεφτά που εισπράττει. Θα ξέρει μονο ότι είναι Ελλήνων καταθετών. Οι οποίοι θα συνεχίζουν αν θέλουν να μην δηλωνουν τις καταθέσεις αυτές. Υποθέτω κι όλας ότι τους διευκολύνει η συμφωνία σε περίπτωση που μεταφέρουν τα χρήματα στην Ελλάδα για κάποια αγοραπωλησία, αφού θα έχουν ήδη φορολογηθεί γι'αυτά.
Μα πού το ξέρεις ότι η συμφωνία (αν γίνει) θα γίνει στα πρότυπα αυτής με τη Γερμανία; Έχεις τη συνήθεια να προβάλλεις στο συνομιλητή σου αυτό που νομίζεις εσύ ότι λέει, όχι αυτό που λέει, και να του αποδίδεις μάλιστα και κίνητρα - άκου «ρομαντική εικόνα»! Διάβασες πουθενά να λέω ότι όλες οι καταθέσεις είναι απατεώνων; Διάβασες πουθενά να λέω ότι όλα τα χρήματα είναι μαύρα; Διάβασες πουθενά να λέμε σε αυτή τη συζήτηση ότι η όποια συμφωνία προκύψει θα γίνει στα πρότυπα μιας σύμβασης που ήδη υπάρχει τώρα με κάποια άλλη χώρα;
 

SBE

¥
Παλάβρα, έχεις να πεις κάτι που να προωθεί τη συζήτηση; Για παράδειγμα να εξηγήσεις γιατί πιστέυεις οτι αυτό που λέω δεν στέκει;

Γιατί με το να κολλάς στην προσωπική κριτική το αποτέλεσμα θα ειναι οτι θα σου απαντησω επαναλαμβάνοντας τα βασικά σημεία της άποψής μου για μια ακόμα φορά, θα πιαστείς από μία λέξη και θα αγνοήσεις την λοιπή επεξήγηση, θα με αναγκάσεις να σου επαναλάβω τα βασικά σημεία της άποψής μου με διαφορετικά λόγια, θα πιαστέις από κάποια άλλη λεξη και θα συνεχίζουμε έτσι στον αιώνα τον άπαντα. Γνωστό μοτίβο που το επαναλαμβάνεις συνέχεια και αρχίζω να πιστέυω ότι δεν είναι κλασσική ξεροκεφαλιά αλλά κάτι πιο σοβαρό.

ΥΓ Σε περίπτωση που δεν το έχεις ακόμα καταλάβει, οι απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς έχουν δοθεί από το μήνυμα 2. Εντούτοις ρωτάς και ξαναρωτάς και ξανά-ξαναρωτάς που το ξέρουμε ότι η συμφωνία θα είναι στα πρότυπα της Γερμανικής. Διάβασε το 2 και θα δεις που το ξέρουμε.
 

SBE

¥
Ας βάλουμε λίγη τεκμηρίωση:

«Άνθρακες ο θησαυρός» για τους λογαριασμούς στην Ελβετία (Επίκαιρα, 29/12/2011)

Δόκτωρ, ενδιαφέρουσα η τεκμηρίωση αν και νομίζω ότι αναφέρεται σε άλλο ζήτημα απο την είδηση του 2, που είναι πιο φρέσκια. Ετούτοις έχει ενδιαφέρον το ότι περιλαμβάνει όλα τα κλισέ των ΜΜΕ για τις καταθέσεις στην Ελβετία, π.χ.
οι οποίες [συνομιλίες] καλλιέργησαν ελπίδες ότι θα έρθουν τελικά τα περίφημα στοιχεία με τις «αμαρτωλές» εκροές ελληνικού χρήματος στην Ελβετία και πως θα λυθούν τα χέρια του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος και των εισαγγελικών Αρχών

Υπάρχει κανένας που πιστέυει ότι η Ελβετία θα δώσει ελεύθερη πρόσβαση στο ΣΔΟΕ, ενώ δεν έχει δώσει ούτε στην ΕΕ συνολικά, ούτε σε καμία άλλη χώρα; Δε νομίζω, εντούτοις το άρθρο λέει ότι κάποια δημόσια προσωπα το πίστευαν αυτό. Άραγε τα δημόσια πρόσωπα έχουν πρόβλημα αντίληψης ή τα ΜΜΕ;

Κι επειδή έχουμε αγνοήσει τη Βίκι τόση ώρα, ιδού από τη Βικι στο εδάφιο περί συνεργασίας με την ΕΕ:
Here it should be noted that Switzerland has adopted the OECD standard on administrative assistance and that the Federal Council rejects the automatic exchange of information.[28] Since July 1, 2005, Switzerland has charged a withholding tax on all interest earned in the personal Swiss accounts of European Union residents.

Το οποίο βεβαίως εξηγεί γιατί οι Βρυξέλλες γκρινιάζουν. Αφού υπαρχει ήδη συμφωνία Ελβετίας- ΕΕ και φορολογούνται οι καταθέσεις κατοίκων ΕΕ, τι νόημα έχει να κάνουν συμφωνίες τα κράτη μεμονωμένα;
 
Top