Καραθεοδωρή – Αϊνστάιν: δύο καλοί συνάδελφοι

MelidonisM

New member
....
Υποψήφιος μυθοπλάστης για τον έλληνα δάσκαλο του Αϊνστάιν: Κυριάκος Διακογιάννης

Ο Κυριάκος Διακογιάννης στα ‘‘Καθαρά και ξάστερα’’ της ‘‘Αυριανής’’ στις 20-10-1987 γράφει: ‘‘Λίγο καιρό πριν πεθάνει ο διάσημος φυσικός Αλβέρτος Αϊνστάιν ζούσε τελείως απομονωμένος, αποφεύγοντας, όπως άλλωστε σ’ ολόκληρη τη ζωή του, τις συναναστροφές. Εκείνη την εποχή (πέθανε το 1955 σε ηλικία 76 ετών) μια συντροφιά Αμερικανών δημοσιογράφων με την μεσολάβηση του διευθυντού ενός επιστημονικού περιοδικού φίλο του Αϊνστάιν, κατάφερε να πείσει τον μεγάλο φυσικό να εγκαταλείψει την μοναξιά του και να δώσει μία συνέντευξη τύπου. Είτε γιατί διαισθανόταν το τέλος του, είτε για άλλους λόγους άγνωστους, ο ερημίτης δέχτηκε. Το γεγονός εντυπωσίασε την κοινή γνώμη. Στη συνέντευξη έτρεξαν τα μεγαλύτερα λαγωνικά της αμερικανικής δημοσιογραφίας. Η αίθουσα κατάμεστη από εκπροσώπους του τύπου, της ραδιοφωνίας και της τηλεόρασης. Οι ερωτήσεις έπεφταν βροχή στον άνθρωπο που απεδόθη η μέθοδος διάσπασης του ατόμου και η πατρότητα της ατομικής βόμβας την οποία τεχνικά κατασκεύασε η ομάδα επιστημόνων του συνεργάτη και συμπατριώτη του Οπενχάιμερ. Σ’ όλες τις ερωτήσεις ο Αϊνστάιν, απάντησε με την ακριβολογία που διακρίνει τους φυσικούς, οπότε όταν οι ερωτήσεις εξαντλήθηκαν και οι δημοσιογράφοι φιλόφρονες ευχαριστούσαν έτοιμοι να αποσυρθούν, ο Αϊνστάιν προς γενικήν έκπληξη δεν σηκώνεται αλλά από τη θέση του απευθυνόμενος στους εκπροσώπους του τύπου τους λέγει:

‘‘Κύριοι λυπάμαι που σας βλέπω έτοιμους να φύγετε χωρίς να μου υποβάλετε την ουσιαστικότερη ίσως ερώτηση. Ζητήσατε να σας απαντήσω σε χίλια δυο πράγματα, κανείς σας όμως δε θέλησε να μάθει ποιος ήταν ο δάσκαλός μου, ποιος μου έδειξε και μου άνοιξε το δρόμο προς την ανώτερη μαθηματική επιστήμη, σκέψη και έρευνα. Και για να μη σας κουράζω, σας το λέω έτσι απλά χωρίς λεπτομέρειες, ότι ο μεγάλος μου δάσκαλος υπήρξε ο αξεπέραστος Έλληνας Κωνσταντίνος Καραθεοδωρή, στον οποίο εγώ προσωπικά, αλλά και η μαθηματική επιστήμη, η φυσική και η σοφία του αιώνα μας χρωστάμε τα πάντα
»

http://www.karatheodori.gr/index.php?op=epistoles&lop=viewEpistoli&nid=1 (Σύνδεσμος Φίλων Καραθεοδωρή)

Einstein Question

Konstantinos Benas, a mathematician based in Greece, wrote to ask for help in tracing remarks that Albert Einstein is said to have made about Constantin Caratheodory, a mathematician. We referred him to the Princeton University Press and we also promised to include the request in this space:

Benas refers to an interview with Einstein in Scientific American in July, 1955. “Apparently that interview took place only two weeks before the great scientist passed away,” Benas writes. “It appears to have been given to I. Bernard Cohen, rather discreetly and without any publicity. Nevertheless, there is a rumor widely spread in Greece lately: That Einstein’s last interview was hailed with great publicity and that it took place a short time before his death, before a team of American journalists.

“The rumor also claims that, after a large number of questions were put to him, Einstein added, without being asked at all, that his teacher, the man ‘who had shown him the way to higher mathematical science, reasoning and research’ had been the ‘unsurpassable’ Greek mathematician to whom he personally (Einstein) ‘as well as mathematics, physics and 20th century’s wisdom in general, owed everything.’”

“For all I can see, though, no such words appear in I.B.Cohen’s ‘last interview.’ No reference whatsoever to Caratheodory is made, for that matter. Can you help me find out if Cohen’s interview was actually the last one given by Einstein? Did Einstein actually ever mention Caratheodory in any of his interviews? If yes, do you know what were his exact words about his Greek colleague? And where do they appear, if anywhere at all?

I suspect that the Greek public has been bombarded with ‘urban legends’ about Einstein’s last interview and I would appreciate your help in clearing up that matter.”

Konstantinos Benas

http://princetoninfo.com/index.php?option=com_us1more&Itemid=6&key=10-03-2007_c_06
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι ο Κυριάκος Διακογιάννης ανήκει στη σχολή της δημοσιογραφίας «αν τα γραφόμενά μου δεν συμφωνούν με τις πηγές, τόσο το χειρότερο για τις πηγές». Δεν τον χρησιμοποιείς σαν πηγή αν δεν τον καραδιασταυρώσεις. Ωστόσο, ακόμα και ο τρόπος με τον οποίο εμφανίζεται ο Αϊνστάιν να προθυμοποιείται να δώσει την πρόσθετη πληροφορία υπογραμμίζει τη δημιουργική φαντασία πίσω από την ιστορία.
 
Πολλές πέτρες αν σηκώσεις θα βρεις τον Διακογιάννη από κάτω.
 
Top