Η φωνή των αετών...

Χθες σε ντοκιμαντέρ του NatGeo Wild για τα λιοντάρια, το οποίο χάζευα σε φιλικό σπίτι στη Nova το μεσημέρι, είπε ότι τα λιοντάρια ρονρονίζουν και χρησιμοποίησε και το ουσιαστικό "ρονρόνισμα" ο μεταφραστής.

http://www.livepedia.gr/index.php?title=%CE%A1%CE%BF%CE%BD%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B6%CF%89

Το ΛΚΝ δεν το έχει, αλλά το βρήκα στον παραπάνω σύνδεσμο.

Εγώ δεν το είχα ξανακούσει, ομολογώ, αλλά βλέπω ότι είναι για γάτες. Αν θεωρήσουμε ότι τα λιοντάρια είναι μεγάλες γάτες, είναι σωστό δηλαδή;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Το ΛΚΝ δεν το έχει, αλλά το βρήκα στον παραπάνω σύνδεσμο.

Εγώ δεν το είχα ξανακούσει, ομολογώ, αλλά βλέπω ότι είναι για γάτες. Αν θεωρήσουμε ότι τα λιοντάρια είναι μεγάλες γάτες, είναι σωστό δηλαδή;
Ε, άκου το με μουσική :-):

...
Σε θέλω - Βαγγέλης Γερμανός + Αρβανιτάκη + Σαββόπουλος


Δεν ακούς που ρονρονίζω σαν ερωτευμένος γάτος...
Και σε άλλο κατάλληλο νήμα: chuff.

Ωστόσο για ντοκιμαντέρ, παραείναι ναζιάρικο, μου φαίνεται. Εκτός αν είναι ιδέα μου λόγω του τραγουδιού από πάνω. Θα μου πεις, τα γουργουρίζω και χουρχουρίζω; Ναι, αλλά ο ήχος τους μας είναι πιο οικείος από το γαλλόφερτο «ρον ρον».

Purring lions, do they do "da doo ron ron"?
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θα μου πεις, τα γουργουρίζω και χουρχουρίζω; Ναι, αλλά ο ήχος τους μας είναι πιο οικείος από το γαλλόφερτο «ρον ρον».

γουργουρίζω [γurγurízo] Ρ2.1α : για το χαρακτηριστικό ήχο: α. που δημιουργείται μέσα στα έντερα από μετακίνηση υγρών ή αερίων: Γουργουρίζει η κοιλιά μου από την πείνα. || Ο ναργιλές γουργούριζε. β. που είναι ερωτικό κάλεσμα στα περιστέρια και έκφραση ευχαρίστησης στις γάτες: Γουργούριζαν σαν περιστέρια. Ο γάτος μισοκοιμόταν γουργουρίζοντας. (ΛΚΝ)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ε, ναι, δόκτορα, μάλλον αυτό θα έβαζα κι εγώ, το πιο οικείο και δόκιμο, γι' αυτό το ανέφερα. :-)

Γουρ-γουρ, χουρ-χουρ. Run, "ron-ron", run.
 
Νίκελ, τα έχω τα γαλλικά στη φαρέτρα μου, και τα ισπανικά και τα ιταλικά, αλλά δεν ήξερα καν ότι οι γάτες το κάνουν αυτό. Εγώ όσες γάτες είχα... γουργούριζαν, δεν ρονρόνιζαν... :D

Εδώ που τα λέμε, ποιος μπορεί να πει με σιγουριά ότι ήξερε όλες τις φωνές που αναφέρονται στο λινκ...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλημέρα. Αν δεν έχουμε σύνδεσμο, τον προσθέτω.
Φωνές ζώων
Θα μπορούσαμε ίσως να κάνουμε και μια δημιουργική αντιγραφή με προστιθέμενη αξία.
:)


Ψάχνοντας για τη φωνή της κουκουβάγιας (δεν την βρήκα) διαπίστωσα ότι και οι δύο σύνδεσμοι δεν λειτουργούν. Μήπως έχει κρατήσει κανείς αντίγραφο;
 
Κατά σύμπτωση, χτες με ρωτούσε ο μικρός πώς κάνει το πρόβατο στα κινέζικα (επειδή του έχω πει ότι στα αγγλικά δεν κάνει «μπεεε» αλλά «μπααα») :-)
Ανακάλυψα λοιπόν ότι τα κινέζικα πρόβατα κάνουν «μιιι» :-) :-)
 
Top