Ευρωεκλογές 2014

SBE

¥
Και πότε ήταν η τελευταία φορά που είχαμε στην Ελλάδα κυρώσεις για αποχή; Αν θυμάμαι καλά, τελευταία φορά που χρειάστηκε να πάω να πάρω χαρτί ότι λείπω και δεν μπορώ να ψηφισω ήταν αρχές δεκαετίας του '90.
 

SBE

¥
Και από τότε έχω βγάλει πολλά διαβατήρια και δεν μου ζήτησαν να φέρω το εκλογικό βιβλιάριο για την αίτηση έκδοσης διαβατηρίου.
Στο Βέλγιο προφανώς εφαρμόζονται τέτοια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Στο Βέλγιο προφανώς εφαρμόζονται τέτοια.
Μα πώς «προφανώς»; Από ό,τι διαβάζω, δεν εφαρμόζονται «τέτοια»: :
Dans la réalité, aucun Parquet ne poursuit les électeurs qui ne sont pas allés voter, notamment en raison de l'encombrement des tribunaux, ce qui n'est pas vrai par contre pour les assesseurs qui n'ont pas justifié préalablement leur absence au bureau de vote. Le 3 mars 2010, le Ministre de la Justice Stefaan De Clerck (CD&V), répondant à deux questions parlementaires, a déclaré en commission de la Justice de la Chambre des représentants que "La poursuite des personnes qui ne respectent pas l'obligation de se présenter au bureau de vote ne constitue pas une priorité dans le cadre de la politique en matière de poursuites" (...) "Entamer des poursuites contre des citoyens qui ne respectent pas le vote obligatoire exigerait un énorme effort de la Justice, notamment parce que de telles poursuites devraient être entamées rapidement, eu égard aux délais de prescription." (...) "En cas d'élections, la priorité consiste, le cas échéant, à entamer des procédures contre ceux qui sont absents au niveau du bureau, de la présidence, etc., mais pas contre les électeurs." (...) "Entre-temps, ma vision personnelle a évolué et je suis convaincu que l’obligation de vote n’est plus réaliste. Dans tous les partis, on compte des partisans tant de sa suppression que de son maintien" 3.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Vote_obligatoire#Belgique


Το υπογραμμισμένο λέει: Στην πραγματικότητα, κανένας εισαγγελέας δεν κινεί διαδικασία κατά ψηφοφόρων που δεν πήγαν να
ψηφίσουν
.

Το υπόλοιπο είναι μια δήλωση του Υπουργού Δικαιοσύνης που λέει ότι δεν αποτελεί κρατική προτεραιότητα η δίωξη όσων δεν ασκούν το εκλογικό τους δικαίωμα.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το υπογραμμισμένο λέει: Στην πραγματικότητα, κανένας εισαγγελέας δεν κινεί διαδικασία κατά ψηφοφόρων που δεν πήγαν να ψηφίσουν.
Όπως, άλλωστε, δεν κινείται φύλλο και στην Ελλάδα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ναι, από τότε που σταμάτησαν να σου ζητούν εκλογικό βιβλιάριο για να βγάλεις δίπλωμα, δεν έχω ακούσει για εφαρμογές κυρώσεων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ναι, από τότε που σταμάτησαν να σου ζητούν εκλογικό βιβλιάριο για να βγάλεις δίπλωμα, δεν έχω ακούσει για εφαρμογές κυρώσεων.
Δίπλωμα ή διαβατήριο;
.
Αφού δεν υπάρχουν πια εκλογικά βιβλιάρια.... :)
Σωστά, αλλά μπορούν να το βρουν (αν θέλουν) μέσω η/υ (όπως κάνουν πχ για φυγόδικους & φυγόποινους).
 

Earion

Moderator
Staff member
... μπορούν να το βρουν (αν θέλουν) μέσω η/υ (όπως κάνουν πχ για φυγόδικους & φυγόποινους).

Για όσον καιρό, Ζάζουλα, η διαδικασία της ψηφοφορίας παρακολουθείται και τεκμηριώνεται εγγράφως, δεν βλέπω πώς μπορεί να γίνει αυτό. Στο τέλος της εκλογικής διαδικασίας ο δικαστικός αντιπρόσωπος συντάσσει κατάσταση μη ψηφισάντων, χειρόγραφη φυσικά, και την υποβάλλει στο πρωτοδικείο. Δεν άκουσα ποτέ τι έχουν γίνει αυτές οι καταστάσεις, άλλωστε αυτά τα έχω αφήσει αρκετά χρόνια πίσω μου, αλλά η έμφυτη δυσπιστία μου προς το χαρτοβασίλειο της ελληνικής γραφειοκρατίας δεν μου αφήνει πολλές ελπίδες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
(μπορεί να ίσχυε και για το διαβατήριο, δεν θυμάμαι όμως...)
http://www.iefimerida.gr/news/48866/ολα-όσα-θα-πρέπει-να-γνωρίζετε-για-την-ψηφοφορία-της-κυριακής

Θεωρητικά η συμμετοχή στην ψηφοφορία είναι υποχρεωτική και η μη άσκηση του εκλογικού δικαιώματος επισείει ποινικές κυρώσεις. Ωστόσο από τη στιγμή που καταργήθηκε, (εδώ και χρόνια), η προϋπόθεση επίδειξης αποδεικτικού στοιχείου άσκησης του εκλογικού δικαιώματος, για την έκδοση διαβατηρίου, η σχετική «υποχρέωση» ατύπως είναι ανενεργή. Κανείς δεν έχει τιμωρηθεί εδώ και δεκαετίες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στο τέλος της εκλογικής διαδικασίας ο δικαστικός αντιπρόσωπος συντάσσει κατάσταση μη ψηφισάντων, χειρόγραφη φυσικά, και την υποβάλλει στο πρωτοδικείο. Δεν άκουσα ποτέ τι έχουν γίνει αυτές οι καταστάσεις, άλλωστε αυτά τα έχω αφήσει αρκετά χρόνια πίσω μου, αλλά η έμφυτη δυσπιστία μου προς το χαρτοβασίλειο της ελληνικής γραφειοκρατίας δεν μου αφήνει πολλές ελπίδες.
Αυτό δεν το γνώριζα! :eek:
 

SBE

¥
E, αν στο Βέλγιο δεν εφαρμόζεται η υποχρέωση, τότε η επόμενη λογική εξήγηση για τη μικρή αποχή είναι ότι ο κόσμος ψηφίζει γιατί υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τις εκλογές λόγω των εσωτερικών διαφορών τους.
Ίδια περίπτωση δηλαδή με τη Β. Ιρλανδία, όπου τα ποσοστά αποχής σε όλες τις εκλογές είναι πολύ πολύ χαμηλότερα από τα ποσοστά αποχής του υπόλοιπου ΗΒ. Γιατί είναι μετρημένα κουκιά οι ψήφοι και ο κόσμος είναι μοιρασμένος ανάλογα με τις πολιτικές του πεποιθήσεις.

Στο Βέλγιο μπορώ να φανταστώ τη μία κοινότητα να φοβάται μην ψηφίσουν περισσότεροι από την άλλη.
 
Top