Ελληνικό Facebook... ;;

TryHarder

New member
Αγαπητέ/ή TryHarder,
You must try a little harder.
Τα μηνύματά σου είναι γεμάτα με ορθογραφικά λάθη που διορθώνονται εύκολα με έναν ορθογραφικό έλεγχο -- όπως *δυκτιακά, *αισθάνοντε, *ασχολείτε, *ασχολούντε, *Σουιδικών κλπ.

Εγώ τουλάχιστον λυπάμαι που δεν θα μπορώ να συμμετέχω σε συζητήσεις που ανοίγεις και παρουσιάζουν αυτό το θέαμα. Η λύση δεν είναι πάντως να τρέχουν από πίσω σου οι moderators και να σου διορθώνουν τα λάθη.

Αλεξάνδρα μόλις κατάφερα να βάλω τον ορθογράφο στο firefox. Είχα χάσει προσωρινά το αντίστοιχο πρόγραμμα για το λειτουργικό μου που χρησιμοποιούσα. ...Και το έχασα γιατί "I was trying harder". Μπορείς βέβαια να περιμένεις ορθογραφικά λάθη από μένα λόγο δυσλεξίας (δεν τα έπιανε ποτέ όλα ο ορθογράφος). Να επισημάνω ότι το "TryHarder" απευθύνεται κυρίως σε μένα και αν δεν ακολουθούσα την συμβουλή μου θα έγραφα kapos etsi.

Υ.Σ. Πρόσεξα πως ο "ορθογράφος" στην πρώτη μου ανάρτηση άλλαξε το "πιασάρικο" σε "πιτσιρίκο" και το "unlike" σε "ilias", κάτι το οποίο αλλοίωσε και το νόημα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
If you find it easier, then feel free to write in English, too. However, not greeklish, because any posts written in greeklish will disappear faster than a speeding bullet :D
 

TryHarder

New member
Μπαα.. δεν υπάρχει λόγος να γράφω εδώ μέσα στα Αγγλικά :). Εξάλλου εδώ μέσα μπήκα γιατί θέλω να έχω μια ολοκληρωμένη γνώμη για της τις ελληνικές ορολογίες και εκφράσεις και για να μην χρησιμοποιώ τα πάντα-όλα αγγλικά όταν διδάσκω Εελληνόφωνους (όπως έχω παρατηρήσει ότι γίνεται συνήθως). Επίσης θέλω να κρατάω και την ορθογραφία μου σε κάποιο σχετικό επίπεδο και όταν δεν γράφω Ελληνικά αυτό πέφτει δραματικά (ναι, γίνεται και χειρότερα :cheek: ). ...Και μην φανταστεί κανείς ότι δεν κάνω ορθογραφικά και στα Αγγλικά :D
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ωραία λοιπόν: αν δεν έχεις ορθογράφο στο φυλλομετρητή σου, γράφε πρώτα σε word. :)
 
Top