Διαφορά ηλικίας στις σχέσεις

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Σε αυτό το σημείο, και μέχρι να αναλάβει τη σκυτάλη ο φίλτατος συμμοδεράτορας, θα ήθελα να παρακαλέσω ψυχραιμία στους λεκτικούς διαξιφισμούς μας. Είναι που είναι το θέμα λεπτό...
 

SBE

¥
Εγώ δεν βλέπω κανέναν λεκτικό διαξιφισμό στο κείμενό μου, διαπίστωση του ότι υπάρχει ασυνεννοησία κάνω και ότι γυρίζουμε γύρω γύρω από το ίδιο θέμα που είναι και οφτόπικ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Το οφτόπικ το κανονίσαμε. Κατά τα λοιπά, μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι, καταλαβαινόμαστε, ελπίζω.
 
Καταρχήν, διαφωνώ με την μεταφορά του θέματος εδώ, αφενός μεν γιατί τα δύο θέματα είναι άμεσα συνδεδεμένα το ένα με το άλλο και το ένα φυσική εξέλιξη του άλλου, αφετέρου δε γιατί τις σχέσεις εφήβων με μεγαλύτερους, πολλοί τις χαρακτηρίζουν "παιδοφιλικές/παιδεραστικές." Επίσης, όσον αφορά την παρέμβαση της Palavra για τους λεκτικούς διαξιφισμούς: εγώ δεν βλέπω κάποιον διαξιφισμό.

Ναι, άμα δω έναν εξηντάχρονο (ή και 30χρονο) να κυκλοφορεί με 15χρονη θα παραξενευτώ. Για την ακρίβεια, θα παραξενευτώ άμα δω 15χρονη να κυκλοφορεί με άτομο πολύ μεγαλύτερο από αυτήν. Αλλά δεν μου πέφτει λόγος. Μεγάλη κοπέλα είναι, ό,τι θέλει κάνει. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου. Κι αν αρχίσω να ασχολούμαι με όλα τα παράξενα που βλέπω γύρω μου ή θα σαλτάρω ή θα γίνω κακός. Οπότε έχω μάθει να παρατηρώ και να εμπιστεύομαι τους άλλους όσον αφορά τις επιλογές που έχουν κάνει. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν αυτοί για τον εαυτό τους και τη ζωή τους. :)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Τα νήματα διαχωρίστηκαν για να διατηρηθούμε εντός θέματος. Όσον αφορά τη σύσταση για ψυχραιμία: ορισμένα θέματα προσφέρονται για αντιπαραθέσεις, επομένως θεωρούμε ότι καλό είναι να το έχουμε στο μυαλό μας αυτό προτού κλιμακωθεί οποιαδήποτε διαφωνία. Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή.
 

ilena

Banned
Ο νόμος το επιτρέπει από τα 17.

Θα συμφωνήσω με τον Costas στα σημεία που διέγραψε την ανωμαλία και ανέφερε τον Πλάτωνα.

Οι εξωτερικοί παράγοντες που δέχεται ένα άτομο μπορούν είτε να τον ανεβάσουν πνευματικά και ιδεαλιστικά (στην περίπτωση του καλλιεργημένου ευγενή καθηγητή) είτε να του χαμηλώσουν το επίπεδο σε υλιστικό και μονότονο (στην περίπτωση του αλκοολικού μηχανόβιου ανέμπειρου συνομίλικου που έχει μάθει μόνο να τραβιέται στα μπαρ). Τα άτομα με τα οποία κάνουμε παρέα καθορίζουν τον προσωπικό μας βαθμό κατανόησης.

Αλλά, πιστεύω πως η ηλικία είναι σχετική. Υπάρχει 50χρονος που πνευματικά και ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα μπροστά σε 14χρονο για να μην πω μικρότερη ηλικία και φανώ υπερβολική.

Συμφωνώ με τον νόμο, γιατί στατιστικά είναι μεγάλη η πιθανότητα να εκμεταλλευτεί κανείς το νεαρό άτομο, αλλά όχι με τη SBE, γιατί επίσης δέχομαι πως μια νεαρή 15χρονη ή νεότερη μπορεί να είναι συνειδητοποιημένη και να καταφέρνει να κρύβεται από το νόμο και να ζει τον έρωτά της με τον κατά πολύ μεγαλύτερό της.

Και ακόμα, στην ηλικία των 55 μπορεί κάποιος να μην έχει κοιλιά, εάν έλεγες σεξουαλική αδυναμία θα το δεχόμουν αν και νομίζω παρουσιάζεται πιο αργότερα. Κάποιες μπορούν να θυσιάσουν αυτή την επιθυμία για τη σχέση τους.

Προσωπικά ερωτεύτηκα στα 16, στα 17 είχε τα διπλά χρόνια από' μένα και συνεχίζουμε να είμαστε μαζί πολύ πολύ ευτυχισμένοι.
Δεν αξίζει να κάνει κανείς αρνητικές σκέψεις πάνω στη θέα ή στην ιδέα, γιατί δημιουργεί ένα δικό του πρόβλημα και η ζωή είναι καλύτερη χωρίς προβλήματα και με ωραία συναισθήματα. Ο τρόπος σκέψης, η εμπειρία, οι γνώσεις, τα συναισθήματα που μπορείς να μοιραστείς τα θεωρώ ασύγκριτα, με οποιονδήποτε συνομήλικο.
 

SBE

¥
Καλά που ξέθαψες το νήμα, γιατί είδα σήμερα αυτή την είδηση και δεν μπορώ να πω ότι δεν σκέφτηκα τι τον ήθελε το γάμο ο γερομπισμπίκης.

An 80-year-old Frenchman was recovering in a state of shock in hospital on Saturday after being freed from a year locked in a laundry room by a wife half his age and her alleged lover. Skip related content
Related photos / videos
A person passes the home where a woman had held her husband captive for a year Enlarge photo

French paramilitary police rescued the unnamed man from his home in the village of Arrou, southwest of Paris, on Wednesday, blinded, malnourished and physically abused by the ordeal at the hands of his own family.

A judicial source told AFP the man was conscious and lucid in hospital but did not yet want to speak to anyone.

"The victim suffered violence and ill-treatment," local gendarme commander Bruno Arviset told journalists. "The man ate twice a day, mostly pastries that were past their sell-by date."

His wife, 45, was jailed on Saturday pending trial after being charged with physical abuse, illegal detention and taking advantage of a vulnerable person, a judicial source said.

Her alleged lover and her son have been released on bail after being charged with complicity with kidnapping and failing to report the abuse.

Investigators suspect the man's family had a financial motive as around 500,000 euros (650,000 dollars) had been taken from the man's bank accounts in recent months.

Deputy prosecutor Fanny Floquet said that when police arrived at the couple's home, the wife had initially said that her husband was abroad.

"The wife finally led them to a small room in the house but away from rooms used to live in and opened a locked door in front of the gendarmes," Floquet told journalists.

Prosecutors said that police were alerted by one of the woman's young children who has now been taken into care by social services.

The child "said there was an old man at home who was dirty, who stole food and who was abused because in particular he could make (the child's) mother angry," Floquet said.

The sleepy village's inhabitants said they knew the couple.

"The woman was very strange," a woman inhabitant, who asked not to be named, told AFP. "Some people knew that she had an odd relationship with an old man while at the same time living with a younger man."

The couple were married while living at their previous home in the nearby village of Droue three years ago, a local official told AFP, also asking not to be named.

"The mayor didn't want to marry them because he had doubts about the veracity of their union," the official said. "One of the mayor's deputies married them."

"At the time the victim was already living as a recluse in a room in the cellar of their house in Droue," the official said.

A former neighbour said that "the man never left his house. We saw him outside only once when he went to the town hall to get married, three or four years ago."

Police said that the last time the man had been seen was at a chemist's in Arrou in July 2009.

The man's wife had in April of the same year made a charity appeal in the local press for money to help her partially paralysed daughter, who died of a brain tumour a few months ago.
 
Ο νόμος το επιτρέπει από τα 17.

Γειά σου Ilena,

όταν λες ότι το επιτρέπει από τα 17, ποιο επιτρέπει; Thanks.

SBE, μήπως είσαι λίγο εκτός θέματος;
 
Μμμ, πραγματικά μεγάλη ενσυναίσθηση με τα λεγόμενα του ποστ #46...

Αλλά υπάρχει κι ένα άλλο σενάριο: δεν θα στοιχημάτιζα το τσόκαρό μου ότι ο "γερομπισμπίκης" δεν το γούσταρε, ως κάποια στιγμή τουλάχιστον, το όλο σκηνικό.
 

ilena

Banned
Όταν ο νέος δεν έχει σχέση με κάποιον συνομήλικο αλλά με κάποιον πολύ μεγαλύτερο σε ηλικία, είναι παράνομος μέχρι να φτάσει 17 χρονών. Από τότε και μετά μπορεί να είναι με όποιον θέλει.
 

SBE

¥
ΤΟ ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά αφού το είδα και θυμήθηκα τη συζήτηση αυτή, τι να κάνουμε; Αν θυμόμουνα άλλη συζήτηση θα το ανέφερα εκεί. Αν δε βαριόμουν να ψάξω να τη βρω. :p
 
Όταν ο νέος δεν έχει σχέση με κάποιον συνομήλικο αλλά με κάποιον πολύ μεγαλύτερο σε ηλικία, είναι παράνομος μέχρι να φτάσει 17 χρονών. Από τότε και μετά μπορεί να είναι με όποιον θέλει.

Σίγουρα ισχύει κάτι τέτοιο; Προς το παρόν, ξέρω ότι ισχύει σίγουρα η ηλικία των 15 με τις εξαιρέσεις που ανέφερα παραπάνω. Επίσης, άτομα κάτω των 15 που κάνουν σεξ με συνομήλικούς τους με διαφορά ηλικίας πάνω από 3 χρόνια χρήζουν αναμόρφωσης και θεραπείας. βλ. άρθρο 339 του Ποινικού Κώδικα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
An 80-year-old Frenchman was recovering in a state of shock in hospital on Saturday after being freed from a year locked in a laundry room by a wife half his age and her alleged lover. Skip related content
Skip-related content? :D
 

ilena

Banned
Άρθρο 339

Αποπλάνηση παιδιών

1. Όποιος ενεργεί ασελγή πράξη με πρόσωπο νεότερο από 15 ετών ή το παραπλανά με αποτέλεσμα να ενεργήσει ή να υποστεί τέτοια πράξη τιμωρείται ως εξής: α) αν ο παθών δεν συμπλήρωσε τα δέκα έτη, με κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών. β) αν ο παθών συμπλήρωσε τα δέκα, όχι όμως και τα δεκατρία έτη, με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών και γ) αν συμπλήρωσε τα δεκατρία έτη, με φυλάκιση.

2. Αν στην περίπτωση του στοιχείου γ’ της προηγούμενης παραγράφου ο υπαίτιος όταν τέλεσε την πράξη δεν είχε συμπληρώσει τα 17 έτη, το δικαστήριο μπορεί να του επιβάλλει μόνο αναμορφωτικά ή θεραπευτικά μέτρα.

3. Αν μεταξύ του υπαιτίου και του παθόντος τελέστηκε γάμος, δεν ασκείται ποινική δίωξη, και αν τυχόν είχε ασκηθεί δεν συνεχίζεται, αλλά κηρύσσεται απαράδεκτη. Η ποινική δίωξη ασκείται ή συνεχίζεται μετά την ακύρωση του γάμου.

Άρθρο 342

Κατάχρηση ανηλίκων σε ασέλγεια

1. Με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους τιμωρείται ο ανιών εξ’ αγχιστείας ή ο θετός γονέας, που ενεργεί ασελγή πράξη με ανήλικο κατιόντα ή με το θετό του τέκνο. ο επίτροπος ή ο επιμελητής ή οι κάθε είδους ανατροφείς με τον ανήλικο που έχουν στην επιμέλειά τους. οι δάσκαλοι ή παιδαγωγοί με τους ανήλικους μαθητές τους ή με εκείνους που παιδαγωγούν. οι κληρικοί με τα ανήλικα πνευματικά τους τέκνα.

2. Με την ίδια ποινή τιμωρούνται οι υπηρέτες και οι συγκάτοικοι, αν ενεργήσουν ασελγή πράξη με ανήλικο που ανήκει στον ίδιο οικιακό κύκλο, καθώς και κάθε άλλος που ενεργεί ασελγή πράξη με ανήλικο που του έχουν εμπιστευθεί για να τον επιβλέπει ή να τον φυλάσσει, έστω και προσωρινά.




Έχεις δίκιο όπως φαίνεται. Εμένα μου είχε πει πως έπρεπε να κλείσω τα 17 αλλιώς θα τον έκλειναν μέσα, δεν ξέρω γιατί το είπε.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχεις δίκιο όπως φαίνεται. Εμένα μου είχε πει πως έπρεπε να κλείσω τα 17 αλλιώς θα τον έκλειναν μέσα, δεν ξέρω γιατί το είπε.
Μήπως επειδή σε θεωρούσε ακόμα ανώριμη για να αποφασίσεις κάτι τέτοιο και προτιμούσε να περιμένει για να είναι πιο σίγουρος ότι δεν σε "αποπλάνησε";
 

ilena

Banned
Τότε δεν θα έλεγε πως θα τον έκλειναν μέσα. Ή έχει αλλάξει ο νόμος ή δεν με ήθελε τότε και πέρασε καιρός μέχρι να τον ρίξω.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έχεις δίκιο όπως φαίνεται. Εμένα μου είχε πει πως έπρεπε να κλείσω τα 17 αλλιώς θα τον έκλειναν μέσα, δεν ξέρω γιατί το είπε.
Επειδή αυτή η πεποίθηση (περί 17 ετών μίνιμουμ) είναι εξαιρετικά διαδεδομένη λόγω των όσων αναφέρονται στις αμερικανικές ταινίες. Ο Αμβρόσιος έχει δίκιο, αλλά ποιος (ενν. άλλος) ανοίγει τον ΠΚ; :)
 

ilena

Banned
Δεν είναι ο τύπος που ασχολείται με αμερικανικές ταινίες, είναι καλύτερα να μου δώσει ο ίδιος την εξήγηση.
 

ilena

Banned
Μου έδιωξες μια ανησυχία :D:D:D:D

Θα σε κεράσω custard cream biscuits



:) Υπάρχει μετάφραση για το Custard;
 
Top