Αλλαγή και για τη Βρετανία

SBE

¥
Μια που βρέθηκε εδώ το πιο πάνω:
Μόνο που στην απεργία της ΒΑ δεν έχει καμία εμπλοκή το κράτος, εφόσον πρόκειται για διαμάχη μεταξύ ιδιωτικής επιχείρησης και ιδιωτικών υπαλλήλων, ούτε αλλάζει κάτι με την νέα κυβέρνηση (κι η νέα κι η παλιά ουδέτερη στάση κρατάνε).
 

nickel

Administrator
Staff member
Μια που βρέθηκε εδώ το πιο πάνω:
Μόνο που στην απεργία της ΒΑ δεν έχει καμία εμπλοκή το κράτος, εφόσον πρόκειται για διαμάχη μεταξύ ιδιωτικής επιχείρησης και ιδιωτικών υπαλλήλων, ούτε αλλάζει κάτι με την νέα κυβέρνηση (κι η νέα κι η παλιά ουδέτερη στάση κρατάνε).

Καλημέρα. Δεν πρόλαβα να κάνω το απαραίτητο σχόλιο για να εξηγήσω και τη μεταφορά. Αλλά βλέπω αυτό το νήμα λίγο σαν προβολέα στη βρετανική επικαιρότητα, που κανένας μας δεν προλαβαίνει να παρακολουθήσει στη λεπτομέρεια και σπάνια από πρώτο χέρι. Εμένα μου λείπει η παλιά σχέση και με βοηθάνε πολύ οι «ανταποκρίσεις» σου.
 

SBE

¥
Εγώ από την άλλη το βλέπω περισσότερο σαν "καλομελέτα κι έρχεται" ή σαν μια ακόμα επιβεβαίωση της κατάστασης διεθνώς. Δηλαδή τι Χήθροου, τι Καμπότζη.
Είδικά για τη μείωση μισθών, είναι γνωστό ότι στις ΗΠΑ οι μισθοί την περίοδο 1950-1980 διολίσθαιναν (και υποθέτω διεθνώς, αλλά δεν έχω στοιχεία), αλλά τώρα έχουμε περάσει στη φάση της βίαιης αναπροσαρμογής προς τα κάτω, σε όλους τους κλαδους, όχι μόνο για τους εργάτες που τους έφαγε η μαρμάγκα της μεταφοράς της παραγωγής στον τρίτο κόσμο.

ΥΓ Ποια επικαιρότητα να πρωτοπαρακολουθησει κανείς;
 

SBE

¥
Η συμπεριφορά της διεύθυνσης νομίζω ότι είναι απλά μια από τα ίδια.
Αλλά έχω την εντύπωση ότι αν πάνε δικαστικά θα δικαιωθούν, γιατί δε νομίζω να απαγορεύεται στο προσωπικό να συμμετέχει σε διαμαρτυρίες.
 
Το κλείσιμο του καλύτερου τμήματος φιλοσοφίας στη Βρετανία και ενός από τα καλύτερα στον κόσμο είναι από τις χυδαιότερες περιπτώσεις καπιταλιστικού ρεαλισμού και σταλινισμού της αγοράς. Τι τους θέλουμε όλους αυτούς τους μαρξιστές και τους ντελεζιανούς, ανάλυση κόστους-οφέλους μας χρειάζεται:p
 

SBE

¥
Το κλείσιμο του καλύτερου τμήματος φιλοσοφίας στη Βρετανία και ενός από τα καλύτερα στον κόσμο είναι από τις χυδαιότερες περιπτώσεις καπιταλιστικού ρεαλισμού και σταλινισμού της αγοράς. Τι τους θέλουμε όλους αυτούς τους μαρξιστές και τους ντελεζιανούς, ανάλυση κόστους-οφέλους μας χρειάζεται:p

Για ποιο λόγο είναι το καλύτερο; Ρωτάω γιατί σε γενικές γραμμές το Μίντλσεξ δεν έχει ιδιαίτερα καλή φήμη. Πιο γνωστό είναι γιατί έχει πέσει με τα μούτρα από τότε που έγινε πανεπιστήμιο στο εμπόριο παιδείας, ανοίγοντας παραρτήματα σε ξένες χώρες κλπ κλπ. Οπότε δεν είναι περίεργο που εφαρμόζει μανατζερίστικες λύσεις. Από την αρχή ήταν επιχείρηση κι όχι εκπαιδευτικό ίδρυμα.

Βρήκα ένα άρθρο που εξηγεί γιατί το τμήμα ήταν μοναδικό, και πολλά άλλα για τα γενικότερα οικονομικά προβλήματα. Κι ένα άλλο εξίσου ενδιαφέρον, που λέει:
However, university finances are an arcane affair, which is probably why administrators think they can get away with anything. At Middlesex they now outnumber academic staff 890 to 733. Furthermore, the annual increase in costs on outside "consultants and professional advisers" between 2008 and 2009 (£800,000) is well over twice the salary budget of the entire philosophy group – whose programmes are being closed for "financial reasons".

Οι μανατζέρηδες κι οι σύμβουλοι, λοιπόν. Δηλαδή οι φαφλατάδες και αναιδείς που λυμαίνονται τις τράπεζες, τα πανεπιστήμια, τα νοσοκομεία, τα σχολεία, εκτοπίζοντας τους πανεπιστημιακούς, τους γιατρούς, τους δασκάλους.
 

SBE

¥
Την υπόθεση του Λοζ την ακούσατε. Συνοπτικά, παραιτήθηκε από υπουργική θέση γιατί αποκαλύφθηκε ότι ο φορολογούμενος του πλήρωνε πουρμπουάρ στον σύντροφό του με τη μορφή ενοικίου, κατά παράβαση του κανονισμού του κοινοβουλίου που απαγορεύει την αποζημίωση των βουλευτών για ενοίκιο που πληρώνουν σε συντρόφους, συγγενείς πρώτου βαθμού κλπ. Η δικαιολογία του βουλευτή ήταν ότι όταν άλλαξε ο κανονισμός δεν έπαψε να υποβάλλει αίτηση για αποζημίωση για να μη μάθουν οι γονείς του ότι είναι γκέι κι ότι δεν είναι απλός συγκάτοικος ο σπιτονοικοκύρης του. Τώρα πως οι γονείς του θα μάθαιναν τι υποβάλλει δεν το ξέρω, αλλά έστω να το δεχτώ σαν δικαιολογία, παρόλο που μπορώ να σκεφτώ άλλους δεκαπέντε τρόπους να αποφύγει το πρόβλημα. Πιο σοβαρό ήταν το ότι στο περσινό σκάνδαλο με τους βουλευτές που είχαν φουσκώσει τα έξοδά τους, το κόμμα του κι ο ίδιος λίγο-πολύ ζητούσαν το κεφάλι κάθε παραβάτη βουλευτή.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το ότι τα ΜΜΕ, άλλα και όλοι οι πολιτικοί σύσσωμοι, δεν έπαψαν να τονίζουν πόσο έμπειρος τραπεζικός ήταν ο παραιτηθείς και πόσο μεγάλη απώλεια καθώς έχει μεγάλη πείρα στο Σιτυ και στις τράπεζες. Όμως, κοιτάζοντας το βιογραφικό του στη Βίκι, βλέπουμε ότι εργάστηκε σε τράπεζες εφτά χρόνια όλα κι όλα, μέχρι τα 29 του, σε θέσεις δυσανάλογα υψηλές, ακόμα και για κάποιον με άριστα από το Καίμπριτζ (και γιο συνταξιούχου τραπεζικού). Κι εδώ όπως κι εδώ μας λέει λίγα παραπάνω για τον πιτσιρίκο πίσω από το κομπιούτερ.

Μια ακόμα περίπτωση από αυτές που δείχνουν ότι μας κυβερνάνε αυτοί που αποφασίζουν και τα κόλπα πίσω από το κομπιούτερ, που μου τη θύμισε ο Νίκελ στο άλλο νήμα.
 
Top