metafrasi banner

Αλλαγές στην έκδοση παραστατικών παροχής υπηρεσιών

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Χαχαχα... Εκτός αν συνεργάζεσαι με εταιρεία υποτιτλισμού που δεν έχει ακόμα ούτε σέρβερ για να κατεβάζουν τα βίντεο οι συνεργάτες της, και τους ζητάει να πάνε στα γραφεία της για να πάρουν ΕΝΑ (1) dvd.
 
Θα αστειεύεσαι βέβαια... :confused::eek:mg:

Ναι, καλά, ένα φεγγάρι που έκανα κι εγώ μεταγλώττιση πριν κάμποσα χρονάκια, στον ιππικό όμιλο έφτασε η χάρη μου για να πάρω τα ντιβιντί (κι έμενα Βύρωνα).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δυστυχώς δεν αστειεύομαι.

Τι θα έλεγες π.χ. για μεγάλη ελληνική εταιρεία που δεν έχει e-banking επειδή δεν το θεωρούν ασφαλές, και όλες οι δουλειές της εταιρείας γίνονται με προσωπική παρουσία υπαλλήλου της στην τράπεζα;
 
Οφτοπικίζουμε αγρίως βέβαια, αλλά θα ήθελα να είμαι σε μια γωνιά όταν θα αναγκαστούν -κάπου, κάπως, κάποτε- να έρθουν στον 21ο αιώνα...
 
Από άλλη έγκυρη πηγή (άλλος λογιστής) έμαθα επιπλέον ότι όποιος θέλει να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το μπλοκάκι του με τις ΑΠΥ, μέχρι να λήξει, ελεύθερα.

Διαβάζοντας το σχετικό νήμα στην κοινότητα των λογιστών (taxheaven.gr), άρχισα να έχω αμφιβολίες αν αυτό τελικά ισχύει. Το σίγουρο είναι ότι όλοι έχουν καταμπλεχτεί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
O δικός μου λογιστής πάντως κάτι μου είπε για μέχρι 28/02/2013, όχι για πιο μετά.
 
O δικός μου λογιστής πάντως κάτι μου είπε για μέχρι 28/02/2013, όχι για πιο μετά.

Μια τέτοια λύση μού φαίνεται και η πιο λογική. Να υπάρχει ένα μεταβατικό στάδιο μέχρι να βρούμε άκρη.
 
Διαβάζοντας το σχετικό νήμα στην κοινότητα των λογιστών (taxheaven.gr), άρχισα να έχω αμφιβολίες αν αυτό τελικά ισχύει. Το σίγουρο είναι ότι όλοι έχουν καταμπλεχτεί.

Σε χθεσινή επικοινωνία μας, ο λογιστής μου, αφού του εξέφρασα την παραπάνω αμφιβολία μου, μου διευκρίνισε ότι ναι, κατά τη γνώμη του, παύουμε να κόβουμε ΑΠΥ σε υπόχρεους λογιστικής απεικόνισης συναλλαγών, και τις κρατάμε μόνο για πελάτες λιανικής. Επαναλαμβάνω, στους "εταιρικούς" (εταιρείες, γραφεία, εκδοτικούς, οργανισμούς, άλλους ΕΠ) πελάτες μας κόβουμε αθεώρητα ΤΠΥ. Απλώς αν είχαμε θεωρημένα ΤΠΥ εξαντλούμε το σχετικό μπλοκάκι. Όχι ΑΠΥ.
 
Καλημέρα,
τα ίδια μου είπαν και εμένα σήμερα ένας λογιστής και η εφορία μου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο λογιστής μου μού επιβεβαίωσε σήμερα λίγο πολύ τα πιο πάνω, αλλά πρόσθεσε και δύο στοιχεία:

«Λοιπόν, ύστερα από μία γρήγορη ανάγνωση και κάποιες ερωτήσεις σε συναδέλφους, από 01/01/2013 τέλος το μπλοκάκι ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, Πας σε ένα βιβλιοπωλείο, αγοράζεις ένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, το σφραγίζεις με την επωνυμία σου, το αριθμείς από το 1 και κόβεις από εκεί προς επιτηδευματίες. Το παλιό μπλοκάκι το κρατάς και κόβεις προς ιδιώτες, αν ποτέ σου τύχει κάτι αντίστοιχο.

Η μόνη μου ένσταση είναι, μήπως πριν κόψεις το οτιδήποτε από το καινούργιο φορολογικό στοιχείο, θα πρέπει να κάνεις γνωστοποίηση στο ΔΟΥ, που γίνεται μόνο ηλεκτρονικά μέσω gsis. Θα κάνω τηλέφωνο και θα σου πω.

Παρόλα αυτά ενδέχεται να βγεί κάποια ΠΟΛ και να λέει το οτιδήποτε.
»
 
Ο λογιστής μου μού επιβεβαίωσε σήμερα λίγο πολύ τα πιο πάνω, αλλά πρόσθεσε και δύο στοιχεία:

«Λοιπόν, ύστερα από μία γρήγορη ανάγνωση και κάποιες ερωτήσεις σε συναδέλφους, από 01/01/2013 τέλος το μπλοκάκι ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, Πας σε ένα βιβλιοπωλείο, αγοράζεις ένα ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, το σφραγίζεις με την επωνυμία σου, το αριθμείς από το 1 και κόβεις από εκεί προς επιτηδευματίες. Το παλιό μπλοκάκι το κρατάς και κόβεις προς ιδιώτες, αν ποτέ σου τύχει κάτι αντίστοιχο.

Η μόνη μου ένσταση είναι, μήπως πριν κόψεις το οτιδήποτε από το καινούργιο φορολογικό στοιχείο, θα πρέπει να κάνεις γνωστοποίηση στο ΔΟΥ, που γίνεται μόνο ηλεκτρονικά μέσω gsis. Θα κάνω τηλέφωνο και θα σου πω.

Παρόλα αυτά ενδέχεται να βγεί κάποια ΠΟΛ και να λέει το οτιδήποτε.
»

Μόλις μίλησα με την [κεντρική] υπηρεσία Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων του Υπουργείου Οικονομικών.
Σύμφωνα με αυτούς, ισχύουν όλα τα παραπάνω, πλην της ένστασης. Σύμφωνα με τον ευγενέστατο και εξυπηρετικότατο κύριο με τον οποίο μίλησα, στην περίπτωση των αθεώρητων ΤΠΥ δεν προκύπτει καμία απολύτως υποχρέωση οποιασδήποτε γνωστοποίησης ηλεκτρονικής ή μη.

Όποιος έχει κάτι άλλο να σχολιάσει/προσθέσει σχετικά είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος.
 
Εγώ πάλι μόλις σήμερα το έμαθα. Έστειλα μια απόδειξη στο λογιστήριο μιας εταιρείας (σκαναρισμένη, τους τις πηγαίνω όταν περνάω από εκεί), όπως είχαμε συνεννοηθεί. Λίγο αργότερα μου ήρθε e-mail που λέει ότι "Δεν ισχύει η απόδειξη. Πρέπει να πάρεις τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών".

Μιλώντας με τον λογιστή (μου) μου είπε τα εξής: από 1/1/2013 κόβουμε αθεώρητο ΤΠΥ για τις αποδείξεις χονδρικής (δλδ τις συναλλαγές με εταιρείες) και ΑΠΥ για τις συναλλαγές με ιδιώτες. Μου είπε όμως επίσης ότι δεν έχουν δικαίωμα να επιστρέψουν την απόδειξη, γιατί είναι νόμιμο παραστατικό (εφόσον την έκοψα και την έστειλα, που στην περίπτωσή μου δεν ισχύει). Αν παρ' όλ' αυτά τους βλέπω να δυσκολεύονται, "ακύρωσε την απόδειξη που έστειλες, πάρε τιμολόγιο, σφράγισέ το, αρίθμησέ το και στείλ' το".

Λίγο άσχετο με το δικό μας θέμα, αλλά μαθαίνω ότι διάφορες εταιρείες καθυστερούν τη μισθοδοσία μέχρι να ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες του καινούργιου νόμου (κρατήσεις κτλ.). Πάντως σίγουρα δεν είναι σαφή ακόμα τα πράγματα.
 
Επιτρέψτε μου το εξής σχόλιο (και πείτε μου αν κάνω λάθος, και αυτό που θα γράψω δεν ισχύει για εσάς):

αντιλαμβάνομαι ότι όλοι είμαστε τρομοκρατημένοι* στην προοπτική να εκδώσουμε α) παραστατικό διαφορετικό από αυτό που μέχρι πρότινος εκδίδαμε,** β) παραστατικό αθεώρητο, καθώς βάζω στοίχημα πως όλοι μας κάπου μέσα μας περιμένουμε ότι θα βγει αύριο το Υπουργείο και θα πει "όχι, μάγκες, ποια αθεώρητα και πράσινα άλογα, έπρεπε εξαρχής να εκδίδετε τούτο κι εκείνο, και τώρα πληρώστε πρόστιμα 1000πλάσια των αθεώρητων παραστατικών που κακώς κόψατε".

Κάνω λάθος;

*αν σας φαίνεται βαριά η λέξη, βάλτε κάτι πιο ήπιο
**δεν το λέω με την έννοια του βολέματος
 
Το (α) δεν με ανησυχεί καθόλου, αντίθετα το περίμενα πώς και πώς. Το (β) είναι όντως μια πηγή ανησυχίας, ειδικά όταν ακούς λογιστές να λένε «Κάτσε να δούμε τι θα γίνει...» ενώ το σύστημα έπρεπε ήδη να εφαρμόζεται.
 
Ναι, ναι, ισχύει. Εγώ ακόμα δεν έχω κόψει τιμολόγιο για το '13, αν και έχω πάρει σχετική ειδοποίηση για έκδοση παραστατικών. Όλο το αναβάλλω.
 

bernardina

Moderator
Επιτρέψτε μου το εξής σχόλιο (και πείτε μου αν κάνω λάθος, και αυτό που θα γράψω δεν ισχύει για εσάς):

αντιλαμβάνομαι ότι όλοι είμαστε τρομοκρατημένοι* στην προοπτική να εκδώσουμε α) παραστατικό διαφορετικό από αυτό που μέχρι πρότινος εκδίδαμε,** β) παραστατικό αθεώρητο, καθώς βάζω στοίχημα πως όλοι μας κάπου μέσα μας περιμένουμε ότι θα βγει αύριο το Υπουργείο και θα πει "όχι, μάγκες, ποια αθεώρητα και πράσινα άλογα, έπρεπε εξαρχής να εκδίδετε τούτο κι εκείνο, και τώρα πληρώστε πρόστιμα 1000πλάσια των αθεώρητων παραστατικών που κακώς κόψατε".

Κάνω λάθος;

*αν σας φαίνεται βαριά η λέξη, βάλτε κάτι πιο ήπιο
**δεν το λέω με την έννοια του βολέματος
Εγώ θα προσθέσω μόνο ότι το λογιστήριο του εκδ. οίκου με τον οποίο συνεργάζομαι δήλωσε παντελή άγνοια στη σχετική ερώτησή μου--και δεν είναι σκιτζήδες οι άνθρωποι. Επειδή πνίγονταν με ισολογισμούς κτό, μου είπαν ότι όταν θα έχουν κάτι οριστικό και χειροπιαστό θα με ενημερώσουν οι ίδιοι, αλλά σε μερικές μέρες πρέπει να παραδώσω απόδειξη και κατά 99,99% θα δώσω από το παλιό, τρυπημένο μπλοκάκι.

Το υπουργείο το έχω ικανό γι' αυτά που το υποψιάζεσαι και για ακόμα χειρότερα. Κοινώς, κρατάτε πισινή, μάγκες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αντίθετα, από τον δικό μου εκδότη ενημέρωσαν με βάση αυτά που ξέρουμε: αθεώρητο ΤΠΥ, τις ΑΠΥ τις κρατάμε για ιδιώτες πελάτες.

Μη φοβάστε: Κόψτε από αθεώρητο. Αυτό κάνουν οι μεταφραστές και οι ελεύθεροι επαγγελματίες σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο.
 
@dharvatis, προφανώς δεν έχω εκφραστεί καλά, γιατί δεν ήταν αυτό το νόημα που ήθελα να δώσω, αλλά ότι τα α και β είναι αξεδιάλυτα συνδεδεμένα μεταξύ τους, και το α σαφώς δεν έχει να κάνει με το "αυτό ξέρω, αυτό κάνω" αλλά με το "Θεέ μου, τι έρχονται τώρα και μου αλλάζουν αυτό που ήξερα ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μη τζιζ"

Κατά τα άλλα, ενώ συμφωνώ θεωρητικώς με τον δόκτορα, στην πράξη κάνω ό,τι και η Όλι.
 
Top