Άνω τελεία

Dodona

New member
Καλημέρα. Να τι μπορείς να κάνεις στο LibreOffice:

Δοκιμάστε το και πείτε μου αν έπιασε σε σας. (Κάπως έτσι γίνεται και στο Word, βέβαια.)

Nickel, το δοκίμασα και έπιασε με την πραγματική άνω τελεία. Καταπληκτικό! Έγώ όμως δεν έβαλα την unicode όπως πρότεινες. Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να τη βρω. Έβαλα την άνω τελεία από τα Special Modifier Letters. Είναι εξίσου καλή.

jmanveda: Στο libreoffice ως προεπιλεγμένη ρύθμιση είναι η μέση τελεία στο συνδυασμό πλήκτρων ALT (δεξί στα αμερικάνικα πληκτρολόγια) ή ALT GR (στα γερμανικά πληκτρολόγια) + q
(του αμερικάνικου πληκτρολογίου, δηλ. από ότι θυμάμαι το [;] του ελληνικού).
Πιο απλά:
Ελληνικό πληκτρολόγιο: ΑLT δεξί + ;
 
Dodona, Ευχαριστώ, αλλά δεν δούλεψε. Τώρα πια δεν έχει σημασία.
Πάντως, εκείνο το προγραμματάκι που βρήκα χαρίζει την πραγματική άνω τελεία με 0387.
 

pidyo

New member
AH...KINDRED SPIRITS?
αμάν, νίκελ μου, το ίδιο ακριβώς κολπάκι χρησιμοποιώ κι εγώ ίσαμε τώρα: «,,»
μα, μέχρι κεραίας δηλαδή!

η δική σου όμως άνω τελεία είναι ...πολυτελείας, να πούμε.
η δική μου ήτανε το πολύ μια οιονεί «μέση στιγμή» (if that...) που είχα βρει στη γ/σειρά symbol.
τώρα όμως υιοθέτησα τη δική σου λύση.

Nickel, το δοκίμασα και έπιασε με την πραγματική άνω τελεία. Καταπληκτικό! Έγώ όμως δεν έβαλα την unicode όπως πρότεινες. Για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να τη βρω. Έβαλα την άνω τελεία από τα Special Modifier Letters. Είναι εξίσου καλή.

Αν μου επιτρέπετε αμφότεροι, αφού μπήκατε στον κόπο να δημιουργήσετε μια συντόμευση, δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος να μην χρησιμοποιήσετε τη σωστή άνω τελεία του Unicode. Δεν υπάρχει άνω τελεία πολυτελείας και εξίσου καλές άνω τελείες. Υπάρχει μόνο η κανονική Greek Ano Teleia του Unicode και άλλοι χαρακτήρες «κάτι σαν άνω τελεία». Καλό είναι να σκέφτεστε την τύχη των κειμένων σας σε βάθος χρόνου: το πώς θα τα ψάξει ένας άλλος χρήστης, τις μετατροπές τους σε άλλες γραμματοσειρές, άλλα μελλοντικά λειτουργικά συστήματα, άλλα μελλοντικά προγράμματα. Και ο μόνος τρόπος να παραμείνει τότε άνω τελεία αυτό που εσείς τώρα θεωρείτε ότι είναι άνω τελεία (ενώ για το σύστημα είναι middle dot, raised point κλπ.) είναι να χρησιμοποιήσετε την πλατωνική ιδέα της άνω τελείας που προβλέπει το unicode, η οποία είναι ανεξάρτητη από την αριστοτελική της υλοποίηση σε συγκεκριμένες γραμματοσειρές.

Αυτή η απεμπλοκή από τη συγκεκριμένη υλοποίηση και η πλήρης μετατρεψιμότητα είναι εξάλλου ο ίδιος ο λόγος ύπαρξης του unicode.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν εξηγείται αλλιώς: κάτι στο σύμπλεγμα του «άνω» με την «τελεία» αναδεικνύει τη φιλοσοφική μας διάθεση· ακόμα και σε σχέση με ένα σημείο της στίξης, ακόμα και την Κυριακή το μεσημέρι.

Καλημέρα
 
Top