Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 29

Thread: Χρήση εισαγωγικών για δήλωση μεταφορικής σημασίας — χρήση και κατάχρηση

Administrator Zazula's Avatar

Χρήση εισαγωγικών για δήλωση μεταφορικής σημασίας — χρήση και κατάχρηση

Με αφορμή το ακόλουθο σχόλιο:
    Quote Originally Posted by sarant View Post
    Υπάρχει μια μανία να βάζουν εισαγωγικά κατά βούληση. Ίσως επειδή έτσι πιάνουν τις λέξεις με το γάντι. Με το θέμα έχει ασχοληθεί ειδικά ο Τιπούκειτος στο ιστολόγιό του. π.χ. http://tipoukeitos.blogspot.com/2008...g-post_16.html (έχει κι άλλα)
    ...έχω να θέσω την εξής ερώτηση: Όταν το κείμενό μας βρίσκεται σε βιβλίο κάπως πιο ακαδημαϊκού χαρακτήρα, μήπως η (συγκρατημένη) χρήση εισαγωγικών είναι προτιμητέα; Π.χ. έχω το παρακάτω εδάφιο —για το οποίο, αν ανήκε σε άρθρο εφημερίδας ή περιοδικού, δεν θα έβαζα εισαγωγικά— και κάτι μου λέει ότι σε ένα τέτοιου είδους βιβλίο η σιγουράντζα των εισαγωγικών δεν αποτελεί λάθος:

Ένα μοναδικό –από πλευράς βαθμού και έκτασης– ίσως παράδειγμα επιτυχίας προϊόντος που ακολούθησε διεθνώς αυτή την προσέγγιση υπήρξε η Coca-Cola μέχρι το 1983 (από το 1983 κι έπειτα, λόγω ενός σοβαρότατου σφάλματος που διέπραξε στην αγορά των Η.Π.Α., το οποίο καταβαράθρωσε τις πωλήσεις της και τα κέρδη της με μία «βουτιά» του μεριδίου αγοράς της κατά 16 μονάδες μέσα σε έξι μήνες, αναγκάστηκε να αλλάξει στρατηγική και να ακολουθήσει τη δεύτερη προσέγγιση, αυτήν του διαφοροποιημένου μάρκετινγκ).

Senior Member Lina's Avatar
    Κατανοώ το σκεπτικό σου, αλλά πιστεύω ότι το κείμενό σου σηκώνει την έκφραση και χωρίς εισαγωγικά. Επί του γενικότερου ερωτήματος που θίγεις, εγώ βλέποντας εισαγωγικά σε ανάλογη περίπτωση θα σκεφτόμουν ότι ο συντάκτης δεν βρήκε την κατάλληλη έκφραση, το αναγνωρίζει και για να το σώσει τη βάζει, καταχρηστικά, εντός εισαγωγικών. Βέβαια, είμαι και λίγο consistency freak, οπότε αυτά τα είμαι ολίγον έγκυος δεν μου αρέσουν.

Administrator nickel's Avatar
    Αυτού του είδους τα εισαγωγικά είναι υποκειμενική επιλογή του γράφοντα και ίσως θα πρέπει να τη σεβόμαστε (και ας γελάμε). Δηλώνει δηλαδή ότι αυτό που εγώ βάζω μέσα σε εισαγωγικά είναι καταχρηστικό για μένα, δεν είναι η παρέα που θα διάλεγα για τον υπόλοιπο λόγο μου (το συγκεκριμένο συγκείμενο). Οπότε, όταν μπαινοβγάζουμε τέτοια εισαγωγικά, αλλοιώνουμε τη δική του σηματοδότηση του ρέτζιστερ.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Εδώ κι αν μιλάμε για κατάχρηση των εισαγωγικών... Άρθρο στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία της 20/09/2009 (ένθετο New York Times, σελ. 7), όπου όλες οι εμπορικές ονομασίες είναι μέσα σε εισαγωγικά!
    Attached Files Attached Files

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Τελικά είναι αθώα ή μήπως είναι ένοχη αλλά την βγάζουν λάδι;
    (από τη σημερινή Καθημερινή):

«Αθώα» η Τζάκρη σύμφωνα με το πόρισμα του υπ. Πολιτισμού
    Σύμφωνα με το πόρισμα δεν προκύπτει καμία αλλοίωση των αποτελεσμάτων για την πρόσληψη στο Μουσείο Πέλλας.

Παραδόθηκε στον υπουργό Πολιτισμού και Τουρισμού Παύλο Γερουλάνο το πόρισμα του κλιμακίου που όρισε ο υπουργός προκειμένου να διενεργήσει επισταμένο έλεγχο στο σύνολο των αιτήσεων και των δικαιολογητικών όλων των υποψηφίων για πρόσληψη στην ΙΖ ΕΠΚΑ, καθώς και στη μοριοδότηση και στα τελικά αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Σύμφωνα με το πόρισμα, δεν προκύπτει καμία αλλοίωση των αποτελεσμάτων, ούτε στοιχεία ιδιοτέλειας και υστεροβουλίας στην κατάρτιση του πίνακα κατάταξης των επιτυχόντων.

κλπ κλπ (συνέχεια εδώ).

«Λοιπόν;»
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Senior Member SBE's Avatar
    Αφού «ξέρεις» γιατί «ρωτάς»;

Senior Member Earion's Avatar
    Ζαzula, γιατί δεν "κάνεις προσποίηση" βάζοντας "βύθιση" αντί "βουτιάς", και να "αφήσεις" τους "προβληματισμούς" για άλλη "περίπτωση";

Παράλληλη ομοθεματική συζήτηση έχει ανοίξει εδώ και κάποιον καιρό και σ' άλλο νήμα: http://lexilogia.gr/forum/showthread...κομανία.

Senior Member Themis's Avatar
    Θα είχα συμφωνήσει απολύτως με τον Earion. Αν πρόκειται για θέμα ρέτζιστερ, η πρώτη επιλογή είναι να παραλείπουμε τη λέξη που μας χαλάει τη σούπα. Στην περίπτωση αυτή, θα μπορούσαμε να έχουμε: βύθιση, καταβύθιση, κατακρήμνιση, καταβαράθρωση, κατακόρυφη πτώση, ιλιγγιώδης μείωση... Ή, αφού την καταβαράθρωση ήδη την είχαμε στη φράση, θα αρκούσε μια απλή συρρίκνωση. Αν πάντως επρόκειτο να κρατηθεί η βουτιά, σαφώς θα την προτιμούσα χωρίς εισαγωγικά. Είναι άλλωστε ψωμοτύρι σε οικονομικά συμφραζόμενα. Γενικά, νομίζω ότι επιβάλλεται να μην κάνουμε κατάχρηση εισαγωγικών, για να μπορούν να πιάσουν τόπο όταν πράγματι τα χρειαζόμαστε.

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast