metafrasi banner

Trying to shave with a butter knife.

Blondbrained

New member
Δεν μπορώ να βρω μια ικανοποιητική έκφραση στα ελληνικά για τούτο το πράμα!
Απ' ό,τι καταλαβαίνω κι απ' τα συμφραζόμενα εννοεί να προσπαθείς να έχεις αποτέλεσμα σε μια προσπάθεια με τον λάθος τρόπο, ή μάλλον χωρίς αρκετό δυναμισμό, ενώ η κατάσταση -ας πούμε- απαιτεί να "μπήξει το μαχαίρι στο κόκκαλο". Κάτι τέτοιο.

Είναι δουλειά για υποτιτλισμό και μ' έχει ταλαιπωρήσει πολύ από χθες. Ο ένας απ' τους πρωταγωνιστές "μαλώνει" τον άλλον, γιατί τον βλέπει να προσπαθεί να shave with a butter knife, και του ζητάει ν' αναλάβει αυτός να βγάλει άκρη με πιο δυναμικούς τρόπους.

HELP... PLEASE!!!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Λόγω Πάσχα, υποθέτω, το πρώτο που μου πέρασε από το μυαλό είναι ότι με πορδές δεν βάφονται αυγά, αλλά ελπίζω να επιστρέψω με κάτι ίσως ακριβέστερο και πιο κατάλληλο για το ρέτζιστερ που χρειάζεσαι...
 

Blondbrained

New member
Ναι, γιατί για τ' αυγά δεν ξέρω, αλλά τις πορδές μάλλον θα μου τις κόψουν στην επιμέλεια! :p
Ευχαριστώ, πάντως!

ΥΓ Πολύ καλό, ωστόσο!
 
Αν δεν βραχείς, ψάρια δεν πιάνεις
Άμα δεν σπάσεις αυγά, δεν φτιάχνεις ομελέτα
Άμα δεν στρώσεις κώλο...
Ο μη δαρείς ου παιδεύεται./ Αν δε φάει κανείς ξύλο δε μαθαίνει γράμματα. (αυτό δεν ξέρω αν έχει αυτή τη σημασία)
 

Blondbrained

New member
Βάσει της πρότασής σού, έψαξα λίγο και βρήκα το εξής: ομελέτα δε γίνεται χωρίς να σπάσεις αυγά! Μ' αρέσει! Και κρατάμε και τ' αυγά που είναι παντός εποχής! :)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
 

Blondbrained

New member
Aurelia, τα μεγάλα πνεύματα! :) Και το πρώτο που προτείνεις μ' αρέσει με τα ψάρια! Είναι και λιγότεροι χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παρεμπ, και για τα πρακτικά που λένε, η παροιμία με τη βαφή αυγών υπάρχει και στα δύο μεγάλα λεξικά (ΛΚΝ, ΛΝΕΓ) στο σχετικό πο-λήμμα. Αλλά ναι, και οι προτάσεις της Αυρηλίας είναι εξαιρετικές.
 

Blondbrained

New member
Ναι, διάβασα ότι είναι και από τις αρχές του 20ου αιώνα. Παρολίγον καθαρεύουσα, αλλά θα ξέρεις ότι στο "γυαλί" ο καθωσπρεπισμός κοντεύει ν' αναχθεί σε επιστήμη και πάντως σίγουρα αποτελεί πλέον ύψιστη τεχνική πλεξίματος (κάνει τα νεύρα των υποτιτλιστών πλεξούδα, που λένε) :p

(Που δε λένε, δηλαδή. Εγώ λέω)
 
Top