Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Φωνή ασχέτου εν τη ερήμω της Λεξιλογίας

Administrator nickel's Avatar

Φωνή ασχέτου εν τη ερήμω της Λεξιλογίας

Μη γελάσετε... Γιατί νομίζετε ότι δεν αναβαθμίζομαι στο καινούργιο Word; Γιατί έμαθα ότι έβαλαν τα εργαλεία σε άλλα συρτάρια και σκέφτομαι «άντε να μάθω πάλι τι είναι πού». Η σχέση μου με τις σιφονιέρες, τις κομότες και τα προγράμματα δεν θέλω να είναι «τώρα παίζουμε το παιχνίδι με τα συρτάρια».

Στο προηγούμενο vBulletin (πριν την ανασχεδίαση του φόρουμ) κάποιος μου είχε σφυρίξει για τη προβολή των 40 μηνυμάτων ανά νήμα και, επειδή εδώ τα νήματα είναι τροφαντά, το γύρισα στα 40. Δύο προβλήματα: σε αναζήτηση από το Google, το πιθανό είναι ότι δεν θα βρεις εύκολα το μήνυμά σου. (Τα προβλήματα της εσωτερικής αναζήτησης είναι γνωστά και θα λυθούν στην ώρα τους.) Δεύτερο πρόβλημα, ότι τα νήματα με γιουτιουμπάκια αγκομαχούν. Παραθυράκι: παράκληση στους αναρτητές γιουτιουμπακίων: ένα γιουτιουμπάκι σε κάθε μήνυμα, παρακαλώ. Ευχαριστώ.

Η ερώτηση (αν και το νήμα μπορεί να φιλοξενήσει τις φωνές και άλλων όντων και βοώντων): Πού θα πάω να κάνω τα 40 πάλι 10;
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member daeman's Avatar
    Καλημέρα.

Forum Actions (στη μαύρη οριζόντια μπάρα, ψηλά στη σελίδα) -> General Settings -> Number of Posts to Show Per Page.

Εγώ πάντως το έχω ρυθμισμένο στα 20 ανά σελίδα και μέχρι τώρα πρόβλημα δεν έχω (παρά το αρχαίο ντέσκτοπ μου και τα 2 Mbps της σύνδεσης). Στα 40 μπούκωνε κι εμένα στα νήματα με γιουτουμπάκια. Γενικά, το flash δεν είναι και ό,τι καλύτερο, ιδίως για μηχανήματα με λίγους πόρους.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Πείτε το, βρε παιδιά, ότι αυτό έπρεπε να ρυθμίσω! Κι εμένα σέρνεται με τα 40 ποστ ανά σελίδα, όταν υπάρχουν γιουτιουμπάκια!
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Administrator nickel's Avatar
    Ιστορία μου, αμαρτία μου. Ένα προβληματάκι που έχω (που κάποτε έβρισκε χαριτωμένο η γυναίκα μου) είναι ότι στέκομαι μπροστά στο ψυγείο ή σ' ένα ντουλάπι της κουζίνας, έχω σαρώσει τα περιεχόμενα τρεις-τέσσερις φορές και κάποια στιγμή φωνάζω, μες στην απελπισία: «Μα πού βάλατε το γλυκό που περίσσεψε χτες;» Σηκώνεται η άλλη μες στη φούρκα να μου το δείξει που είναι μπρος στα μάτια μου. Είμαι κύριος, όμως, δεν τους το κάνω ποτέ σε σχέση με τα βιβλία μου, ξέρω πού είναι τα όριά μου...

Ναι, είχα διατρέξει δις τα General Settings χωρίς να το βρω. Αλλά και τώρα, με Search το βρήκα τελικά...
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Άντε, πέρασε κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Themis's Avatar
    Η περιγραφή για το σκανάρισμα στο ψυγείο και στα ντουλάπια με συγκινεί μέχρι δακρύων. Βρήκα αδελφή ψυχή! Δεν μπορώ να μη σου αποκαλύψω έναν πρακτικό κανόνα που βγήκε μετά από δεκαετίες πικρής πείρας και με έχει ξελασπώσει αρκετές φορές: Το πράγμα που ψάχνω είναι συνήθως εκεί ακριβώς που περίμενα εξαρχής να είναι. Πριν αρχίσω αναζητήσεις στα πατάρια, στις αποθήκες, στο αυτοκίνητο, στον δρόμο, στους φίλους και γνωστούς, να μην ξεχνάω ότι το γεγονός πως δεν το βλέπω δεν επηρεάζει σε τίποτα την αντικειμενική πραγματικότητα της παρουσίας του εκεί ακριβώς που κοιτάζω.

Μη σκάτε καθόλου, είναι απόλυτα ανδρικό χαρακτηριστικό, το καταγράφουν και τα βιβλία που επισημαίνουν τις γνωστές διαφορές μεταξύ ανδρών και γυναικών, π.χ. ικανότητα για παρκάρισμα και διάφορα τέτοια.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Themis's Avatar
    Δεν πάμε δηλαδή για απόσυρση; Ν' αγιάσει το στόμα σου, Αλεξάνδρα!

Quote Originally Posted by Themis View Post
    Δεν πάμε δηλαδή για απόσυρση; Ν' αγιάσει το στόμα σου, Αλεξάνδρα!
    Όχι, δεν πάτε για απόσυρση. Και την επόμενη φορά που θα δείτε γυναίκα να αγωνίζεται και να μην καταφέρνει να παρκάρει, να μη γελάτε (καλά, να γελάτε λίγο) ούτε να θυμώνετε -- να θυμάστε μόνο ότι αυτή η γυναίκα βλέπει πάντα αυτά που είναι μπροστά στη μύτη σας κι εσείς δεν τα βλέπετε.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Α ναι, η πραγματολογική παρατήρηση:
    Πώς γίνεται η Λεξιλογία να είναι έρημος; Γιατί στο κείμενο που συνόδευε τα θυρανοίξιά της γράφει:

San Serriffe is an archipelago located in the Indian Ocean, north-east of the Seychelle Islands. It consists of two primary islands, Upper Caisse and Lower Caisse. The capital, Bodoni, is located in the centre of the larger island, Upper Caisse. The smaller island, Lower Caisse, has a swampy interior as well as a forested area, the Woj of Type (home of San Serriffe’s national bird, the Kwote).

The most singular feature of San Serriffe’s geography is its mobility. Due to a constant process of erosion that removes sand from the west coast and deposits it on the east coast, the islands are moving eastward at the rate of 1400 meters a year. It is anticipated that the islands will collide with Sri Lanka in 2011. To slow down this movement, boats constantly ferry sand from the east coast back to the west.

Εξάλλου, αυτό το φόρουμ ποτέ δεν κοιμάται, although we all nod off sometimes, even Homer.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Quote Originally Posted by Alexandra View Post

Όχι, δεν πάτε για απόσυρση. Και την επόμενη φορά που θα δείτε γυναίκα να αγωνίζεται και να μην καταφέρνει να παρκάρει, να μη γελάτε (καλά, να γελάτε λίγο) ούτε να θυμώνετε -- να θυμάστε μόνο ότι αυτή η γυναίκα βλέπει πάντα αυτά που είναι μπροστά στη μύτη σας κι εσείς δεν τα βλέπετε.
    Σ' αυτή την περίπτωση, δηλαδή, βλέπει αυτά που είναι μπροστά στη μύτη μας, αλλά αυτά που είναι μπροστά στη δική της, όχι;

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast