ad
Page 7 of 9 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 LastLast
Results 61 to 70 of 86

Thread: Ωχ, η μέση μου! (Οδηγίες για το καλό τής υγείας σας)

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Α, ναι, και όσο μεγαλύτερο μέρος από το χέρι και το μπράτσο σου ακουμπούν πάνω στο γραφείο, τόσο το καλύτερο.
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Όλος ο βραχίονάς μου είναι πάνω στο ξύλο του γραφείου, από τον αγκώνα ίσαμε το χέρι, [...]
    Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Αυτό, όπως έγραψα και πιο πάνω, ο δικός μου γιατρός μου έχει πει να το αποφεύγω: τα χέρια πρέπει να είναι στον αέρα για να μην τεντώνονται και ζορίζονται, μου έχει πει.
    Ελπίζω, seaofdreams, να κατάλαβες τώρα γιατί δεν ρωτάμε τέτοια πράγματα από μακριά, ακόμη και στα καλύτερα φόρουμ...
    Last edited by drsiebenmal; 25-02-2014 at 02:33 PM.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by seaofdreams View Post
    Παλάβρα μέχρι τώρα ακουμπούσα τον καρπό μου στο γραφείο και το υπόλοιπο χέρι κρεμόταν κάτω
    Εγώ έτσι τσίμπησα πολύ σοβαρή τενοντίτιδα στον καρπό. Δεν πρέπει να ακουμπάει ο καρπός. Το ίδιο λέει και η Μάικροσοφτ στο λίνκι με τις οδηγίες του ποντικού που έδωσα πριν. Επαναλαμβάνω, καλύτερα γιατρός προτού σου χειροτερέψει, γιατί αυτά δεν περνάνε εύκολα. Μην το αφήσεις μέχρι το σ/κ.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Member seaofdreams's Avatar
    Drsiebenmal εννοείται πως δεν ζητάω ιατρική γνωμάτευση ή κάτι τέτοιο, απλά πρακτικές συμβουλές για τη θέση του χεριού εφόσον είστε όλοι επαγγελματίες στο χώρο και περνάτε πολύ χρόνο με τον υπολογιστή σας.
    Ok θα προσπαθήσω να το κοιτάξω νωρίτερα Παλάβρα
    Αιτείτε, καί δοθήσεται υμίν

Quote Originally Posted by seaofdreams View Post
    Drsiebenmal εννοείται πως δεν ζητάω ιατρική γνωμάτευση ή κάτι τέτοιο, απλά πρακτικές συμβουλές για τη θέση του χεριού εφόσον είστε όλοι επαγγελματίες στο χώρο και περνάτε πολύ χρόνο με τον υπολογιστή σας.
    Από την ώρα που διάβασα ότι σύμφωνα με τον γιατρό της Παλάβρας το χέρι μου έχει κακή θέση, παρατηρώ με μεγάλη προσοχή τις ασυνείδητες κινήσεις του για να το επιπλήξω, δεόντως.

Στα σοβαρά, τώρα. Πέρα από τις γενικές αρχές, κάθε άνθρωπος έχει ατομικές ιδιαιτερότητες στο πώς χρησιμοποιεί τα πράγματα. Η Παλάβρα π.χ. γράφει με τυφλό, εγώ με το αετίσιο, άρα τα χέρια μας έχουν διαφορετική βασική τοποθέτηση πάνω στο γραφείο και ακολουθούν διαφορετικές διαδρομές. Το ποντίκι του Νίκελ είναι καλωδιωμένο, το δικό μου είναι το (βαρύτερο) ασύρματο· εγώ όμως ήμουν στα νιάτα μου αθλητής στην άρση βαρών (ο Νίκελ έκανε άρση λεξικών), οπότε ίσως δεν με επηρεάζει --και πάει λέγοντας.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

Αετίσιο;

Ναι, γυροφέρνεις τα πλήκτρα και τα χτυπάς σαν τον αετό που γυροφέρνει τα θύματά του και πέφτει από ψηλά και τα καρφώνει.

Μάλιστα...
    Κατάλαβα τί ενοοείς σχετικά με τη φύση της ερώτησή μου.
    Κι εγώ έκανα βάρη και έχω επίσης το ασύρματο ποντίκι αν και και τα λεξικά είναι νομίζω πιο βαριά!

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    [...] παρατηρώ με μεγάλη προσοχή τις ασυνείδητες κινήσεις του [...]
    Να μην το γελάς καθόλου: Muscle memory
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Λοιπόν!
    Αναφορικά με το προηγούμενο ποστ μου για τον πόνο στο χέρι μου...ο γιατρός μου είπε να πάρω εκείνο τον τάπητα για ποντίκι υπολογιστή (τεράστιο όνομα και παράξενο για κάτι τόσο μικρό) με το εξογκωματάκι/μαξιλαράκι για να ακουμπάει ο καρπός και μου είπε πως όσο μεγαλύτερο μέρος του χεριού μου ακουμπάει πάνω στο γραφείο όταν γράφω τόσο το καλύτερο.

Senior Member bernardina's Avatar
    Δοκίμασέ το και πες μας τη γνώμη σου. Γιατί, για μένα, ήταν ό,τι πιο άβολο θα μπορούσα να φανταστώ. Το κατάργησα στο πιτς φιτίλι.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Page 7 of 9 FirstFirst ... 3 4 5 6 7 8 9 LastLast

Bookmarks

Bookmarks