ad
Page 6 of 9 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 LastLast
Results 51 to 60 of 86

Thread: Ωχ, η μέση μου! (Οδηγίες για το καλό τής υγείας σας)

Junior Member kikikoko's Avatar
    Ευχαριστούμε πολύ για αυτήν την δημοσίευση... Πολύ χρήσιμο!

Member seaofdreams's Avatar
    Καλησπέρα σε όλους σας!

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι...Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω σωστά!

Έχω πόνους στον δεξιό μου καρπό που ξεκινάνε (από 7εκ. πριν) από τον καρπό μου και τους αισθάνομαι κατά μήκος του καρπού να πηγαίνουν προς τον αντίχειρα σε κύματα, δεν είναι συνεχείς.
    Έχω ανησυχήσει λίγο, είμαι σίγουρη ότι είναι από το ποντίκι και κάποιες λάθος κινήσεις δικές μου.
    Οπότε...ποιά είναι η σωστή θέση όταν πιάνω το ποντίκι;
    Να ακουμπάω όλο τον καρπό μου πάνω στην επιφάνεια του γραφείου;
    Πρέπει να τεντώνεται το χέρι μου όταν πάω να το πιάσω;
    Να ακουμπάει ο αγκώνας μου στο χερούλι της καρέκλας ή είναι λάθος;
    Αιτείτε, καί δοθήσεται υμίν

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Να επισκεφτείς ορθοπεδικό το ταχύτερο δυνατόν. Μη βασίζεσαι σε συμβουλές από μακριά.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Ωχ, καλά ξεμπερδέματα... Όλα αυτά που ρωτάς έχουν αναφερθεί διάσπαρτα σε αυτό το νήμα, π.χ. εδώ, αλλά υπάρχουν διάφορες απόψεις. Θα σου πρότεινα να το διαβάσεις από την αρχή και αν σου μείνει καμιά απορία, επανέρχεσαι.

Έδιτ: φυσικά, αυτό που λέει ο Ντόκτορας είναι αυτό που πρέπει να κάνεις πρώτα απ' όλα.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Ευτυχώς υπάρχουν γιατροί στην οικογένεια! Οπότε θα τους μιλήσω το ΣΚ!
    Σε ευχαριστώ για τη ταχύτατη απάντηση! Μέχρι τότε καμιά συμβουλή για το πώς να πιάνω το ποντίκι?
    Σε ευχαριστώ κι εσένα Παλάβρα, το διάβασα πριν θέσω την ερώτησή μου και μπερδεύτηκα λίγο γι' αυτό προσπάθησα να κάνω το ερώτημά μου πολύ συγκεκριμένο μήπως και σας δώσω περισσότερες πληροφορίες.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Δοκίμασε τι σε ζορίζει λιγότερο. Θεωρητικά, κάθε καλά σχεδιασμένο ποντίκι πρέπει να κουρνιάζει στη χούφτα, να υποδέχεται δείκτη και μέσο πάνω στα πλήκτρα του και να επιτρέπει στο χέρι να το κινεί με ελάχιστη προσπάθεια και στον αντίχειρα να το κατευθύνει. Ίσως είναι μικρό το ποντίκι σου· ίσως είναι μεγάλο και άβολο για το χέρι σου.

Α, ναι, και όσο μεγαλύτερο μέρος από το χέρι και το μπράτσο σου ακουμπούν πάνω στο γραφείο, τόσο το καλύτερο.
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Administrator nickel's Avatar
    Όλος ο βραχίονάς μου είναι πάνω στο ξύλο του γραφείου, από τον αγκώνα ίσαμε το χέρι, που πιάνει ολόκληρο το ποντίκι (με καλώδιο, όχι βαρύ ασύρματο) με στοργή και το κατευθύνει με μικρές ή πλατιές κινήσεις από το άκρο μιας οθόνης αριστερά στο άλλο άκρο μιας οθόνης δεξιά.

Σηκωνόμαστε από τη θέση μας μία φορά το ημίωρο (τουλάχιστον) και κάνουμε όλες τις απαραίτητες ασκήσεις για τους μυς και τα κόκαλα.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Α, ναι, και όσο μεγαλύτερο μέρος από το χέρι και το μπράτσο σου ακουμπούν πάνω στο γραφείο, τόσο το καλύτερο.
    Αυτό, όπως έγραψα και πιο πάνω, ο δικός μου γιατρός μου έχει πει να το αποφεύγω: τα χέρια πρέπει να είναι στον αέρα για να μην τεντώνονται και ζορίζονται, μου έχει πει.

Seaofdreams, αν έχεις φλεγμονή ίσως πρέπει να το ξεκουράσεις το χέρι σου, μη σου πω να πάρεις και κανένα φάρμακο - καλύτερα να ρωτήσεις γιατρό. Προσπάθησε όμως να μην το σφίγγεις το ποντίκι και να μην βάζεις πολλή δύναμη όταν κάνεις κλικ.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου απο τώρα driesbenmal και θα δώ μέχρι το ΣΚ πώς πάει!
    Το ποντίκι νομίζω είναι εντάξει αλλά θα ψάξω στην αγορά να δώ κι άλλα.
    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!
    Παλάβρα μέχρι τώρα ακουμπούσα τον καρπό μου στο γραφείο και το υπόλοιπο χέρι κρεμόταν κάτω οπότε θα προσπαθήσω να ακουμπάω μεγαλύτερο μέρος του χεριού μου στη επιφάνεια του γραφείου μήπως δώ διαφορά.

Page 6 of 9 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 LastLast

Bookmarks

Bookmarks