ad
Page 5 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 LastLast
Results 41 to 50 of 86

Thread: Ωχ, η μέση μου! (Οδηγίες για το καλό τής υγείας σας)

Senior Member Porkcastle's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Μα φυσικά, είναι αυτονόητο. Μόλις μάθεις τυφλό, μαθαίνεις αυτομάτως για όλες τις γλώσσες, και ελληνικά και αγγλικά και γερμανικά. Δεν έχει καμία δυσκολία. Όταν έμαθα εγώ, πριν από πολλά χρόνια, έμαθα συγχρόνως να γράφω τυφλό και αγγλικά και γαλλικά.
    Ρισπέκτ. Το καταραμένο γαλλικό πληκτρολόγιο ήταν η αιτία που άργησα να πάω στη δουλειά τη μία και μοναδική φορά μέχρι τώρα. Ήταν αρχές, είχα ξεχάσει την ταυτότητα στο σπίτι, δεν είχα ακόμα το μαγνητικό σήμα για να μπαίνω στο κτίριο χωρίς έλεγχο και, αντί να γυρίσω στο σπίτι για την ταυτότητά μου, κάτι που θα έπαιρνε ένα γεμάτο μισάωρο, είπα να εκτυπώσω τη φωτοτυπία που είχα αποθηκεύσει στο μέιλ μου από τους υπολογιστές της δουλειάς. Οι οποίοι είχαν, φυσικά, αζέρτυ. Κατάφερα να γράψω το password -αλφαριθμητικό και με σύμβολα- μία ώρα μετά... είναι τρελοί αυτοί οι Γαλάτες.
    Δίδαγμα: Όταν έχουμε να κάνουμε με αζέρτυ, δεν ξαναβάζουμε κωδικούς με βαθμό δυσκολίας Enigma.
    What is the difference between erotic and kinky?
    Erotic: Using a feather
    Kinky: Using the whole chicken

Senior Member dharvatis's Avatar
    Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Wrist rests should be used to keep the wrists flat and off of a cold, hard surface
    Αυτό ξαναπές το: ένα διάστημα είχα τρομερούς πόνους στους πήχεις, και δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί. Αργότερα συνειδητοποίησα ότι ακουμπούσα τους πήχεις πάνω στη γυάλινη επιφάνεια του γραφείου και πάθαινα απανωτές ψύξεις...

Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Use a light touch when clicking a mouse button or when using a joystick or other gaming controller.
    Χα! Αποκλείεται: ένας σωστός gamer πρώτα θα σπάσει το joystick και μετά θα χαλαρώσει τη λαβή του

Quote Originally Posted by daeman View Post
    Εκτός από τα στατιστικά στοιχεία και τα γραφήματα, εντύπωση μου έκαναν τα αποτελέσματα μιας έρευνας Σκωτσέζων και Καναδών επιστημόνων σχετικά με την ενδεδειγμένη θέση του σώματος όταν καθόμαστε στο γραφείο. Ισχυρίζονται ότι δεν πρέπει να καθόμαστε σκυμμένοι μπροστά (γνωστό και αποδεκτό από όλους), δεν πρέπει όμως και ο κορμός να σχηματίζει γωνία 90 μοιρών με τους μηρούς όπως συμβουλεύουν οι περισσότεροι, αλλά 135 μοιρών, να καθόμαστε δηλαδή γερμένοι αρκετά προς τα πίσω, πάντα με τα πόδια στο πάτωμα:
    Εγώ βρίσκω πιο λογικό αυτό που είπε η Αλεξάνδρα κάπου προηγουμένως: δεν είναι δυνατόν να υπάρχει μία σωστή στάση σώματος, αλλά όταν δουλεύεις θα πρέπει να αλλάζεις συχνά τη στάση σου για να μην πιάνεσαι (και στην πράξη έτσι κάνω: και γερμένος μπροστά, και στις 90°, και γερμένος πίσω, και οκλαδόν, απ' όλα!).

Α, και σας βρήκα παρέα για τις ποδηλατοπορείες σας
    Life is an aberration; it appears under unusual conditions, where there is an abnormal amount of resources, and then proceeds to expand and evolve, consuming those resources until eventually it dies away, leaving behind only bare rock and empty soda cans.

Εσείς με ποιο δάχτυλο χτυπάτε το space bar?

Εδώ και 2-3 εβδομάδες με πονάει ο αντίχειρας του δεξιού χεριού. Παρόμοιο πρόβλημα είχα πριν καμιά 15ριά χρόνια, τότε ο γιατρός μου έδωσε ένα ναρθηκάκι να φοράω ώσπου να περάσει. Το φόρεσα και τώρα (δεν είναι τελείως άκαμπτο, απλώς περιορίζει κάπως την κίνηση) και κάθησα να δουλέψω. Λόγω του νάρθηκα όμως δεν μου είναι εύκολο να χτυπάω το space bar με το δεξί, και σκέφτηκα ότι θα μου κάνει έτσι κι αλλιώς καλό να μην το κάνω, θα ξεκουραστεί ο αντίχειρας.

Τότε ήταν που συνειδητοποίησα ότι μέχρι τώρα το χτυπούσα μόνο με το δεξί - δεν ξέρω από πότε, αν από την αρχή που έμαθα τυφλό (λίγο μπακάλικα γιατί δεν ολοκλήρωσα τη σειρά μαθηματων, έκανα μόνο τα μισά και μετά εξασκήθηκα μόνη μου) ή αν το άρχισα αργότερα, πάντως σίγουρα καλό δεν ήταν. Τώρα χτυπάω μόνο με το αριστερό και πληκτρολογώ απίστευτα πιο αργά από πριν - πρέπει να κοντοστέκομαι και να το σκέφτομαι, είναι απίστευτο.

Ήδη είχα περάσει το ποντίκι στο αριστερό πριν κάτι χρόνια που ξεκίνησαν οι τενοντίτιδες στον δεξί καρπό κι έγινα αμφιδέξια. Ήρθε τώρα η σειρά του space bar. Επίσης την παλεύω για να γράφω χειρόγραφα με το αριστερό - μεγάλο αγγούρι. Φαντάζομαι τι θα τραβούσαν οι έρμοι αριστερόχειρες που τόσους αιώνες έτρωγαν ξύλο για να γράφουν με το "καλό χεράκι".
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Όπως όλοι (;) όσοι γράφουν τυφλό σύστημα, χτυπάω το space bar εξίσου και με τους δύο αντίχειρες. Γράφω ακατάπαυστα επί 20 χρόνια, πολλές ώρες κάθε μέρα. Δεν έχω πάθει ποτέ καμιά από τις παθήσεις που σχετίζονται με το πληκτρολόγιο. Μόνο όταν κλείνω 12 ώρες συνεχούς δακτυλογράφησης, νιώθω κάποια γενική κούραση στα χέρια, που περνάει μόλις ξεκουραστώ.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Είχα κάποια στιγμή το πρόβλημα της Μελάνης κι εγώ, έμαθα να χτυπάω και με τα δύο χέρια και από τότε κανένα πρόβλημα. Στην αρχή υπήρχε πράγματι μια καθυστέρηση (λέξη [μισό λεπτό] διάστημα ), αλλά ξεπεράστηκε γρήγορα.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Quote Originally Posted by AoratiMelani View Post
    Τότε ήταν που συνειδητοποίησα ότι μέχρι τώρα το χτυπούσα μόνο με το δεξί
    Βασικά δεν είμαι καν σίγουρη ότι ισχύει αυτό - μάλλον παρασύρθηκα από το γεγονός ότι δυσκολεύμαι να μην χτυπάω καθόλου με το δεξί γι' αυτό το είπα. Γράφω τώρα λίγο κανονικά για να δω τι κάνω με τον αντίχειρα, και βλέπω ότι χτυπάω πραγματικά πολύ περισσότερο με το δεξί, αν και όχι αποκλειστικά με αυτό. Δεν κάθησα να μετρήσω αναλογία, αλλά θα έλεγα κατ' εκτίμηση 9 δεξί - 1 αριστερό. Χάλια αναλογία προφανώς.

Γιατί έγινε αυτό άραγε; Όταν μάθαινα δε θυμάμαι να μας είχαν πει κάτι, αλλά μπορεί να μας το είπαν και να το ξέχασα, πάνε εικοσιφεύγα χρόνια άλλωστε.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Μπορεί επειδή είσαι δεξιόχειρας να χρησιμοποιείς αυτομάτως περισσότερο το δεξί.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Μπορεί πράγματι. Αλλά η Αλεξάνδρα γιατί δεν το κάνει ας πούμε; Ενώ εσύ απ' ό,τι λες το έκανες επίσης.

Senior Member dharvatis's Avatar
    Κι όμως, εγώ είμαι δεξιόχειρας και χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο τον αριστερό αντίχειρα (ορίστε και η αποδεικτική γυαλάδα):
    Click image for larger version. 

Name:	08102013497.jpg 
Views:	11 
Size:	92.9 KB 
ID:	4136
    Μου φαίνεται πιο φυσιολογικό, αφού το δεξί χέρι σηκώνεται συχνά για να πιάσει το ποντίκι.
    Life is an aberration; it appears under unusual conditions, where there is an abnormal amount of resources, and then proceeds to expand and evolve, consuming those resources until eventually it dies away, leaving behind only bare rock and empty soda cans.

Senior Member bernardina's Avatar
    Επειδή πληκτρολογώ χωρίς μεν να κοιτάζω, αλλά όχι σύμφωνα με το κλασικό τυφλό σύστημα, μόλις τώρα συνειδητοποίησα ότι πατάω το space με τον δεξιό μέσο, ακόμα κι όταν τα δάχτυλα του δεξιού χεριού είναι ψηλά στο πληκτρολόγιο ενώ του αριστερού κάτω χαμηλά, κοντά στο space! Απίστευτο...
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Page 5 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 8 9 LastLast

Bookmarks

Bookmarks