ad
Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 86

Thread: Ωχ, η μέση μου! (Οδηγίες για το καλό τής υγείας σας)

Administrator Zazula's Avatar
    Σύμφωνα με τη σελίδα τού Ελληνικού Ιδρύματος Ρευματολογικών Ερευνών για τις παθήσεις εξωαρθρικού ρευματισμού (στις οποίες περιλαμβάνεται το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, αλλά και οι τενοντοελυτρίτιδες που συχνά το προκαλούν), οι παθήσεις αυτές είναι σημαντικά συχνότερες στις γυναίκες από ό,τι στους άνδρες. Οπότε, κυρίες μου, προσέχετε διπλά.

Member melody's Avatar
    Παλάβρα ευχαριστώ, ευχαριστώ!
    Μαρίνο, ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
    ΤΙ SUPER ΔΏΡΟ!

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    [...]οι παθήσεις αυτές είναι σημαντικά συχνότερες στις γυναίκες από ό,τι στους άνδρες. Οπότε, κυρίες μου, προσέχετε διπλά.
    Σαν να μην έφτανε η κυτταρίτιδα...
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member azimuthios's Avatar
    Ευχαριστώ, Παλάβρα! Πολύ ωραία όλα αυτά και προσπαθώ να τα εφαρμόζω.

Θα βοηθούσε όπως έχω ξαναπεί και ένα πρόγραμμα φωνητικής πληκτρολόγησης που να μην είναι ηλίθιο...
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Senior Member
    Ευχαριστώ κι εγώ! Πολύ χρήσιμες αυτές οι πληροφορίες.

Ερώτηση: οι δύο τενοντίτιδες που είχες ήταν δύο τελείως ξεχωριστές περιπτώσεις ή ουσιαστικά απ' τη στιγμή που πάθεις μία έχεις ευαισθησία; Γιατί εγώ έπαθα επικονδυλίτιδα το καλοκαίρι κι από τότε, παρά τις φυσιοθεραπείες και την περιστασιακή αποχή απ' τη δουλειά, δεν έχω συνέλθει ουσιαστικά. Βέβαια, συνειδητοποιώ ότι ακουμπάω τα χέρια στο γραφείο, κάτι που όπως λες απαγορεύεται δια ροπάλου .

Επίσης, ίσως βοηθάει το πληκτρολόγιο της Apple που έχει πολύ μαλακά πλήκτρα (σαν αυτά των λάπτοπ). Μου το έχουν ήδη συστήσει δύο συνάδελφοι και λέω να το πάρω.

Έπαθα μία σοβαρή στο δεξί μου χέρι, διότι έγραφα με τον καρπό ακουμπισμένο στο γραφείο (το χέρι μου έσπαγε προς τα πάνω). Όταν λέμε σοβαρή, εννοούμε ότι το χέρι μου δεν μπορούσε να κάνει περιστροφή ούτε καν ενός εκατοστού.
    Πέρασε με ξεκούραση, ωστόσο από τότε έχω φοβερή ευαισθησία. Με το που ξεχαστώ, και γράψω με τον αγκώνα να ακουμπάει, το χέρι μου αρχίζει να με ενοχλεί.

Η άλλη ήταν πιο ελαφριά, από τον ίδιο λόγο, στο αριστερό χέρι. Ο γιατρός μου μου είχε πει να αποφύγω την εγχείριση, μου είχε δώσει αυτές τις συμβουλές που έγραψα παραπάνω, και μου είχε πει επίσης ότι και εγχείριση να έκανα, εάν δεν διόρθωνα τη στάση μου, δηλαδή την πηγή του προβλήματος, το πρόβλημα θα επανερχόταν.

Τότε συνειδητοποίησα ότι για εμάς τους μεταφραστές τα χέρια μας είναι το εργαλείο της δουλειάς μας. Από τότε, προσέχω πολύ: κάνω ασκήσεις, όταν νιώθω τσιμπήματα ή ενοχλήσεις κάνω διάλειμμα, ή αφήνω τη δουλειά τελείως για την επόμενη μέρα, προσέχω να μη σηκώνω βάρη, κτλ. Νομίζω δηλαδή ότι είναι καλύτερα να προσέχω γενικώς, παρά να προκαλέσω μια ζημιά που θα μου κοστίσει πολύ περισσότερο στο μέλλον, σε χρόνο, χρήμα και πόνο.

Η επικονδυλίτιδα νομίζω ότι χρειάζεται γενικώς προσοχή και ξεκούραση....

Α, και tip: εάν το πρωί ξυπνάτε και τα δάχτυλά σας είναι μουδιασμένα, ή τα νιώθετε συχνά κρύα, κλείστε ραντεβού με τον ορθοπεδικό σας. Όλα αυτά είναι ενδείξεις ότι μπορεί να έχετε τενοντίτιδα, ή, χειρότερα, σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Porkcastle's Avatar
    Anef, όταν λες για το πληκτρολόγιο της Apple εννοείς φαντάζομαι το τελευταίο, σωστά; Αν ναι, θα διαφωνήσω με τους συναδέλφους σου (παρότι είμαι κι εγώ θύμα του δαγκωμένου μήλου). Το είχα αγοράσει για οικονομία χώρου αλλά δεν με βόλεψε καθόλου. Τα πλήκτρα είναι πολύ μικρά, σε ευθεία διάταξη και όχι καμπύλη (προσωπικά, η καμπύλη με βολεύει πολύ) και έχω την εντύπωση ότι στριμώχνομαι. Επειδή είχα στη αρχή το ασύρματο δοκίμασα και το κανονικό αλλά κι εκείνο έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος πλήκτρων με το μικρό ασύρματο (συν τους αριθμούς στα δεξιά, γι' αυτό είναι μεγαλύτερο). Πάνω στις δυο μέρες άρχισα να πονάω στους καρπούς και το παράτησα. Τώρα έχω αυτό (το παλιό μου δηλαδή), δεν πονάω καθόλου στους καρπούς και όταν φάει τα ψωμιά του σκέφτομαι να περάσω σε αυτό που πήρε και η Palavra στο πρώτο ποστ. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο βολεύει αν δεν ξέρεις τυφλό σύστημα (δεν ξέρω, θέλω να μάθω αλλά δεν μπορώ να μάθω τυφλό σε τρεις γλώσσες και, δυστυχώς, χρησιμοποιώ και τις τρεις εξίσου).
    What is the difference between erotic and kinky?
    Erotic: Using a feather
    Kinky: Using the whole chicken

Συμφωνώ με την Πορκ, νομίζω δηλαδή ότι δε βολεύει το μικρό πληκτρολόγιο. Πορκ, άπαξ και μάθεις τυφλό στα ελληνικά, είναι πολύ εύκολο να μάθεις και στα αγγλικά, και από κει και πέρα, να μάθεις και στα γερμανικά. Άντε να χρειάζεται να το κοιτάς όταν βάζεις κάναν ειδικό χαρακτήρα.

Νομίζω επίσης ότι το σπαστό πληκτρολόγιο, όπως το δικό μου, βολεύει καλύτερα, γιατί η φυσική στάση των χεριών μας είναι να είναι οι αγκώνες ελαφρώς προς τα έξω, όχι ίσια κολλητοί στο σώμα μας.

Διαπιστώνω επίσης ότι το πληκτρολόγιό μου, που το έχω κοντά 4 χρόνια, αντί να φτηνύνει, έχει ακριβύνει!
    -Isaak Asimov

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Πορκ, άπαξ και μάθεις τυφλό στα ελληνικά, είναι πολύ εύκολο να μάθεις και στα αγγλικά, και από κει και πέρα, να μάθεις και στα γερμανικά.
    Μα φυσικά, είναι αυτονόητο. Μόλις μάθεις τυφλό, μαθαίνεις αυτομάτως για όλες τις γλώσσες, και ελληνικά και αγγλικά και γερμανικά. Δεν έχει καμία δυσκολία. Όταν έμαθα εγώ, πριν από πολλά χρόνια, έμαθα συγχρόνως να γράφω τυφλό και αγγλικά και γαλλικά.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Porkcastle's Avatar
    Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Διαπιστώνω επίσης ότι το πληκτρολόγιό μου, που το έχω κοντά 4 χρόνια, αντί να φτηνύνει, έχει ακριβύνει!
    Και το δικό μου. Όταν το πρωτοπήρα πριν τέσσερα χρόνια, είχε κάπου 20 ευρώ μαζί με το ποντίκι. Πριν δύο χρόνια, είκοσι χωρίς ποντίκι. Τώρα, ίσα που παίρνεις το ποντίκι (και δεν είναι ακριβώς το ίδιο). καταραμένη μάικροσοφτ με τα εργονομικά σου

Το Πάσχα λέω να προσπαθήσω επιτέλους το τυφλό.
    What is the difference between erotic and kinky?
    Erotic: Using a feather
    Kinky: Using the whole chicken

Page 2 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks