ad
Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast
Results 21 to 30 of 86

Thread: Ωχ, η μέση μου! (Οδηγίες για το καλό τής υγείας σας)

Senior Member
    Quote Originally Posted by Palavra View Post
    Η άλλη ήταν πιο ελαφριά, από τον ίδιο λόγο, στο αριστερό χέρι. Ο γιατρός μου μου είχε πει να αποφύγω την εγχείριση, μου είχε δώσει αυτές τις συμβουλές που έγραψα παραπάνω, και μου είχε πει επίσης ότι και εγχείριση να έκανα, εάν δεν διόρθωνα τη στάση μου, δηλαδή την πηγή του προβλήματος, το πρόβλημα θα επανερχόταν.
    Οπότε πρέπει να προσπαθήσει κανείς να βρει ακριβώς αυτό που φταίει. Ας ελπίσουμε πως θα τις γλιτώσουμε τις εγχειρίσεις.

Quote Originally Posted by Porkcastle View Post
    Anef, όταν λες για το πληκτρολόγιο της Apple εννοείς φαντάζομαι το τελευταίο, σωστά;
    Νομίζω πως αυτό είναι. Αν είναι έτσι όπως τα λες, καλύτερα να κάνω καμιά δοκιμή πρώτα.

Senior Member Costas's Avatar
    Συγχαρητήρια για το νήμα. Όταν το διαβάσω όλο, μπορεί να βρω και τίποτ' άλλο να πω, αλλά να μην ξεχάσω ετούτο:

όταν καθόμαστε, η πίεση που ασκείται στο σώμα μας (λεκάνη και γοφούς) είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την πίεση που ασκείται στο σώμα μας όταν στεκόμαστε.
    Σχόλιό μου: Σταθείτε πρώτα 4 ώρες όρθιες και μετά μου λέτε!

Πέρα απ' την (όχι) πλάκα, τώρα, από το αστραπιαίο σκρολάρισμα που έκανα να πω ότι το πληκτρολόγιο που έβαλε η Παλάβρα είναι και το δικό μου και το έχω βολευτεί πάρα μα πάρα πολύ και επίσης ότι τυφλό σύστημα μού είναι αδιανόητο να είναι κάποιος επαγγελματίας και να μην το ξέρει. Εκεί πια μιλάμε για αυτοτιμωρία, για κρίμα κι άδικο.
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Quote Originally Posted by Costas View Post
    ...τυφλό σύστημα μού είναι αδιανόητο να είναι κάποιος επαγγελματίας και να μην το ξέρει. Εκεί πια μιλάμε για αυτοτιμωρία, για κρίμα κι άδικο.
    Το τυφλό σύστημα είναι από εκείνα τα πράγματα που μπορεί να νομίζουμε ότι τα καταφέρνουμε μια χαρά χωρίς αυτά, αλλά όταν αρχίσουμε να τα χρησιμοποιούμε αναρωτιόμαστε πώς ζούσαμε μέχρι τότε.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member azimuthios's Avatar
    Το πληκτρολόγιο το σπαστό είναι φοβερό και σας μιλάνε οι 2 εγχειρήσεις εδώ ενώ με βλέπω να ετοιμάζομαι και για τρίτη, καταραμένε Χάρντι!

Σε λίγο θα το κάνουμε σαν τον Μελ Γκίμπσον και τη Ρενέ Ρούσο σ' εκείνη τη σκηνή από το Φονικό Όπλο που πάνε κόντρες ποιος έχει το μεγαλύτερο τραυματισμό ή ουλή...
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Senior Member Elsa's Avatar
    Σαν να μην έφτανε η κυτταρίτιδα...
    όταν καθόμαστε, η πίεση που ασκείται στο σώμα μας (λεκάνη και γοφούς) είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την πίεση που ασκείται στο σώμα μας όταν στεκόμαστε.
    Και οι κύριοι πάντως, δεν μένουν παραπονεμένοι: Η πίεση που προκαλεί η πολύωρη καθιστική στάση είναι πολύ πιθανό να προκαλέσει προστατίτιδα, ειδικά μετά από κάποια ηλικία και περισσότερο σε όσους έχουν κάποια κιλά παραπάνω. Κύριοι και κυρίες, ας σηκωνόμαστε συχνότερα λοιπόν!
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Ο γιατρός μου, μου έχει πει τα εξής: όταν γράφουμε, δεν πρέπει να ακουμπούν οι αγκώνες μας στο γραφείο.
    Ο δικός μου πάλι, μου τόνισε να ακουμπά όλος ο πήχυς (και ο αγκώνας μαζί φυσικά). Αυτά μετά την τρίτη τενοντίτιδα. Το εφάρμοσα και είμαι μια χαρά. (Γράφω τυφλό ούτως ή άλλως).

Δεν ξέρω τι ισχύει, ούτε αν υπάρχει ένας γενικός κανόνας. Εγώ θα πρόσθετα κάτω από όλες τις συμβουλές και οδηγίες: πριν τα εφαρμόσετε συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

Πληκτρολόγιο πήρα ένα σαν αυτό που λες, δεν το βολεύτηκα με τίποτα, τώρα έχω πάλι ένα παλαιού τύπου και είμαι ευτυχής.

Τι έχω καταλάβει για τον εαυτό μου: μού κάνει καλό ν' αλλάζω στάση συχνά - θέλω να πω, αν γράφεις με έναν ορισμένο τρόπο πάντα, καταπονείς συνέχεια τα ίδια σημεία, ενώ αν αλλάζεις, καταπονείς άλλα κάθε φορά (και τα προηγούμενα ξεκουράζονται). Το ποντίκι π.χ. το έχω πότε στο δεξί χέρι, πότε στο αριστερό κ.ο.κ. Αυτά για μένα βέβαια, ίσως να μην ισχύουν για όλους.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by Elsa View Post
    [...]Κύριοι και κυρίες, ας σηκωνόμαστε συχνότερα λοιπόν!
    Α γεια σου, Έλσα, μου 'δωσες πάσα εύκολη! Απ' το πρωί την περιμένω.

Get up, stand up, stand up for your wrists, your rights (and lefts)
    You can fool some muscles sometimes, but you can't fool all your muscles all the time...
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by AoratiMelani View Post
    Ο δικός μου πάλι, μου τόνισε να ακουμπά όλος ο πήχυς (και ο αγκώνας μαζί φυσικά). Αυτά μετά την τρίτη τενοντίτιδα. Το εφάρμοσα και είμαι μια χαρά. (Γράφω τυφλό ούτως ή άλλως).

Δεν ξέρω τι ισχύει, ούτε αν υπάρχει ένας γενικός κανόνας. Εγώ θα πρόσθετα κάτω από όλες τις συμβουλές και οδηγίες: πριν τα εφαρμόσετε συμβουλευτείτε το γιατρό σας.
    Μου κάνει εντύπωση πάντως που πολλοί γιατροί λένε ότι πρέπει να ακουμπάνε τα χέρια. Είναι σίγουρο για μένα ότι όταν ακουμπάς τον πήχη, π.χ., εάν θέλεις να φτάσεις τα πίσω πλήκτρα του πληκτρολογίου, ή θα σηκώσεις το χέρι, ή θα το τεντώσεις. Εάν το τεντώσεις, καταπονείται, και αν έχεις ευαισθησία, σίγουρα θα πάθεις ζημιά. Αν δείτε και στους συνδέσμους που παραπέμπω, μία σταθερή συμβουλή είναι να μην ακουμπούν τα χέρια.

Όσο για τις συμβουλές και οδηγίες: νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να συμβουλευτούμε το γιατρό μας πριν αποφασίσουμε να σηκωνόμαστε από την καρέκλα για να ξεμουδιάζουμε, ή να μην έχουμε οθόνη και πληκτρολόγιο σε οριζόντια γωνία μεταξύ τους και γράφουμε με γυρισμένη τη μέση.

Η παγίδα κατά τη γνώμη μου είναι η εξής: όταν νιώθουμε καλά, και οι ενοχλήσεις μας περνούν αμέσως, δε δίνουμε σημασία. Ωστόσο, όπως έχει πει και ο Νίκελ σε μια ιδιωτική συζήτηση, υπάρχει μια γενιά μεταφραστών και εργαζομένων γενικότερα, που ξεκινά αυτού του είδους τη δουλειά από τα 16 (καθιστική ζωή, υπολογιστής κτλ). Είμαι σίγουρη ότι ένας τέτοιος επαγγελματίας δε θα έχει προβλήματα και ενοχλήσεις για πολλά χρόνια.

Όμως, η κούραση και η καταπόνηση είναι σωρευτική. Αν δουλεύεις από τα 22-23, και σου σκάσει το πρόβλημα στα 45 ή στα 50, θα αρχίσουν οι εγχειρήσεις και δε σώζεσαι εύκολα.

Έτσι, προσοχή. Και κυρίως, άσκηση. Είναι η απάντηση σε πολλά προβλήματα υγείας - τα προλαβαίνει προτού καν αρχίσουν.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Όμως, η κούραση και η καταπόνηση είναι σωρευτική. Αν δουλεύεις από τα 22-23, και σου σκάσει το πρόβλημα στα 45 ή στα 50, θα αρχίσουν οι εγχειρήσεις και δε σώζεσαι εύκολα.
    Αυτό μπορώ να το βεβαιώσω από πρώτο χέρι. Όταν ξεκίνησα να κάθομαι ατελείωτες ώρες στην καρέκλα, δεν είχα δώσει καμιά σημασία στη σωστή καρέκλα και στη σωστή στάση του σώματος. Δεν είχα καρέκλα γραφείου, απλώς χρησιμοποιούσα μια καρέκλα της κουζίνας, η πλάτη μου δεν ακουμπούσε πουθενά, ήταν στον αέρα. Δυστυχώς, η καταπόνηση που σωρευόταν έφτασε στο κρίσιμο σημείο δώδεκα χρόνια μετά. Τότε άρχισε να πονάει η μέση μου, πήγα στον γιατρό και διαπίστωσα με μαγνητική ότι είχα καταστρέψει τρεις σπονδύλους. Μου είπαν ότι ο πόνος θα περάσει μόνο με εγχείρηση (που δεν την αποφασίζω επειδή ο πόνος δεν είναι ανυπόφορος) ή όταν καταστραφούν εντελώς οι μεσοσπονδύλιοι δίσκοι και δημιουργηθεί φυσική σπονδυλοδεσία. Αγόρασα καλή καρέκλα, ακουμπάω πάντα όλη μου την πλάτη, αλλά η ζημιά έχει γίνει.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Όσο για τις συμβουλές και οδηγίες: νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να συμβουλευτούμε το γιατρό μας πριν αποφασίσουμε να σηκωνόμαστε από την καρέκλα για να ξεμουδιάζουμε, ή να μην έχουμε οθόνη και πληκτρολόγιο σε οριζόντια γωνία μεταξύ τους και γράφουμε με γυρισμένη τη μέση.
    Αυτό σίγουρα.
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Page 3 of 9 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 7 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks