Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 31

Thread: μασλάτι

μασλάτι

Τί θα πει ακριβώς «μασλάτι», και πώς ετυμολογείται;

Σύμφωνα με ένα παλιό μου φίλο στην Ελασσόνα, παλιότερα έλεγαν «Πες μας κανένα μασλάτι».

Senior Member crystal's Avatar
    Στο χωριό της μητέρας μου στην Κοζάνη, με το ''μασλάτι'' εννοούν το αστείο, το χωρατό.
    Whatever works

Senior Member Marinos's Avatar
    Στα τούρκικα maslahat σημαίνει «ζήτημα, θέμα» και επίσης «ενδεδειγμένος τρόπος δράσης». Πιο κοντινό στη μακεδονίτικη σημασία μου φαίνεται το masal, «παραμύθι». Νομίζω σε κάποιες διαλέκτους έχει μείνει και ως "μασάλι".
    Με βρίσκετε και εδώ.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Έχει μείνει στην Ξάνθη, Κοζάνη και στα πέριξ, από ό,τι ξέρω, με την έννοια «κουτσομπολιά» (το μασάλι, εννοώ).
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member daeman's Avatar
    Εν Τρίκκη, μασλάτι σημαίνει κουβεντολόι (small talk, Simon και κατ' επέκταση κουτσομπολιό.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Administrator Zazula's Avatar
    Δεν γνωρίζω (ούτε μπορώ να πω) αν το μασλάτι και το μασάλι σχετίζονται. Όντως στα κοζανίτικα μασλάτι είναι το καλαμπούρι, το αστείο που είπε κι η crystal (αυτήν τη σημασία ήξερα εγώ). Αγνοώ όμως με ποια σημασία χρησιμοποιείται σε άλλες τοπικές διαλέκτους (όπως είπε ο daeman).

Για το μασάλι τα πράγματα είναι (τουλάχιστον για μένα) απλούστερα, διότι στα Σέρρας το χρησιμοποιούσαμε πολύ. Και πάντα με τη σημασία "παραμύθι, (κ. κατ' επέκτ.) ψέμα, υπερβολή κλπ". Αφού όταν ήμουν παιδί, κι άκουγα συχνά τη φράση "αυτά είναι μασάλια!" όταν κάποιος αμφισβητούσε το αληθές των λόγων κάποιου (συνήθ. κάποιου φιδέμπορα), έκανα τη σύνδεση με τη λέξη μούσι στη σημασία "ψέμα" διότι τα μασάλια και τα μούσια μού ακούγονταν λέξεις κοντινές.

Στο Πρωίας (1933) το μασάλι λημματογραφείται με σήμανση ότι πρόκειται για αραβική λέξη (και με σημασία "παραμύθι"), ανάμεσα στα επίσης αραβικά μασαλάς "πυρσός" και μάσαλλα "εύγε, μπράβο, να μη βασκαθείς!".

Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Στο Πρωίας (1933) το μασάλι λημματογραφείται με σήμανση ότι πρόκειται για αραβική λέξη (και με σημασία "παραμύθι"), ανάμεσα στα επίσης αραβικά μασαλάς "πυρσός" και μάσαλλα "εύγε, μπράβο, να μη βασκαθείς!".
    Χμ... Το maşallah είναι αραβικής προέλευσης, όντως (Masha'Allah), αλλά δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση με το μασάλι. Σημαίνει κάτι σε Αλλάχ θέλοντος (αραβικά δε γνωρίζω, οπότε θα πρέπει να περιμένουμε κάποιον που να ξέρει ) και στα τουρκικά χρησιμοποιείται κατά κόρον εκεί όπου εμείς θα λέγαμε φτου σου (μη σε βασκάνω).
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Junior Member
    http://www.greek-language.gr/greekLa...%CE%B1&sin=all

μάσαλα [másala] επιφ. : (λαϊκότρ., παρωχ.) για να εκφράσουμε θαυμασμό, επιδοκιμασία, επιβράβευση ή για αποτροπή βασκανίας: ~ το παιδί, πόσο ψήλωσε!
    [τουρκ. maşallah (από τα αραβ.)]

μασάλι το [masáli] Ο44 : (προφ., σπάν.) ψέμα ή σαχλαμάρα.
    [τουρκ. masal `παραμύθι, ψέμα΄ (αραβ. mesel) -ι]

Administrator Zazula's Avatar
    Palavra, δεν υπονόησα ότι το μασάλι σχετίζεται ετυμολογικώς με το μάσαλα (πού το είδες;!). Έγραψα όμως ότι και τα τρία (μασαλάς, μασάλι, μάσαλλα / μάσαλα) το Πρωίας τα αναφέρει ως λέξεις αραβικής προέλευσης, οι οποίες όμως ξέρουμε ότι μας ήρθαν μέσω της τουρκικής.

Πουθενά, δήαρ, απλώς δεν μπόρεσα να αντισταθώ αφού ήβρα το αρθράκι της Βίκι.
    -Isaak Asimov

Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Bookmarks

Bookmarks