Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 15

Thread: dilşiş

dilşiş

Πώς να πω την τούρικη λέξη dilşiş στα ελληνικά; Αποτελείται από κομμάτια γλώσσας (δηλ. ψαριού) σε ένα σουβλάκι, δηλαδή dil + şiş.

Τρώτε το dilşiş στην Ελλάδα;

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Απ' όσο ξέρω, δεν συνηθίζουμε τα σουβλάκια ψαριού στην Ελλάδα. Σίγουρα όχι στα σουβλατζίδικα και στα πρόχειρα φαγητά. Μπορούμε βέβαια να βρούμε σουβλάκι ξιφία σε εστιατόρια, αλλά όχι από γλώσσα.

Αληθεύει αυτό που βρήκα στο λεξικό; Ότι το dil σημαίνει language; Δηλαδή, όπως στα ελληνικά, που έχουμε την ίδια λέξη για το sole και το language και το tongue;
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Και να προσθέσω κι εγώ μια ερώτηση αν μου επιτρέπεται με αυτή την αφορμή. Είναι αλήθεια αυτό που είχα ακούσει κάποτε, ότι δηλαδή τα περισσότερα ονόματα των κοινών ψαριών στα τούρκικα είναι μετάφραση των ελληνικών, ή πρόκειται για άλλη μία από τις μεγαλομανίες μας;
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    Αληθεύει αυτό που βρήκα στο λεξικό; Ότι το dil σημαίνει language; Δηλαδή, όπως στα ελληνικά, που έχουμε την ίδια λέξη για το sole και το language και το tongue;
    Ναι. Το ψάρι συγκεκριμένα μπορεί να είναι και dil balığı, δηλαδή γλωσσόψαρο, αλλά ακούγεται και σκέτο.

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Και να προσθέσω κι εγώ μια ερώτηση αν μου επιτρέπεται με αυτή την αφορμή. Είναι αλήθεια αυτό που είχα ακούσει κάποτε, ότι δηλαδή τα περισσότερα ονόματα των κοινών ψαριών στα τούρκικα είναι μετάφραση των ελληνικών, ή πρόκειται για άλλη μία από τις μεγαλομανίες μας;

istakoz, barbunya, sardalye, ahtapot, karides... Θα μπορούσα να συνεχίσω κι άλλο, αν θέλετε.

Είναι λογικό οι ονομασίες να είναι ελληνικές, νομίζω, αφού οι Τούρκοι δεν είχαν και πολλές σχέσεις με τη θάλασσα όταν κατέκτησαν τη Βασιλεύουσα και μας είχαν 400 χρόνια σκλαβωμένους και γι' αυτό τώρα δεν μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι, αφού αυτοί φταίνε για όλα, εμείς να, με τόση οργάνωση και καλή θέληση και ακόμα να τα σιάξουμε τα πράγματα...
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Μερσί και να θυμηθώ να κεράσω ένα τούρκικο ελληνικό βαλκανικό νοτιοευρωπαϊκό καφεδάκι με την πρώτη ευκαιρία...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Μερσί και να θυμηθώ να κεράσω ένα τούρκικο ελληνικό βαλκανικό νοτιοευρωπαϊκό καφεδάκι με την πρώτη ευκαιρία...
    Όπως λέω και σε φίλους Türks όταν απεγνωσμένα προσπαθούν να με παρασύρουν σε συζητήσεις τύπου «τίνος είναι γυναίκα το παιδί άραγε ο καφές;», αράπικο
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Senior Member Marinos's Avatar
    Όπως λέω και σε φίλους Türks όταν απεγνωσμένα προσπαθούν να με παρασύρουν σε συζητήσεις τύπου «τίνος είναι γυναίκα το παιδί άραγε ο καφές;», αράπικο
    Ο αραβικός καφές όμως είναι εντελώς διαφορετικός, τον βράζουν με μαϊντανό, δυόσμο ή κάτι τέτοιο.Dil είναι γενικότερα η γλώσσα, και ο,τιδήποτε έχει σχήμα γλώσσας, φέτας δηλαδή.

Quote Originally Posted by Marinos View Post
    Ο αραβικός καφές όμως είναι εντελώς διαφορετικός, τον βράζουν με μαϊντανό, δυόσμο ή κάτι τέτοιο.
    Εγώ αυτόν που έχω πιει σε διάφορα αραβικά (λιβανέζικα κτλ) εστιατόρια, στην Ελλάδα πάντα, ίδιο τον βλέπω. Άντε καμιά φορά να τον αρωματίζουν με ανθόνερο, προαιρετικά. Εξάλλου είχα την εντύπωση ότι ο καφές ανακαλύφτηκε από τους Άραβες, νον;
    -Isaak Asimov

Senior Member Marinos's Avatar
    Χμμμ, δεν ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει. Εγώ θυμάμαι α) τον καφέ που με κερνούσαν κάτι Παλαιστίνιοι φίλοι στη Θεσσαλονίκη, β) τον καφέ που μου είχε φέρει ένας φίλος μου από δεν θυμάμαι πια αραβική χώρα. Λόγω του δυόσμου είχε εντελώς διαφορετική γεύση.
    Ότι τον ανακάλυψαν οι Άραβες, ναι, οπωσδήποτε. Αλλά πρέπει να άλλαξαν διάφορες γεύσεις στη διαδικασία της μεταφοράς. Ο καφές που ψήνουν στην Τουρκία, για παράδειγμα, είναι πάλι αρκετά διαφορετικός από τον δικό μας στη γεύση, μου φαίνεται.

Senior Member stazybohorn's Avatar
    Θαρρώ οι Αιθίοπες αλλά δεν ανοίγω τώρα κιτάπια...

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Bookmarks