Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: Άντε πάλι η λεξιπενία

Super Moderator Alexandra's Avatar

Άντε πάλι η λεξιπενία

Τα μάθατε; Σήμερα οι διαγωνιζόμενοι στην Έκθεση ζήτησαν (και πήραν) εξηγήσεις για το τι σημαίνει "ψεγάδι".

Λογικό. Πριν από καμιά εικοσαριά χρόνια, δεν ήξεραν τι θα πει "αρωγή". Σήμερα δεν ξέρουν τι θα πει "ψεγάδι". Σε άλλα είκοσι χρόνια;
    Last edited by Alexandra; 20-05-2008 at 05:27 PM.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Administrator nickel's Avatar

Άντε πάλι η λεξιπενία

Όχι, να ξέρετε, αν δεν υπάρχουν άλλα μεγάλα θέματα αυτές τις μέρες, σεισμοί και καταποντισμοί και ορυκτοπετρέλαια, θα ανοίξει πάλι συζήτηση για τη λεξιπενία. Με αφορμή το σημερινό κείμενο της Νεοελληνικής στις Πανελλήνιες. Όπου οι εξεταστές πρόσθεσαν κάτω από το κείμενο και πεντέξι ορισμούς λέξεων. Ιδού το κείμενο και οι ερμηνευμένες:

Βρισκόμαστε σ’ ένα σταυροδρόμι· δεν ήμασταν ποτέ απομονωμένοι· μείναμε πάντα ανοιχτοί σ’ όλα τα ρεύματα — Ανατολή και Δύση· και τ’ αφομοιώναμε θαυμάσια τις ώρες που λειτουργούσαμε σαν εύρωστος οργανισμός. […] Συνταραζόμαστε κι εμείς, δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα, από διαδοχικές κρίσεις, αποκαλυπτικές εφευρέσεις και φόβους, που δεν αφήνουν τον ανθρώπινο νου να ηρεμήσει — σαν την καλαμιά στον κάμπο. Μπροστά σ’ αυτά, τι μας μένει για να βαστάξουμε αν απαρνηθούμε τον εαυτό μας; Δε μένω τυφλός στα ψεγάδια μας, αλλά έχω την ιδιοτροπία να πιστεύω στον εαυτό μας. Σας παρακαλώ να με συγχωρήσετε που μνημονεύω εδώ προσωπικές εμπειρίες· δεν έχω άλλο πειραματόζωο από εμένα. Και η προσωπική μου εμπειρία μου δείχνει πως το πράγμα που με βοήθησε, περισσότερο από κάθε άλλο, δεν ήταν οι αφηρημένοι στοχασμοί ενός διανοουμένου, αλλά η πίστη και η προσήλωσή μου σ’ έναν κόσμο ζωντανών και περασμένων ανθρώπων· στα έργα τους, στις φωνές τους, στο ρυθμό τους, στη δροσιά τους. Αυτός ο κόσμος, όλος μαζί, μου έδωσε το συναίσθημα πως δεν είμαι μια αδέσποτη μονάδα, ένα άχερο στ’ αλώνι. Μου έδωσε τη δύναμη να κρατηθώ ανάμεσα στους χαλασμούς που ήταν της μοίρας μου να ιδώ. Κι ακόμη, μ’ έκανε να νιώσω, όταν ξαναείδα το χώμα που με γέννησε, πως ο άνθρωπος έχει ρίζες, κι όταν τις κόψουν πονεί, βιολογικά, όπως όταν τον ακρωτηριάσουν. […]

Κι όλα τούτα θα μπορούσα να τα ονομάσω με τη λέξη παράδοση, που την ακούμε κάποτε ψυχρά και μας φαίνεται υπόδικη. Αλήθεια, υπάρχουν ροπές που νομίζουν πως η παράδοση μας στρέφει σε έργα παρωχημένα και ανθρώπους παρωχημένους· πως είναι πράγμα τελειωμένο και άχρηστο για τις σημερινές μας ανάγκες· πως δεν μπορεί να βοηθήσει σε τίποτε τον σημερινό τεχνοκρατικό άνθρωπο που γνώρισε φριχτούς πολέμους και φριχτότερα στρατόπεδα συγκεντρώσεως· αυτόν τον άνθρωπο που αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στην κατάσταση του θηρίου και την κατάσταση του ανδροειδούς. Η παράδοση είναι λοιπόν ένα περιττό βάρος που πρέπει να εξοβελιστεί. Μου φαίνεται πως αυτές οι ροπές εκπορεύονται από τη σύγχρονη απελπισία για την αξία του ανθρώπου. Είναι τα συμπτώματα ενός πανικού που εν ονόματι του ανθρώπου τείνουν να κατακερματίσουν την ψυχή του ανθρώπου. Όμως τι απομένει αν βγάλουμε από τη μέση τον άνθρωπο;
    — Γ. Σεφέρη, Δοκιμές, τ.2, εκδ. Ίκαρος. Αθήνα 1974, σσ. 175-177

ψεγάδια: ελαττώματα
    περασμένων: ανθρώπων που έχουν φύγει από τη ζωή
    υπόδικη: υπόλογη, ένοχη
    ροπές: απόψεις
    παρωχημένα: ξεπερασμένα
    του ανδροειδούς: του ανθρωπόμορφου
    εξοβελιστεί: διωχτεί

(Θα μπορούσα να σκεφτώ δυο-τρεις καλύτερους τρόπους να εξηγήσω το «υπόδικη». Οπωσδήποτε, ποτέ με το «ένοχη».)

Θυμήθηκαν στο Μέγκα την αρωγή και την ευδοκίμηση. Μόνο που τη δεύτερη την έγραψαν ευδοκίνηση!
    Lexilogia is a covidiot-free zone.

Μια και ως γνωστόν, το μάθημα της Έκθεσης δεν είναι πια η συγγραφή πραγματείας, αλλά κατανόηση και σχολιασμός ενός έτοιμου κειμένου, θα προτιμούσα αντί να δίνουν οι εξεταστές εξηγήσεις στους εξεταζόμενους, να ζητάνε ερμηνεία αυτών των λέξεων. Γιατί όταν το ίδιο παιδί δίνει εξετάσεις για Lower ή Proficiency δεν του εξηγούν καμιά λέξη, αλλά αντίθετα του ζητάνε να γράψει τι κατάλαβε; Γιατί δεν δικαιούται να πάρει μεγαλύτερο βαθμό αυτός που κατάλαβε χωρίς εξηγήσεις;
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Έχει μερικά ψεγάδια το υπόδικο σύστημα, κατάλοιπα περασμένων εποχών, και μέχρι να εξοβελιστούν οι παρωχημένες ροπές, θα παράγει ανδροειδή.

Senior Member stathis's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Θυμήθηκαν στο Μέγκα την αρωγή και την ευδοκίμηση. Μόνο που τη δεύτερη την έγραψαν ευδοκίνηση!
    Υπάρχει και η ευδοκοίμηση (του πνεύματος φυσικά).

Να με συγχωρούν οι κύριοι ιεροεξεταστές, αλλά ανδροειδές δεν είναι το ανθρωπόμορφο. Καταρχήν, ουσιαστικό το ένα, επίθετο το άλλο.
    Όσο για το "περασμένων", πιστεύετε ότι υπήρχε η παραμικρή ανάγκη επεξήγησης; Είπαμε, λεξιπενία, αλλά δεν έχουμε λοβοτομηθεί ακόμη.

Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    το μάθημα της Έκθεσης δεν είναι πια η συγγραφή πραγματείας, αλλά κατανόηση και σχολιασμός ενός έτοιμου κειμένου
    Έχω χάσει επεισόδια. Στην πράξη, αυτό συνιστά βελτίωση ή χειροτέρευση; Αν και δυσκολεύομαι να φανταστώ το μάθημα της Έκθεσης να γίνεται πιο μάταιο, πιο ηλίθιο και πιο αυνανιστικό απ' όσο ήταν στις μέρες μου.
    War all the time

Δεν ονομάζεται καν Έκθεση, λέγεται Νεοελληνική Γλώσσα, και απ' ό,τι κατάλαβα εξετάζονται στην κατανόηση και σχολιασμό κειμένου και δίνεται ένα θέμα να το αναπτύξουν σε δυο παραγράφους.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Μα βεβαίως και υπάρχει και συγγραφή πραγματείας.
    «Ο Δήμος σας διοργανώνει μια εκδήλωση με θέμα την παράδοση. Ως εκπρόσωπος της μαθητικής σας κοινότητας, αναλάβατε τη σύνταξη ενός κειμένου που θα εκφωνηθεί στην εκδήλωση. Σε αυτό να αναφέρετε τις αιτίες για τις οποίες πολλοί νέοι σήμερα έχουν απομακρυνθεί από την παράδοση και να προτείνετε τρόπους επανασύνδεσής τους με αυτήν». (500-600 λέξεις)

(Και πάω στο megatv να αντιγράψω το παραπάνω και πέφτω πάνω σε τούτο δω:
    Ιδιαίτερη αίσθηση, όμως, και πολλά ερωτηματικά για την αποτελεσματικότητα του εκπαιδευτικού συστήματος, προκαλεί η ενέργεια της επιτροπής να προβεί σε επεξηγήσεις για κάποιες λέξεις, όπως "ψεγάδι" και "παρωχυμένος", που περιέχονταν στο κείμενο του Γιώργου Σεφέρη.)

Τους έκανε ιδιαίτερη αίσθηση η παροχή εξηγήσεων, γιατί αυτοί τις ήξεραν όλες τις λέξεις πολύ καλά, και την "ευδοκίνηση" και τον "παρωχυμένο".
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member crystal's Avatar
    Πολύ ωραία.
    Από τη μία, θεωρείς (και με τη γλωσσική παιδεία που παρέχεις, καλά κάνεις και το θεωρείς) ότι το επίπεδο των παιδιών είναι τόσο χαμηλό, που χρειάζονται επεξήγηση στη λέξη «ψεγάδι». Από την άλλη, τους ζητάς περίληψη και απαντήσεις σχετικά με την κατανόηση των Δοκιμών. Υπενθυμίζουμε ότι είναι 17 χρονών. Ξέρω και πολλούς μεγάλους που θα αποτύγχαναν.

Είναι σίγουρο ότι οι εξηγήσεις δόθηκαν από την αρχή; Εγώ άκουσα ότι δόθηκαν μετά από καταιγισμό αποριών από τα εξεταστικά κέντρα, όπως είχε γίνει παλιά με την "αρωγή".
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Bookmarks