Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 33

Thread: Πού να δώσω τα παλιά μου ρούχα/παπούτσια;

Administrator Zazula's Avatar
    Από την Athens Voice:

Ίδρυμα Αστέγων Δήμου Αθηναίων
    Ρούχα (παιδικά/γυναικεία/ανδρικά), σεντόνια, παπλώματα που δεν χρειάζεστε πια. Πειραιώς 35, 210 5239.465, 210 5246.516, 210 5246.516

«Τα παιδιά του Δρόμου»
    Από ρούχα, παιχνίδια, μικροέπιπλα, καρότσια κ.λπ., σε καλή κατάσταση, για παιδιά, ακόμη και βρέφη. Αρίστωνος 6-8 & γωνία Κωνσταντινουπόλεως 165, Μεταξουργείο, 210 5239.402

MKO Praksis
    Φάρμακα για την κάλυψη αναγκών των πολυ-ιατρείων για μετανάστες, άστεγους κ.λπ. Οποιοσδήποτε (ιδιώτης, φαρμακοποιός ή εταιρεία) μπορεί να δωρίσει φάρμακα, ακόμα κι αν έχουν χρησιμοποιηθεί, αρκεί οι ημερομηνίες λήξης να έχουν ένα χρονικό ορίζοντα πέραν του έτους. 210 5205.200, 210 8213.704, praksis.gr

Χατζηκυριάκειο Ίδρυμα Παιδικής Προστασίας.
    Βιβλία για την ενίσχυση της βιβλιοθήκης τους. 210 4515.387

Ομάδα –πρώην ναρκομανών– PETO
    Παραλαμβάνουν από το σπίτι οτιδήποτε (έπιπλα, ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, ρούχα, παιχνίδια κ.ά) –είτε λειτουργεί, είτε όχι– και απασχολούν άτομα για επισκευές ή κατασκευές. 210 6625.096

«Ο Πράσινος γάτος»
    Ένα second hand μαγαζί που δέχεται πράγματα, μόνο μετά από ραντεβού. Παράλληλα, όμως, τροφοδοτεί συνεχώς οργανώσεις που έχουν ανάγκες, με αντικείμενα. Συνεργάζεται επίσης με βιοτεχνία που φτιάχνει στουπιά, και στέλνει κατεστραμμένα ρούχα! Ιπποκράτους 142, 697 9178257

«Ο Σκόρος»
    Εδώ είναι το μόνιμο χαριστικό παζάρι που ήταν στο πατάρι του «Σπόρου». Αντικείμενα, ρούχα, βιβλία, cd, μικροέπιπλα, ό,τι δεν χρησιμοποιούμε πια, το χαρίζουμε και παίρνουμε ό,τι άλλο θέλουμε. Ζ. Πηγής & Ερεσού, skoros.espiv.net, Δευτ.-Πέμ. 17.30-20.30, Παρ. 17-30-22.30, Σάβ. 11.30-15.00

Xariseto.gr
    Γίνετε μέλος στο site, χαρίστε και πάρτε ό,τι θέλετε τζάμπα!

Freecycle.org
    Εγγράφεστε, στέλνετε μήνυμα, σας απαντούν οι ενδιαφερόμενοι, δίνετε ραντεβού, δίνετε-παίρνετε αντικείμενα, τέλος. Groups.yahoo.com/group/AthensGreeceFreecycle

Senior Member Elsa's Avatar
    Επίσης, αν έχετε έπιπλα που δεν τα θέλετε, υπάρχει η ομάδα "Ξύλο nuevo" (δημιουργικό εργαστήρι αποκατάστασης επίπλων με τη συμμετοχή ΑμεΑ)
    Πωλείται όπως είναι, επιπλωμένο...

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Πρόσφατα μια άλλη οργάνωση μου έριξε αυτό το φέιγ-βολάν. Το ενδιαφέρον είναι ότι λένε πως έρχονται οι ίδιοι για να τα πάρουν.

Click image for larger version. 

Name:	2.jpg 
Views:	42 
Size:	88.9 KB 
ID:	5034Click image for larger version. 

Name:	1.jpg 
Views:	45 
Size:	90.1 KB 
ID:	5033
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member SBE's Avatar
    Koιτάζω στο ιντερνέτιο αυτό το τελευτάιο που έστειλες Άλεξ και δεν έχω καταλάβει ακόμα αν η οργάνωση είναι των Πεντηκοστιανών, των Βαπτιστών ή των Ευαγγελικών. Noμίζω είναι των Ευαγγελικών.

Πράγματι, εδώ λέει ότι "είναι συνδεδεμένο με την Ευαγγελική εκκλησία", δεν ξέρω όμως τι σημαίνει αυτό: ότι αυτοί που το ίδρυσαν ήταν Ευαγγελιστές; Ότι έχει και κάποια νομική ή τέλος πάντων λειτουργική σχέση με την Ευαγγελική εκκλησία;

Σίγουρα πάντως το Ρέτο έχει θρησκευτική χροιά. Δεν ξέρω τι ακριβώς ρόλο παίζει αυτό στη λειτουργία της. Ξέρω μόνο ότι ιδρύθηκε στην Ισπανία το 1985, ότι έχει βοηθήσει πολλούς ανθρώπους και τους έχω δώσει κατά καιρούς πολλά πράγματα - έχουν το μεγάλο καλό ότι έρχονται και τα παίρνουν. Κουβεντιάζοντας με έναν από αυτούς, έδειξε να είναι σημαντικό γι' αυτόν ότι βρήκε ξανά τον Θεό και τα λοιπά, οπότε μάλλον δίνουν κάποια έμφαση στη θρησκευτικότητα (ίσως στον ίδιο βαθμό με τους ΑΑ, ίσως περισσότερο, δεν ξέρω).

Βρίσκεται και στη λίστα που έβαλε ο Ζαζ παραπάνω:
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Ομάδα –πρώην ναρκομανών– PETO
    Παραλαμβάνουν από το σπίτι οτιδήποτε (έπιπλα, ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές, ρούχα, παιχνίδια κ.ά) –είτε λειτουργεί, είτε όχι– και απασχολούν άτομα για επισκευές ή κατασκευές. 210 6625.096
    Οι μεταφραστές είναι σαν νίντζα: αν τους αντιληφθείς, δεν είναι καλοί. -Ετγκάρ Κέρετ

My website: Translations Traducciones Μεταφράσεις

Senior Member SBE's Avatar
    Η συνέχιση της αναζήτησης μου βρήκε ότι η διεθνής Ευαγγελική εκκκλησία αναφέρει ότι το Ρέτο είναι μέρος της ιεραποστολής της.

Προσωπικά έχω ελαφρά αλλεργία προς όσους δεν γράφουν φαρδιά- πλατιά με ποιούς σχετίζονται, και συνήθως οι σοβαρές οργανώσεις που έχουν σχέση με θρησκείες το αναφέρουν, ενώ το φυλλάδιο της Άλεξ το ξεχνάει, παρόλο που κάνει νιάου νιάου το ύφος του.
    Εμένα κάτι τέτοια μου ανεβάζουν την πίεση.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Χαίρομαι που μου θυμίσατε αυτό το νήμα, θα τα πάω φέτος στο Δήμο Αθηναίων. Να σημειώσω και γνωστό κατάστημα με ρούχα που δέχεται ακόμα και τα πολύ φθαρμένα ρούχα και τα ανακυκλώνει ή τα χαρίζει και σου προσφέρει και έκπτωση 15% σε μια από τις επόμενες αγορές σου.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Ποιο γνωστό κατάστημα και πού τα πας στον Δήμο Αθηναίων;
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Εδώ:
    Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Ίδρυμα Αστέγων Δήμου Αθηναίων
    Ρούχα (παιδικά/γυναικεία/ανδρικά), σεντόνια, παπλώματα που δεν χρειάζεστε πια. Πειραιώς 35, 210 5239.465, 210 5246.516, 210 5246.516

Σου στέλνω π.μ.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast

Bookmarks

Bookmarks