View Poll Results: Θα χρησιμοποιούσατε στη δουλειά σας έναν νεολογισμό σαν το "ηλεμήνυμα";

Voters
38. You may not vote on this poll
  • Ναι

8 21.05%
  • Όχι

9 23.68%
  • Τον έχω ήδη χρησιμοποιήσει

9 23.68%
  • Θα περιμένω πρώτα να καθιερωθεί και μετά.

12 31.58%
Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 35

Thread: Θα χρησιμοποιούσατε στη δουλειά σας έναν νεολογισμό σαν το "ηλεμήνυμα";

Senior Member Ambrose's Avatar

Θα χρησιμοποιούσατε στη δουλειά σας έναν νεολογισμό σαν το "ηλεμήνυμα";

Με αφορμή το ηλεμήνυμα, αναρωτήθηκα οι περισσότεροι επαγγελματίες μεταφραστές πόσο ανοιχτοί είναι στην καινοτομία και πόσο γρήγορα και εύκολα θα υιοθετούσαν έναν νεολογισμό.
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member Farofylakas's Avatar
    Είμαι καθηγητής Πληροφορικής. Ήδη όταν το θέμα μας είναι το διαδίκτυο, εξηγώ στην τάξη πως για συντομία αντί για "μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου" θα λέω ηλεμήνυμα κι αντί για "ηλεκτρονικό ταχυδρομείο" ηλεταχυδρομείο.

Αυτό το κάνω όχι απαραίτητα για να περάσω με το ζόρι τον νεολογισμό στους μαθητές αλλά για να απεγκλωβίσω τον εαυτό μου από τα μακρινάρια όπως αντίστοιχα αντί για τρία ντάμπλγιου λέω το πολύ πιο εύκολο βεβεβέ.

Βέβαια πάντοτε εξηγώ πρώτα στους μαθητές τις ορολογίες ώστε να μπορούν να με παρακολουθήσουν.
    ..."κατέβασε το παντελόνι σου, άθλιε, του λέω, δείξε μου τον αφαλό σου", και πράγματι ήταν εκείνο το κάθαρμα, ο πρωτόπλαστος...
    -- Τάσος Λειβαδίτης

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Καλημέρα. Καλή ιδέα για σφυγμομέτρηση!

Δυστυχώς ψήφισα όχι επειδή η δουλειά μου συνοδεύεται από δεσμευτικά γλωσσικά πρότυπα (κι εδώ θα με διευκόλυνε μια διατύπωση της ερώτησης ως Θα χρησιμοποιούσατε στη δουλειά σας «αν επιτρέπεται /αν μπορείτε» έναν νεολογισμό σαν το "ηλεμήνυμα");

Και αυτό επειδή δεν είμαι μόνο υπέρ της χρήσης αλλά και υπέρ της ανακάλυψης, διατύπωσης, καλλιέργειας κλπ νεολογισμών. Δεν αποφασίζω όμως μόνος μου, πρέπει να το κουβεντιάζω...

Quote Originally Posted by Farofylakas View Post
    αντί για τρία ντάμπλγιου λέω το πολύ πιο εύκολο βεβεβέ.
    Τι δεν το λέτε έτσι κι αλλιώς βεβεβε; Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η μικρή μειοψηφία που έχουμε τα γερμανικά πρώτη ξἐνη γλώσσα μας, έτσι το λέγαμε πάντοτε.

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η μικρή μειοψηφία που έχουμε τα γερμανικά πρώτη ξἐνη γλώσσα μας, έτσι το λέγαμε πάντοτε.
    Ναι, ναι, ξέρω — σεις άλλωστε δεν είστε κι αυτοί που λέτε Βίντοζ εννοώντας Windows... κι εμένα το μυαλό μου πάει σε vin doux και πλαταγίζω με ηδυπάθεια τη γλώσσα μου.

Senior Member La usurpadora's Avatar
    (Nickel, κρατήσου.)

Ε, ναι λοιπόν! Σε πρόσφατο ντοκιμαντέρ που έκανα για τα προγράμματα περιήγησης-φυλλομετρητές-browsers, παρότι το κορόιδευα καιρό πολύ αυτό το ηλεμήνυμα, το έβαλα σε μια δυο περιπτώσεις (είναι και τόσο δα το ρημάδι).
    Αν ήταν κάποιο άλλο το θέμα της εκπομπής, δεν ξέρω αν θα το έκανα με τόση σιγουριά, αλλά σε ένα πρόγραμμα για το διαδίκτυο, νταξ, δε νομίζω να πέφτει και πολύ έξω.
    Serious inquiries only

Quote Originally Posted by Zazula View Post
    Ναι, ναι, ξέρω — σεις άλλωστε δεν είστε κι αυτοί που λέτε Βίντοζ εννοώντας Windows... κι εμένα το μυαλό μου πάει σε vin doux και πλαταγίζω με ηδυπάθεια τη γλώσσα μου.
    ...και παραγγέλνεις τρία μαρτίνι, και στα φέρνει ο σερβιτόρος, και περιμένει ο καημένος να δει τις δυο ξανθιές που έρχονται, και περιμένει, και περιμένει...

Πάντως βίντοζ δεν λέω (λέω όμως φαουβέ), αλλά η πιο μεγάλη πλάκα ήταν την πρώτη φορά που σηκώθηκα στο φροντιστήριο (πριν αιώνες...) να λύσω άσκηση χημείας και άρχισα να διαβάζω τα σύμβολα γερμανικά —τέτοια ησυχία (στο στυλ, αμάν οι εξωγήινοι) δεν ξανάκουσα στη ζωή μου.

Senior Member Farofylakas's Avatar
    Αχ, τα έχω περάσει κι εγώ καθότι σπούδασα στην Ολλανδία και τον πρώτο καιρό έπρεπε να προσαρμόσω τα χίλια δυο όπως φέι-χέι-ά για vga κτλ.
    ..."κατέβασε το παντελόνι σου, άθλιε, του λέω, δείξε μου τον αφαλό σου", και πράγματι ήταν εκείνο το κάθαρμα, ο πρωτόπλαστος...
    -- Τάσος Λειβαδίτης

Senior Member kapa18's Avatar
    Αχ, τα έχω περάσει κι εγώ καθότι σπούδασα στην Ολλανδία και τον πρώτο καιρό έπρεπε να προσαρμόσω τα χίλια δυο όπως φέι-χέι-ά για vga κτλ.
    Πωπω..ούτε που θα το σκεφτόμουνα ότι σημαίνει vga. Εμένα μου ακούγεται σαν σύνθημα από μαζορέτες!
    ...and the seventh day Kapa rested.

Administrator nickel's Avatar
    Βέβαια πάντοτε εξηγώ πρώτα στους μαθητές τις ορολογίες ώστε να μπορούν να με παρακολουθήσουν.
    Καλημέρα. Με την τσίμπλα στο μάτι δεν πρέπει να βάζω δάχτυλο στο πληκτρολόγιο. Αφαιρέστε μία ψήφο από το Ναι και προσθέστε μία στο Έχω ήδη χρησιμοποιήσει (όχι έναν και δύο). Με προσέγγιση ... Φαροφύλακα (γιατί όποιος φυλάει τους φάρους του, έχει τους μισούς).
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Bookmarks

Bookmarks