ad

View Poll Results: Θα ξενυχτούσατε μέχρι το πρωί προκειμένου να παραδώσετε μία κατά τα άλλα κακοπληρωμένη μετάφραση, όσο πιο τέλεια γίνεται;

Voters
31. You may not vote on this poll
  • Ναι

27 87.10%
  • Όχι

3 9.68%
  • Δεν απαντώ

1 3.23%
Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast
Results 1 to 10 of 45

Thread: Το ξενύχτι της τελειότητας

Senior Member Ambrose's Avatar

Το ξενύχτι της τελειότητας

Δημοσκόπηση (παρασκευιάτικα, πώς μου ήρθε):

Θα ξενυχτούσατε μέχρι το πρωί προκειμένου να κάνετε μία κατά τα άλλα κακοπληρωμένη μετάφραση, όσο πιο τέλεια γίνεται;
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member Katerina_A's Avatar
    Εγώ ναι δαγκωτό. Είμαι της άποψης ότι οποιαδήποτε δουλειά φέρει το όνομά μου οφείλει να είναι όσο καλύτερη γίνεται, με τα δικά μου μέτρα πάντα. Εφόσον είπα "ναι" στη δουλειά, θα την κάνω όσο καλύτερα μπορώ, ανεξάρτητα από την πληρωμή.
    Είμαι επίσης της άποψης ότι αν αντιμετωπίσεις τον πελάτη-γραφείο με τον ίδιο τρόπο που σε αντιμετωπίζει εκείνος (λίγα πληρώνεις, λίγα θα πάρεις) δεν θα σηκώσεις ποτέ κεφάλι.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by Ambrose View Post
    Θα ξενυχτούσατε μέχρι το πρωί προκειμένου να κάνετε μία κατά τα άλλα κακοπληρωμένη μετάφραση, όσο πιο τέλεια γίνεται;
    Νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμη και η επιλογή «εξαρτάται», γιατί μπορεί να έχω ένα κείμενο που με ενδιαφέρει άσχεται από το πόσο το πληρώνομαι, έναν πελάτη που εκτιμώ και ξέρω ότι δεν έχει να με πληρώσει όσο θα ήθελα (και ίσως θα ήθελε και αυτός), έναν πελάτη που (ίσως κακώς) ψήνω για μια μεγαλύτερη δουλειά...

Φαντάζομαι όμως ότι θέλεις να αποφύγεις αυτή την απάντηση. Οπότε ψηφίζω κάτι από αυτά που μας προτείνεις...

Senior Member Count Baltar's Avatar
    Τώρα πια ένα μεγάλο ποσοστό της ενεργητικότητάς μου διοχετεύεται στην προσπάθεια να αποφεύγω τέτοιες καταστάσεις. Ακόμα και να ήθελα, σήμερα μου είναι πλέον αδύνατον να το κάνω. Δεν έχω πια την αντοχή.

Το έχω κάνει, ωστόσο. Παλιά, τότε που μπορούσα. Θα απαντήσω, λοιπόν, ναι, όσο κάλπικο, βέβαια, και αν είναι αυτό.

Διότι όσο αντιδεοντολογικό θεωρώ το να παραδώσω κακή δουλειά όπως λέει η Κατερίνα_Α, άλλο τόσο (και παραπάνω) αντιδεοντολογικό θεωρώ το να αναλαμβάνω κακοπληρωμένες δουλειές με στενά (καταπώς υπονοεί το πολ) χρονικά περιθώρια.

Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    έναν πελάτη που εκτιμώ και ξέρω ότι δεν έχει να με πληρώσει όσο θα ήθελα (και ίσως θα ήθελε και αυτός)
    Έχεις τέτοιους πελάτες εσύ; Οι δικοί μου, στη συντριπτική τους πλειονότητα, θέλουν να μου πιούν το αίμα με το μπουρί της σόμπας. Από την άποψη ότι είναι κάτι κολοσσοί χεσμένοι στο τάλιρο, αλλά ταυτόχρονα ματζίρηδες όταν πρόκειται να συμφωνήσουμε στα λεφτά. Ειδικά τώρα τελευταία, ελέω «κρίσης».

Quote Originally Posted by Katerina_A View Post
    Έχεις τέτοιους πελάτες εσύ; Οι δικοί μου, στη συντριπτική τους πλειονότητα, θέλουν να μου πιούν το αίμα με το μπουρί της σόμπας. Από την άποψη ότι είναι κάτι κολοσσοί χεσμένοι στο τάλιρο, αλλά ταυτόχρονα ματζίρηδες όταν πρόκειται να συμφωνήσουμε στα λεφτά. Ειδικά τώρα τελευταία, ελέω «κρίσης».
    Όλων μας φαντάζομαι είναι στη συντριπτική πλειονότητα, όπως τα λες. Όμως υπάρχουν και τα μονοψήφια ποσοστά...

Senior Member Count Baltar's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    μπορεί να έχω ένα κείμενο που με ενδιαφέρει άσχεται από το πόσο το πληρώνομαι
    Τώρα το είδα αυτό! Φέρτε σταυρούς, σκόρδα και τον απήγανο! Μακριά από μας! Αν ένα κείμενο μας ενδιαφέρει και δεν μας καλοπληρώνουν να το κάνουμε, απλώς το διαβάζουμε και λέμε "τι ενδιαφέρον κείμενο"!

Quote Originally Posted by Count Baltar View Post
    Τώρα το είδα αυτό! Φέρτε σταυρούς, σκόρδα και τον απήγανο! Μακριά από μας! Αν ένα κείμενο μας ενδιαφέρει και δεν μας καλοπληρώνουν να το κάνουμε, απλώς το διαβάζουμε και λέμε "τι ενδιαφέρον κείμενο"!
    Απίστευτο! Και εσείς Κόμη μου, ευρωβίωτος! Δεν εργάζεστε για τη δόξα! Βρε πού μας οδήγησε η κρίση! Άρα υπάρχει κρίση!! Και οι αριστοκράτες έγιναν χειρώνακτες!

Ούτε μια ανάλυση περιπτώσεων δεν αφήνετε έναν άνθρωπο να κάνει...

Quote Originally Posted by Count Baltar View Post
    Ν' αγιάσει ο στόμας σου!

Εντάξει, πλάκα-πλάκα, αλλά εγώ βλέπω ότι μέχρι στιγμής, στο έξιτ πολ με το τεράστιο δείγμα των έξι ψηφισάντων, το 83,33% λέμε ότι ναι, θα βάζαμε και το απαραίτητο ξενύχτι για να τελειώσουμε μια κακοπληρωμένη δουλειά για διάφορους λόγους, που έχουν να κάνουν κυρίως με την επαγγελματική μας αξιοπρέπεια και το φιλότιμο.

Και αναρωτιέμαι αν είναι τόσο φοβερό να παραδεχτούμε ότι μπορεί μια φορά στις τόσες να κάνουμε και μια χειρότερα πληρωμένη δουλειά και λίγο για το κέφι μας ή για την πρόκληση που μας προσφέρει; Ή απλώς δεν κάνει να το λέμε;

Page 1 of 5 1 2 3 4 5 LastLast

Bookmarks

Bookmarks