Page 907 of 912 FirstFirst ... 407 807 857 897 903 904 905 906 907 908 909 910 911 ... LastLast
Results 9,061 to 9,070 of 9112

Thread: Your slip is showing: Γλωσσικές και μεταφραστικές γκάφες (και μικρολαθάκια)

Administrator nickel's Avatar
    Είναι γνωστό ότι, όταν οι μεταγραφές πέσουν στα χέρια ασχέτων, τα αγγλικά «n» (και όχι μόνο) ταλαιπωρούνται.

Νομίζω ωστόσο ότι μπορεί να γίνει μια χρήσιμη διάκριση: όταν κάνω εγώ jogging, αυτό θα λέγεται τζόκινγκ (10-50 μέτρα) και εγώ θα είμαι τζόκερ. Όταν χτυπάς πάνω από Χ λεπτά ή Ψ μέτρα, τότε θεωρείται τζόγκινγκ και θεωρείσαι τζόγκερ.

Και για να σοβαρευτούμε: Το ΛΝΕΓ έχει τζόγκινγκ κ. τζόκινγκ, το ΜΗΛΝΕΓ τζόγκινγκ, τζόγκιν, τζόκινγκ και τζόκιν, αλλά το ΧΛΝΓ έχει μόνο τζόκινγκ, τζόκιγκ και τζόκιν. Εδώ ξέχασε τους παράλληλους τύπους!

Κανένα λεξικό δεν ξέρει τον τζόγκερ και όλα ξέρουν τον άλλο (τους άλλους) τζόκερ.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Lexoplast's Avatar
    Έτσι που γινόμαστε όλο και πιο αγγλομαθείς, ανυπομονώ να δω και τα ακούσια λογοπαίγνια με
    • data logging - data locking
    • fragging - frugging - fracking
    • sagging - sugging - sucking - sacking - shacking - shagging

Για τη μουσική δεν θα πεις κάτι;

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B1%CE%BD%CE%BA
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Βρε, θα περάσει κι αυτό!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member SBE's Avatar
    Aν είσαι η γυμνάστρια που είχα στο σχολείο (που την έχω αναφέρει ξανά), όχι μόνο τζόκινγκ* αλλά τζόκεϊ.
    Ελαφρό επιτόπιο τζόκεϊ.

* που παρεμπιπτόντως, έτσι το ξέρω κι εγώ στα ελληνικά γιατί μάλλον δεν κολλάει καλά το τζ-γκ-νγκ στη γλώσσα του Έλληνα.

«Ο Δίας Ο Διασωθείς Τυφλός Κουκουβάγιος Έχει Εκπληκτικούς Γαλαξίες στα Μάτια του»

https://filoitexnisfilosofias.com/%c...3%ce%b9%ce%bf/

Πρώτα απ' όλα, με εκνευρίζουν οι τίτλοι που επηρεάζονται από τους αγγλικούς τίτλους και αρχίζουν όλες τις λέξεις με κεφαλαία. Απαίσια συνήθεια.

Αλλά το κείμενο έχει κι άλλα ωραία, όπως «Ο Δίας έχει μόνο το 10% της ορατότητάς του» ή «Η κατάστασή του είναι ίσως το αποτέλεσμα μιας επίθεσης από ένα αρπακτικό, αλλά είναι πιθανό να είχε και ένα αεροπορικό ατύχημα».

Εμένα μου άρεσε εκείνη η λέξη που έμεινε στα αγγλικά γιατί ο μεταφραστής δεν είχε το χρόνο να ψάξει στα λεξικά. «Ο Δίας έχει μόνο το 10% της ορατότητάς του, οπότε δεν μπορεί να ελευθερωθεί ξανά στην άγρια ​​φύση και έτσι μένει στο Κέντρο Εκμάθησης Άγριας Ζωής στην Καλιφόρνια, όπου λαμβάνει πολλά TLC.» Τι είναι αυτά τα TLC, φάρμακα για τυφλές κουκουβάγιες;

TLC = Tender Loving Care. Με αρχικά κεφαλαία ή χωρίς, η στοργή και η φροντίδα που θέλουμε όλοι μας — ακόμα και τα κείμενα...

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Οι Φίλοι της Τέχνης και της Φιλοσοφίας μάλλον είναι ανίκανοι να διαβάσουν κάτι στα αγγλικά και επιμένουν να ενημερώνουν και άλλους. Τους άφησα το εξής σχόλιο:

«Η κουκουβάγια λαμβάνει πολλά "TLC", αλλά ο συνεργάτης σας που έγραψε τη μετάφραση του άρθρου έχει ανάγκη από πολλά μαθήματα αγγλικής.
    TLC σημαίνει Tender Loving Care. Δηλαδή, φροντίδα, χάδια και αγάπη.
    Ου παντός πλειν ες Κόρινθον, έλεγαν οι αρχαίοι πρόγονοι, και δεν μπορεί ο καθένας να διαβάζει και να μεταφράζει αγγλικά επειδή πήγε φροντιστήριο στα εφηβικά του χρόνια.»

Η σελίδα με πληροφόρησε ότι «Το σχόλιό σας αναμένει για έλεγχο». Καλά κρασιά.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Earion's Avatar
    Καλά, για τον κουκουβάγιο δεν έχετε να πείτε τίποτα;
    Άλλο πληροφορία, άλλο γνώση· άλλο βία, άλλο δύναμη.

Quote Originally Posted by Earion View Post
    Μόνο θετικά!

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Μόνο θετικά!
    Ditto!
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Administrator Zazula's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Μόνο θετικά!
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Ditto!
    Tritto!

Tags for this Thread

Bookmarks

Bookmarks