Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast
Results 1 to 10 of 33

Thread: Εσείς λέτε "ουάου";

Super Moderator Alexandra's Avatar

Εσείς λέτε "ουάου";

Αυτό που έχω να καταθέσω εγώ από το Μίκυ Μάους της παιδικής μου ηλικίας είναι κάτι που διαπίστωσα πολύ αργότερα, δηλαδή όταν άρχισα να κάνω μεταφράσεις. Ότι εκείνοι οι μεταφραστές δεν είχαν κανένα κόμπλεξ να βάλουν στο στόμα των ηρώων τους τις εντελώς εξωπραγματικές λέξεις "σιγκχ" και "σομπ", εννοώντας φυσικά "sigh" και "sob". Ενώ σήμερα κάποιοι μού επιβάλλουν καλά και σώνει ότι πρέπει να μεταφράσω το "Wow" ως "πωπώ" -- τη στιγμή που, διάολε, το "ουάου" είναι κάτι που λέω ακόμα κι εγώ στον καθημερινό μου λόγο. Γιατί πρέπει καλά και σώνει να εξοστρακιστεί από τους υποτίτλους και να αντικατασταθεί με το "πωπώ"; Το επέβαλε κάποια γλωσσική γκεστάπο ότι το "ουάου" είναι ξενόφερτο και δεν πρέπει να υπάρχει στη γλώσσα μας; Καλέ, άντε τώρα.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Senior Member Earion's Avatar
    Πραγματολογική αντίρρηση στα της Αλεξάνδρας. Κατά τις αναμνήσεις μου, το ουάου ήταν ξένο, αμερικανιά συγκεκριμένα, όταν πρωτακούστηκε, δηλαδή περί τα τέλη της δεκαετίας του '80. Ως τέτοιο, ως αμερικανιά δηλαδή, το έκανε ψωμοτύρι ο ραδιοφωνικός παραγωγός Κώστας Μυλωνάς, για να παραμυθιάζει τα κοριτσάκια στις νυχτερινές του εκπομπές στον πρώτο πρώτο Ροκ Εφέμ (προτού ο Ροκ Εφέμ γίνει αυτό που θυμόμαστε), στις αρχές της (κακώς λεγόμενης, όπως εκ των υστέρων αποδείχτηκε) «ελεύθερης ραδιοφωνίας». (Μετά ο Μυλωνάς έκανε σκουπιδοτηλεόραση, μεταμεσονύχτια).
    Άλλο πληροφορία, άλλο γνώση· άλλο βία, άλλο δύναμη.

Senior Member daeman's Avatar
    ...
    Για μένα είναι ακόμα ξένο, αμερικανιά, περίπου όπως το «ίου» για τη σιχασιά (ew). Χάιμου!
    Τα παιδιά στο σχολείο τα λένε και τα δύο πάντως, μιμητικά, πολύ λιγότερο το «ίου» από το «ουάου». Στο σπίτι σπάνια.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member Earion's Avatar
    Ντισκλέιμερ : Τα παραπάνω δεν τα έγραψα για να κατηγορήσω τη χρήση της φράσης. Απλώς υπενθυμίζω ότι δεν έχει σβήσει ακόμα η ανάμνηση του νιόφερτου από τη γενιά που το πρωτοάκουσε.
    Άλλο πληροφορία, άλλο γνώση· άλλο βία, άλλο δύναμη.

Senior Member bernardina's Avatar
    Το ουάου το πρωτοσυνάντησα κάπου εκεί στο λύκειο διαβάζοντας το Αν ο Ήλιος πεθάνει της Οριάνα Φαλάτσι. Ήταν στην εισαγωγή ενός κεφαλαίου και μιλούσε για τη γυναίκα και τις κόρες ενός αστροναύτη, από τον οποίο η Φαλάτσι θα έπαιρνε συνέντευξη. Το κείμενο πήγαινε κάπως σαν: Ουάου, έκανε η πρώτη ξανθιά. Ουάου, έκανε η δεύτερη ξανθιά ...(όλα τα θηλυκά του αστροναύτη ήτανε ξανθά ). Θυμάμαι πως μου παραξενοφάνηκε πολύ, και στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω τι συναίσθημα εξέφραζε.
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

...
    Μα ναι, τώρα πια το πήραμε απόφαση, και περί ορέξεως...
    Και συκώτι δεν βάζω ποτέ στο στόμα μου, αλλά δεν ψέγω όσους το περιποιούνται κατάλληλα.
    Λιγάκι πιο πέρα όμως, ε;

Εδιτ: Άμα δεν πει η ξανθιά «Ουάου», ποιος θα πει, ο αρχιμανδρίτης; «Ουάου υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι»;
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Εγώ το ουάο το θεωρώ πολύ οικείο, ίσως λόγω κομικσομανίας, αλλά πιστεύω ότι βοηθάει και το γεγονός πως λίγο απέχει από το δικό μας ωωωωω! και ουωω! που λέει κανείς για κάτι εντυπωσιακό (π.χ. σε χαμένες φάσεις στο ποδόσφαιρο, σε τραυματισμούς).

...
    —Πώωωωωωωω ρε, τι έχασε ο χαμένος!
    —Ουώωωχωχ
    , μανούλα μ', τι γλιτώσαμε!

Senior Member SBE's Avatar
    Κι η δική μου άποψη: εγώ όταν λεώ ουάου (σπάνια) δεν λέω ουάου, λέω wow, και δεν μιλάω ελληνικά. Και με ξενίζει στα ελληνικά.

Super Moderator Alexandra's Avatar
    Η αλήθεια είναι ότι λέω και "πωπώ" και "ουάου", σε διαφορετική περίπτωση το καθένα, δεν είναι συνώνυμα για μένα.
    Μένω Ευρώπη
    Keys of change

Page 1 of 4 1 2 3 4 LastLast

Bookmarks

Bookmarks