Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: αφενός μεν... αφετέρου δε...

Administrator nickel's Avatar

αφενός μεν... αφετέρου δε...

Πρώτα απ' όλα, να θυμίσω ότι γράφονται μία λέξη το «αφενός» και μία λέξη το «αφετέρου» (στη δημοτική έχουμε τα «από τη μια» και «από την άλλη»). Έτσι είναι σε όλα τα λεξικά. Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα (τώρα).

Θέλω εδώ να καταθέσω την απέχθειά μου για το «αφενός μεν... αφετέρου δε...». Θεωρώ την προσθήκη του «μεν» και του «δε» περιττή. Ωστόσο, το ζεύγος είναι καθιερωμένο και περασμένο στα λεξικά ([ΛΚΝ] μεν: σε στερεότυπη εκφορά, προκειμένου να εκθέσει ο ομιλητής δύο ισοδύναμους όρους, προτάσεις: αφενός μεν…... αφετέρου δε, από τη μια…... από την άλλη: Αφενός μεν δε συμφωνώ αφετέρου δε δεν έχω τα χρήματα).

Γενικότερα αποφεύγω το «δε», αλλά το ζευγάρι «μεν... δε» (μόνο του) δεν με ενοχλεί. Εδώ όμως έχουμε κι άλλα προβλήματα. Προσέξτε το παράδειγμα του ΛΚΝ. Διάλεξαν άρνηση για το δεύτερο σκέλος, με το «δε» σαν αρνητικό μόριο στο πρώτο σκέλος. Αν δεν ακολουθούσε «έχω» στο δεύτερο, τι θα έγραφαν; «...αφετέρου δε δε θέλω»;

Όταν δεν ξέρεις αν ο χρήστης γράφει με αρνητικό μόριο «δε» ή «δεν» και αν δεν έχει χρησιμοποιήσει το «μεν», το όλο πράγμα καταντά παραλογισμός και δυσκολεύει πολύ την κατανόηση. Για παράδειγμα, αυτό που διάβασα σήμερα στο in.gr:

Ο συλλέκτης θα αποκτήσει αφ' ενός το δικαίωμα έκθεσης του έργου τρεις φορές ετησίως, αφ' ετέρου δε θα κληρονομήσει το έργο μετά τον θάνατο του Ελβετού.
    Θα κληρονομήσει ή δε(ν) θα κληρονομήσει;

Βεβαίως, αν ξεπεράσουμε αυτό το μικρό εμπόδιο (και άλλα γλωσσικά, π.χ. η κλοάκη έγινε περιττώματα), η είδηση στο in.gr είναι για άλλο νήμα... Διαβάστε την.
    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...0&lngDtrID=253
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Ambrose's Avatar
    Spiritus ubi vult spirat

Τι σημαίνει αυτό;

1. Ρίξε στο κορμί μου σπίρτο να πυρποληθώ.
    2. Έχει κάνει ασφάλεια πυρός για το τατουάζ;
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Ambrose's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Τι σημαίνει αυτό;

1. Ρίξε στο κορμί μου σπίρτο να πυρποληθώ.
    2. Έχει κάνει ασφάλεια πυρός για το τατουάζ;
    Σημαίνει "ματαιότης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης".
    Spiritus ubi vult spirat

Senior Member efi's Avatar
    Εγώ, πάντως, βάζω κόμματα μετά τα ''μεν'' και ''δε'' για να ξεμπερδεύω.
    Run, Forest, run!

Quote Originally Posted by efi View Post
    Εγώ, πάντως, βάζω κόμματα μετά τα ''μεν'' και ''δε'' για να ξεμπερδεύω.
    Απαράδεκτη μεσοβέζικη λύση. Κάθε φορά που βάζω κόμμα για την αποφυγή παρεξήγησης (όπως π.χ. λέγαμε προχτές «το πράσινο χρώμα με το οποίο απεικονίζεται συνήθως, οφείλεται...»), πηγαίνω και κάνω δέκα μετάνοιες για να μου συγχωρεθεί η αμαρτία.

Administrator Zazula's Avatar
    Πάντως οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι το κόμμα είναι μια κάποια λύση — πράγμα προτιμότερο από την ανυπαρξία λύσης. Εγώ συνήθως δεν χρειάζεται να κάνω τόσες μετάνοιες (κάτι σε «Μανόλης Τριανταφυλλίδης νικά κι όλα τα κακά σκορπά» συνήθως αρκεί). Παρεμπ, nickel, εσύ έγραφες τα (ακομμάτιστα) κείμενα της Πυθίας;

Senior Member Costas's Avatar
    Τελικά, ποιο είναι το θέμα αυτού του νήματος; Το αφενός μεν...αφετέρου δε, ή το πώς αντιμετωπίζεται γενικότερα η ομοιότητα του δε και του δε/δεν;

Όσον αφορά το πρώτο, νομίζω, Nickel, ότι η ενόχλησή σου πάσχει από σχολαστικισμό, τον οποίον έχεις -δικαίως- καταδικάσει επανειλημμένα. Η χρήση των μεν...δε στο αφενός...αφετέρου είναι απλά επιτατική, όπως τόσες και τόσες άλλες παρόμοιες. Ακόμα και η στάνταρ νεοελληνική σύνταξη "δεν έχω κανένα πρόβλημα", επιτατική στην ουσία είναι. Στιλιστικά είναι πιο λιτό το σκέτο αφενός...αφετέρου, αλλά και το μπαρόκ έδωσε ωραία έργα. Live and let live. Γι' αυτό συμφωνώ με το "ματαιότης ματαιοτήτων" του ambrose, αν βεβαίως ερμήνευσα σωστά τη συβιλλική του δήλωση.
    Τας λεωφόρους οδούς φεύγων επί τας ατραπούς βάδιζε, αψευδεῖ δε προς άκμονι χάλκευε γλῶσσαν.
    Εμπληξία γαρ η άλογος φιλανθρωπία.
    Souffle sur tes braises pour rester vivant.

Quote Originally Posted by Costas View Post
    Τελικά, ποιο είναι το θέμα αυτού του νήματος;
    Έχω την εντύπωση ότι το κύριο θέμα του νήματος είναι το τατουάζ που πουλήθηκε. Και για να μην το βάλω σαν άσχετη είδηση, το έντυσα με μια παρατήρηση γλωσσικού ενδιαφέροντος.

Senior Member argyro's Avatar
    Εγώ δηλαδή που δε βάζω το μεν και το δε στην περίπτωση αυτή κάνω λάθος; Γιατί δεν κατάλαβα τελικά...

Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Bookmarks