Ματωμένες φράουλες

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως θα ήταν καλύτερα να θυμηθούμε ότι, όπως δεν αρέσει σε κάποιους να θεωρούνται απολογητές για καθεστώτα που έχουν ταλαιπωρήσει ή ταλαιπωρούν πολύ κόσμο, έτσι είναι πιθανό να μην αρέσει και στον Πάσχο ή τους αναγνώστες του να κρίνουν οι άλλοι τα γεγονότα για λογαριασμό τους.

Πείτε τη δική σας άποψη για την είδηση (που δεν ξέρουμε πού θα καταλήξει) και ας κάνουμε και το συνήγορο του διαβόλου ακόμα: Όταν αυτοί που βρίσκονται παράνομα στη χώρα (ή όπως πρέπει να λέγονται) πέσουν θύματα επίθεσης θα πρέπει αυτομάτως να απαλλάσσονται από τις διατάξεις του νόμου; Διότι φοβάμαι ότι, αν προστεθεί τέτοια πρόβλεψη στο νόμο, θα έχουμε αυτοτραυματισμούς!
 
Όταν αυτοί που βρίσκονται παράνομα στη χώρα (ή όπως πρέπει να λέγονται) πέσουν θύματα επίθεσης θα πρέπει αυτομάτως να απαλλάσσονται από τις διατάξεις του νόμου; Διότι φοβάμαι ότι, αν προστεθεί τέτοια πρόβλεψη στο νόμο, θα έχουμε αυτοτραυματισμούς!

Όχι, το λογικό είναι αφού σε έχουν πυροβολήσει κάτι φασισταριά γιατί διαμαρτύρεσαι που δεν έχεις πληρωθεί μήνες, μετά από δουλειά σκλάβου για χρόνια ολόκληρα, διαμονή σε αντίσκηνα, χωρίς μπάνιο, νερό, ηλεκτρικό, μετά από την τρομοκρατία απ' τα αφεντικά ώστε να το βουλώνεις για να μη σε καταδώσουν ως παράνομο, το λογικό τότε λοιπόν είναι να σε κρατάνε στο τμήμα και να σε απειλούν ότι θα σε απελάσουν επειδή δεν έχεις χαρτιά, γιατί ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί. Τι τρέφει τον φασισμό είπαμε; Η έλλειψη παιδείας; Κατά τα άλλα μαύρο δάκρυ μπροστά στις κάμερες -άκουσα και τον Κουβέλη και μου'χει σηκωθεί η τρίχα. Και στρατόπεδα συγκέντρωσης μεταναστών και αντιφασισμός, πώς τα προλαβαίνουν όλα;

Υποθέτω επίσης ότι ο νόμος θα τιμωρήσει αλύπητα την κυβέρνηση που τόσον καιρό ήξερε και σφύριζε αδιάφορα για τα κάτεργα των φραουλάδων. Ποια θα είναι άραγε η τιμωρία του Αντιπεριφειάρχη Ανάπτυξης κ. Αγγελόπουλου που συναντούσε μόλις χτες τους παραγωγούς και εμπόρους φράουλας και δήλωνε τη στήριξή του για τον «κλάδο που παράγει ένα εξαιρετικά σημαντικό εξαγώγιμο προϊόν»; Καλά, δεν του είπε κανείς ότι απασχολούνται και παράνομοι εκεί; Ότι με το αίμα των παράνομων βγαίνει το εξαγώγιμο προϊόν; Για τα παραπήγματα, για τις επιθέσεις, τίποτα; Εγώ πάντως έχω μια ιδέα, λέω να απελαθεί αυτός πρώτα και για τους άλλους βλέπουμε, στο κάτω-κάτω, παράνομοι ξεπαράνομοι, παράγουν και κάτι οι άνθρωποι.

Για τον Μανδραβέλη δίκιο έχεις, αλλά δεν μπόρεσα να μην κάνω τον συνειρμό με την εδώ συζήτηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μη μου βάζεις λόγια, σε παρακαλώ. Δεν είπα εγώ ποιο είναι το λογικό σενάριο, δεν είπα εγώ να μην τιμωρηθούν όσοι πρέπει να τιμωρηθούν. Μην κάνετε συζητήσεις υπό το κράτος συναισθηματικού φόρτου θεωρώντας ότι ο συνομιλητής σας είναι συνήγορος ή απολογητής αυτού που μισείτε. Και μην κάνετε κηρύγματα για να δείξετε ανωτερότητα σε σχέση με κάποιους που δεν τα αντέχουν συνέχεια τα κηρύγματα. Και λέω «συνέχεια» επειδή έχω κι εγώ παρόμοια ξεσπάσματα, αλλά δίνουν λύση μόνο σε μένα, όχι στους άλλους.
 

Elsa

¥
Όταν αυτοί που βρίσκονται παράνομα στη χώρα (ή όπως πρέπει να λέγονται) πέσουν θύματα επίθεσης θα πρέπει αυτομάτως να απαλλάσσονται από τις διατάξεις του νόμου; Διότι φοβάμαι ότι, αν προστεθεί τέτοια πρόβλεψη στο νόμο, θα έχουμε αυτοτραυματισμούς!

Μου φαίνεται εξωφρενικό αυτό που βρήκες να πεις, ειλικρινά, Νικ! Τους απελαύνουν μέσα από το νοσοκομείο ακόμα, ακριβώς για να μην καταθέσουν εναντίον των μπράβων που τους πυροβόλησαν και σκέφτεσαι αυτό; Είπαμε, δικηγόρος του διαβόλου, αλλά, διάβολε, όχι κι έτσι! :(
 

nickel

Administrator
Staff member
Έχω, βλέπεις, εξαιρετικά δημοκρατικό παρελθόν, δημοκρατικότητα στην πράξη, ώστε να μη φοβάμαι να κάνω ακροβασίες στη σκέψη.
 
A, nickel, δε σου έβαλα λόγια. Είπες ότι κάνεις το δικηγόρο του διαβόλου, το δήλωσες εξαρχής. Δεν πήρα, λοιπόν, καθόλου δεδομένο ότι αυτό που περιέγραψα το θεωρείς λογικό. Στον δικηγόρο του διαβόλου απαντάω, όχι σε σένα. Το κήρυγμα πάλι πού το είδες;
 

nickel

Administrator
Staff member
Συγγνώμη που έλειψα, έπαιζα ένα παιχνίδι με τον εαυτό μου: έβαζα τον Τζέκιλ μου και έλεγε αγανακτισμένα λόγια για όσα έγιναν σε βάρος των μεταναστών, για τον κακό αντιπεριφερειάρχη, για τους πάγκακους μεγαλοφραουλάδες, τους υποκριτές σαν τον Κουβέλη ή τον Μανδραβέλη, τέτοια. Έπειτα έβαζα τον Χάιντ μου και έκανε το συνήγορο του διαβόλου και ερχόταν ο Τζέκιλ και τον χαστούκιζε. Γρήγορα όμως το βαρέθηκα, γιατί ήταν εύκολο, είχε πονέσει και το μάγουλό μου από τα χαστούκια.

(Ελάτε, ψέματα λέω, σας πειράζω. Βοηθούσα κάποιον να μεταφράσει το microgeodic.)
 

bernardina

Moderator
Πάσχος,
Κουβέλης,
Περιφερειάρχης,
Δουλέμποροι,
Θύματα,

Πες πες πες κάτι θα μείνει...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:confused: Όλι, εσύ δεν είχες ξεκινήσει (δικαίως) μια ανάλογη συζήτηση πρόσφατα;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από το πρωί γίνεται υπουργική… εισβολή στα άδυτα των φυτειών φράουλας. Επίσης, όπως ακούω από το ραδιοφωνάκι διαβάζω στη Λέξι :) συνελήφθησαν και οι τρεις επιστάτες. Όλα καλά; Όχι, βέβαια.

Υπάρχουν και άλλα ουσιαστικά θέματα, που ξεκινούν από την απάντηση στην ερώτηση «γιατί έφτασαν τα πράγματα εδώ»; Από το κόστος του συγκεκριμένου προϊόντος ώστε να είναι ανταγωνιστικό στις αγορές της Ελλάδας και του εξωτερικού, από τις συνθήκες, την αμοιβή και τις διαδικασίες απασχόλησης και διαμονής και υγιεινής των εποχιακών εργατών μέχρι την απορία που μου γεννιέται κάθε φορά που ακούω ότι «το μέλλον της Ελλάδας βρίσκεται στη γεωργία» την ώρα που στη λαϊκή στη γειτονιά μου βρίσκω σκόρδα Κίνας και λεμόνια Αργεντινής (ή Χιλής, θα σας γελάσω): Πώς στην ευχή, με ποιους μισθούς θα ανταγωνιστεί το ελληνικό γεωργικό προϊόν τους ασιατικούς «μισθούς» στους ορυζώνες της Κίνας και του Βιετνάμ ή με ποιες μικροεκτάσεις θα ανταγωνιστεί τις οικονομίες κλίμακας στις Μανιτόμπες και στις Ουκρανίες;

Πόσο πιο επείγον είναι πια να υπάρξει στρατηγική απόφαση για το τι θα κάνουμε στον «παγκόσμιο καταμερισμό» --κεφαλαίων και εργασίας; Πότε θα ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας ποιο ή ποια είναι (αν υπάρχουν) τα όποια ανταγωνιστικά μας πλεονεκτήματα --και πώς θα βρουν δουλειά εκεί 6 εκατ. άνθρωποι ώστε να ζήσουν από τη δουλειά τους, με δυτικοευρωπαϊκά στάνταρ, 11-12 εκατομμύρια άνθρωποι;
 

bernardina

Moderator
Δόκτορα, το έγκλημα της Μανωλάδας δεν είναι στιγμιαίο. Στο συγκεκριμένο μέρος (αφού εδώ μιλάμε γι' αυτό και όχι για τις φυτείες του καφέ) τα χοντροπαρατράγουδα είχανε ξεκινήσει καμιά πεντάδα χρόνια πριν, όπως θυμάσαι. Με τα καλόπαιδα το α με ω να παίρνουνε με τα δίκαννα όποιον τολμούσε να μπει (δημοσιογράφοι) ή να βγει (εργάτες γης-σκλάβοι) από το ματωμένο τσιφλίκι τους. Τι έγινε ενδιάμεσα; Ό,τι γίνεται πάντα ή σχεδόν πάντα σ' αυτή τη χώρα: στην αρχή οι γνωστοί συννεφοπτωτιστές έπεσαν από τα σύννεφα, η Πολιτεία συνέχισε να ξύνει πατσές και οι αθώοι πελάτες να τρώνε φράουλες με αίμα κρέμα, αφού δεν έτρεχε τίποτα, κάτι παλιομελαψοί ήτανε, ας μην ερχόντουσαν, ας μένανε στις πατρίδες τους αν είναι καλύτερα και τα γνωστά τραγικά φαιδρά που ακούμε από τριγύρω.
Τα κτήνη αποθρασύνθηκαν και φτάσαμε ως εδώ. Φυσικό κι επόμενο ήταν.
Άντε μπακαλούμ, που 'λεγε και ο παππούς μου, αν τούτη τη φορά θα γίνει κάτι. Και τι.

Όσο για τα ερωτήματα που θέτεις, ελπίζω πως τα απευθύνεις σε αυτούς που ισχυρίζονται ότι έχουν τις απαντήσεις. Εγώ παραδέχομαι ότι δεν έχω. :s


;) (αυτό για την Όλι :) )
 
Τι έγινε ενδιάμεσα; Ό,τι γίνεται πάντα ή σχεδόν πάντα σ' αυτή τη χώρα: στην αρχή οι γνωστοί συννεφοπτωτιστές έπεσαν από τα σύννεφα, η Πολιτεία συνέχισε να ξύνει πατσές και οι αθώοι πελάτες να τρώνε φράουλες με αίμα κρέμα, αφού δεν έτρεχε τίποτα, κάτι παλιομελαψοί ήτανε, ας μην ερχόντουσαν, ας μένανε στις πατρίδες τους αν είναι καλύτερα και τα γνωστά τραγικά φαιδρά που ακούμε από τριγύρω.

Είναι ίσως χρήσιμο να θυμίσω κάποιους που δεν πέσανε απ' τα σύννεφα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από το κόστος του συγκεκριμένου προϊόντος ώστε να είναι ανταγωνιστικό στις αγορές της Ελλάδας και του εξωτερικού [...]
Θα άξιζε ενδεχομένως να εξεταστεί και το περιθώριο κέρδους που αποκομίζουν οι εμπλεκόμενοι σε τέτοιες περιπτώσεις. Όταν το προϊόν φτάνει στα ράφια του σουπερμάρκετ σε τιμή η οποία δεν είναι χαμηλή, τότε πόσα χρήματα έχουν βγάλει όχι μόνο οι φραουλοπαραγωγοί, αλλά οι χονδρέμποροι, οι μεταφορείς κλπ από τους δούλους που το μάζεψαν;
 
Top