Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 11 to 20 of 26

Thread: Τα ημαρτημένα των αστυνομικών σειρών

Senior Member Hellegennes's Avatar
    Ούτε καν, το καλώδιο της οθόνης τράβηξε.

Senior Member daeman's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexandra View Post
    [...]
    Ειδικά στο NCIS, η δαιμόνια Άμπι στο εργαστήριό της όχι μόνο κάνει σε χρόνο μηδέν όλα τα τεστ DNA, όχι μόνο ανακαλύπτει από μια πατημασιά ακόμα και τι είχε φάει το μεσημέρι αυτός που την έκανε, αλλά γνωρίζει ΟΛΕΣ τις επιστήμες καλύτερα από τους καλύτερους επιστήμονες, είναι μηχανολόγος αυτοκινήτων, πλοίων και αεροπλάνων, βιολόγος, χημικός, πυρηνικός φυσικός και εν γένει παντογνώστης. Και είναι συγχρόνως και όμορφη, νέα, τσαχπίνα, ευαίσθητη και γκοθ (αν έτσι λέγεται αυτό το στυλ) που ακούει στο εργαστήριό της χέβι μέταλ στη διαπασών.
    Να δεις τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει, με βιολί όμως και πίπα πήλινη... Α, ναι! Elementary, my dear Watson! Name:  bullet_sherlock.gif
Views: 136
Size:  1.3 KB

Όχι, δεν βλέπω τέτοια, μόνο όταν τα υποτιτλίζω (μια εποχή, έτρωγα φορένζικς με το κουτάλι για να βγάλω το ψωμί μου, ευτυχώς όχι συχνά πια). Και τότε σιχτιρίζω με το πού πάνε και τα βρίσκουνε, για να μας παιδεύουνε.
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Senior Member bernardina's Avatar
    όμορφη, νέα, τσαχπίνα, ευαίσθητη και γκοθ

Gothess!
    Ζωή σου είναι ό,τι έδωσες
    τούτο το κενό είναι ό,τι έδωσες
    το άσπρο χαρτί.

Γ.Σ.

Senior Member SBE's Avatar
    Το CSI το καταλαβαίνω να το κατηγορείς, Έλλη, αλλά το Law & Order υποτίθεται ότι είναι πιο ρεαλιστικό: δύο ψάχνουν να βρουν στοιχεία, ο ιατροδικαστής δεν έχει φανταιζί γραφεία και βοηθούς να κάνουν φιλοσοφικές συζητήσεις, δεν είναι ο καθένας εξπέρ σε εκατό ειδικότητες κλπ κλπ. Όσο για το δικαστικό μέρος, είναι όπως όλα, δηλαδή δεν διαφέρει από τα άλλα δικαστικά που προηγήθηκαν και που ακολούθησαν (και οι ιστορίες στηρίζονται σε αληθινές ιστορίες από την ειδησεογραφία, αλλαγμένες και ξεκοιλιασμένες, φυσικά).
    Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια συζήτηση κριτικών σχετικά με το ότι πλέον δεν βγάζει το χόλιγουντ αστυνομικά σε συνέχειες, με αφορμή το The Killing και γενικά το ότι στας Ευρώπας το αστυνομικό σήριαλ ζει και βασιλεύει.

Αλλά παρατηρώ η Λεξιλογία είναι πολύ του NCIS. Γιατί άραγε;
    Μην είν' ο Τζέθρος μας*, μην είν' η Άμπι;
    Μην είναι τ'άλλα δυο γενναία παιδιά;

*"μας" φυσικά, γιατί εκτιμούμε το υποκριτικό ταλέντο του από την εποχή που έκανε τον αστροναύτη στο Αυτός, Αυτή και τα Μυστήρια (όπως η κυρία στη ρεσεψιόν)

(Αυτό το κλιπάκι δεν ήταν απαραίτητο για τη συζήτηση, αλλά βοηθάει να ξεκινήσει η μέρα ευχάριστα)

Παρεμπιπτόντως, για τους οπαδούς του Χάους (House), δε φαίνεται σε κανέναν περίεργο ότι η συγκεκριμένη ομάδα είναι από τις πιο ανίκανες στην ιστορία των ιατρικών σήριαλ, αφού κάθε βδομάδα αδυνατούν να βρουν τι έχει ο ασθενής με τη μία, άντε με τη δεύτερη; Και κάθε βδομάδα θα του δώσουν τουλάχιστον μία φορά κάποιο φάρμακο που θα τον πεθάνει στο δευτερόλεπτο, ευτυχώς δηλαδή που τα αντίδοτα λειτουργούν στο τσακ. Κι ούτε ένας συγγενής δεν έχει πει ποτέ είσαστε άσχετοι, πάμε σε άλλο νοσοκομείο. Α, ναι, και εννιά στις δέκα φορές η διάγνωση περιλαμβάνει διάρρηξη του σπιτιού του ασθενή από τους γιατρούς. Χάους, γνωστός και ως Αρσέν Λουπέν.

Για τα ημαρτημένα των νοσοκομειακών σήριαλ περιμένουμε να γράψεις εσύ, SBE.

Quote Originally Posted by bernardina View Post
    Gothess!
    ο γκοθάς (οι γκοθάδες), η γκοθού (οι γκοθούδες), το γκοθάκι (τα γκοθάκια), το γκουχ γκόλουμ γκουχ γκοθ και τα γκοθοπούλια του.

Θα 'θελα να, θα 'θελα να 'μουν νιος γκοθάς
    σ' ένα μπαρ σκοτίδι μαύρο κι άραχλο
    Μα γερο-πουρός και πια ανήμπορος
    με τα στοιχειά της νύχτας να μεθώ

Ήμουνα κά-, ήμουνα κάποτε πανκιό
    χεντμπάνγκερ, χάρντκορ, τότε πού μυαλό;
    νιουγουεϊβάς, κιουρόβιος, σκοτεινός
    μα γρήγορα με κούρασε κι αυτό

Βάλε βήμα κι έμπα στο χορό
    γέλα και συ, αγαπούλα χρυσή
    βάλε βήμα κι έμπα στο χορό
    το δάκρυ σου είναι το δικό μου αθάνατο νερό

Α, ναι, μια που είμαστε στο All play and no work και μετά από τη ντισκλεϊμεριά παραπάνω, να το πω κι εγώ για τη δική μου παραγγελιά: Αυτό το κλιπάκι δεν ήταν απαραίτητο για τη συζήτηση, αλλά βοηθάει να συνεχιστεί η μέρα ευχάριστα.

When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

Δυστυχώς δεν βλέπω νοσοκομειακά. Όχι επίτηδες, τυχαίνει. Δεν είδα ποτέ μου το ER π.χ., οπότε όταν η μητέρα μου πέτυχε ένα βράδυ ένα επεισόδιο του The Good Wife και μου είπε "α, η νοσοκόμα από το ER", δεν είχα ιδέα για ποια έλεγε. Άσε που η μαμά μου έμαθε τον Κλούνεϊ πριν από μένα, αλλά έτσι κι αλλιώς ήξερε τη θεία του από πιο παλιά.

Βλέπεις η μητέρα μου είναι κάτι σαν αρχείο του Χόλιγουντ της δεκαετίας του '50, του '60 και βάλε, ξέρει και τον τελευταίο ανθυποηθοποιό που εμφανίστηκε πέντε λεπτά σε κάποια ταινία, κι όλα του τα βιογραφικά, κι η πρώτη της ερώτηση όποτε ακούει για κάποιον πρωτοεμφανιζόμενο είναι συνήθως "είναι γιος/ κόρη του Τάδε ημιάγνωστου που έπαιξε για τρία δευτερόλεπτα σε κάποια ταινία που δεν βγήκε πιο έξω από τις ΗΠΑ;" (και αστεία- αστεία, άμα τα επαληθεύσεις στη Βίκι, οι πιο πολλοί είναι).

άμα είναι να πιάσουμε τους γκόθ, ένα είναι το πρότυπο για όλα τα νέρντια:
    Click image for larger version. 

Name:	3wolowitz.jpg 
Views:	41 
Size:	47.0 KB 
ID:	3719

Αν αυτό το ξενέρωμα θεωρείται πρότυπο του γκοθ από τα νεούδια και τα νέρντια, they ain't seen nothing yet.
    Πίστεψέ με, 5 χρόνια ήμουνα ντιτζέι και μπάρμαν σε νταρκάδικο, '87 με '92, και τι μαυρίλα έχω δει δεν περιγράφεται.
    Ωραίες μουσικές όμως, μερικές.

Δαεμάνος ο νταρκάς

Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Bookmarks