Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Thread: wild strawberry patch

Senior Member

wild strawberry patch

Το βιβλίο The happiness equation by Manfred Kets de Vries είναι ''αφιερωμένο''

To the personae in my wild strawberry patch.

Senior Member azimuthios's Avatar
    αγρός (μικρός), κομμάτι γης είναι το patch. Τώρα για την αφιέρωση, ας κατεβάσουμε ιδέες.
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Senior Member daeman's Avatar
    ...
    Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση, αλλά καλού κακού, από τη Wikipedia για τις Άγριες Φράουλες του Μπέργκμαν:

Wild Strawberries is a 1957 Swedish film written and directed by Ingmar Bergman, about an old man recalling his past. The original Swedish title is Smultronstället, which literally means "the wild strawberry patch", but idiomatically means an underrated gem of a place (often with personal or sentimental value).

Και από εκεί:
    Another example of good symbolism comes from the film’s title, Smultronstället, in Swedish, or Wild Strawberries, or literally The Wild Strawberry Patch, in English. In America the term it does not resonate as it does in Swedish, for because of the short summers, strawberries represent youth and its brevity.

Last edited by daeman; 14-05-2017 at 05:49 PM. Reason: link update
    Θεωρητικά, θεωρία και πράξη είναι το ίδιο πράγμα. Στην πράξη, όμως, διαφέρουν.
    When this you see, remember me and bear me in your mind, let all the world say what they may, speak of me as you find.

To the personae in my youth, λοιπόν.

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Και αφού personae είναι οι ηθοποιοί μιας παράστασης:

Αφιερωμένο στις δικές μου «Άγριες φράουλες», στους πρωταγωνιστές της νιότης μου

ή και ανάποδα, λίγο καλύτερο:

Αφιερωμένο στους πρωταγωνιστές της νιότης μου, στις δικές μου «Άγριες φράουλες»
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by drsiebenmal View Post
    Αφιερωμένο στους πρωταγωνιστές της νιότης μου, στις δικές μου «Άγριες φράουλες»
    Κανονικά, για να διατηρηθεί η πτώση, θα έπρεπε να είναι «Αφιερωμένο στους πρωταγωνιστές της νιότης μου, των δικών μου «Άγριων φραουλών». Κακό, έτσι; Όμως στην πρότασή σου η αφιέρωση απευθύνεται και στη νιότη και στους πρωταγωνιστές της. Να το κάνουμε φλύαρο;

Αφιερωμένο στους πρωταγωνιστές της νιότης μου,
    σε όσους πρωταγωνίστησαν στις δικές μου «Άγριες φράουλες»
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Με λιγότερο δείκτη μπλα μπλα: Αφιερωμένο στις "Άγριες Φράουλες" της νιότης μου

Αφιέρωση είναι και πρέπει να είναι ολιγόλογη.

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by azimuthios View Post
    Αφιέρωση είναι και πρέπει να είναι ολιγόλογη.
    Μα είναι καλύτερα να είναι ανακριβής παρά φλύαρη; Άσε που δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανόνας που λέει ότι πρέπει να είναι ολιγόλογες οι αφιερώσεις. Λυπάμαι που η ηλεκτρονική έκδοση του παρακάτω βιβλίου δεν έχει τη σελίδα της αφιέρωσης, αλλά:

quite possibly the longest book dedication of all time has been put together by Carol Botwln, a writer who lives on Manhattan's Upper West Side. The dedication to her book, "The Love Crisis [ Hit-and-run lovers, jugglers, sexual stingies, unreliables, kinkies, and other typical men today]," a look at men as they relate (or don't relate) to women, starts innocently enough by mentioning Miss Botwin's two children. But then comes a page and a half of nothing but initials — 601 altogether, described as "all the men who have contributed to this book in one way or another."

Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Αριστεία, ρε!
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member Marinos's Avatar
    Να το περιπλέξω κι άλλο θυμίζοντας ότι Persona είναι και άλλη μια ταινία του Μπέργκμαν;
    Με βρίσκετε και εδώ.

HandyMod drsiebenmal's Avatar
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Κανονικά, για να διατηρηθεί η πτώση, θα έπρεπε να είναι «Αφιερωμένο στους πρωταγωνιστές της νιότης μου, των δικών μου «Άγριων φραουλών».
    Ή, πιο απλά, Αφιερωμένο στους πρωταγωνιστές της νιότης μου, των «Άγριων φραουλών» μου. Όμως, εμείς συζητάμε εδώ αφού αποκωδικοποιήσαμε αυτές τις Άγριες φράουλες. Τι θα καταλάβει ο Έλληνας αναγνώστης που θα δει έτσι ξεκρέμαστες στην αφιέρωση τις Άγριες φράουλες, ιδίως αν δεν έχει καν ακούσει για την ταινία (ή έστω για την ταινία «Φράουλες και αίμα»); Στοιχηματίζω ότι 7 στους 10 δεν θα καταλάβουν τίποτα.

Συμφωνώ ότι η δική μου πρόταση δεν είναι ακριβής, αλλά μπορεί να γίνει κατανοητή και από τον αναγνώστη που δεν έχει το σχετικό υπόβαθρο.

Λεπτομέρειες...
    Wer die Wahrheit nicht weiß, der ist bloß ein Dummkopf. Aber wer sie weiß, und sie eine Lüge nennt, der ist ein Verbrecher!
    We base decisions on facts, not superstition, not what our ideology tells us but rather what we can observe

δεῖ δὲ χρημάτων, καὶ ἄνευ τούτων οὐδὲν ἔστι γενέσθαι τῶν δεόντων
    Η Ελλάδα είναι Ευρώπη, η Ευρώπη είναι Ελλάδα!

Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Bookmarks

Bookmarks