Σερτς σερσέμικο = δώρον άδωρον (όχι πια)

Zazula

Administrator
Staff member
Έχει καταφέρει ποτέ κανείς σας να κάνει επιτυχή αναζήτηση στη Λεξιλογία για ελληνικούς όρους; Μόνο στην αγγλική καταφέρνω να έχω αποτελέσματα. Μ' άλλα λόγια, η αναζήτηση στο φόρουμ είναι χωλή (και αυτό δεν είναι χολή).
 

nickel

Administrator
Staff member
Η αναζήτηση στα ελληνικά δεν λειτουργεί καθόλου (μόνο μέσω Γκουγκλ με ιστορική αξία), καθώς ο τεχνικός δεν έχει βρει το χρόνο να ασχοληθεί καθόλου. Καλημέρα σας. (Πάω να κάνω τις κάμψεις μου.)
 
Γιατί, στα αγγλικά λειτουργεί;
Αν ναι, τότε κάτι κάνω λάθος...
 
Γιατί, στα αγγλικά λειτουργεί;
Αν ναι, τότε κάτι κάνω λάθος...

Oύτε στα αγγλικά :( . Εμένα τουλάχιστον μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να ειδοποιήσω στον administrator.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμένα λειτουργεί στα αγγλικά. Όμως οι περισσότερες αναζητήσεις μου είναι στα ελληνικά, οπότε τζίφος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο τεχνικός ασχολήθηκε και νομίζω ότι το έφτιαξε.

Ήρθε η ώρα να συζητήσουμε για τη σκοπιμότητα των Visitor Messages. Προστέθηκαν κατά την αναβάθμιση. Γράφει στο faq (τα έντονα, δικά μου):

What are Visitor Messages?

Visitor messages are publicly viewable messages posted on member profile pages. To post a message, click on the 'Visitor messages' tab, and use the form at the top of the section. You will only be able to use certain formatting in these messages, as described underneath the edit box. This message will be viewable by all visitors to this profile, including guest users and search engine robots if the administrator has allowed this. To communicate privately with a member, send a Private Message instead.

Visitor messages can be edited or deleted by site moderators or the member who owns the profile. If you see a visitor message that is not appropriate, you can alert the moderators by clicking on the 'Report' link. The 'View Conversation' link allows you to view all visitor messages between the member and the owner of the profile.


Δεν έχω ακόμα καταλάβει τι νόημα έχουν και προσωπικά προτείνω να μη χρησιμοποιούνται. Αυτή τη στιγμή τα προφίλ δεν μπορούν να τα δουν οι περαστικοί. Οπότε;
 
Αυτή τη στιγμή τα προφίλ δεν μπορούν να τα δουν οι περαστικοί. Οπότε;

Απορία: υπάρχει, δηλαδή, περίπτωση να βλέπουν οι guest users τα προφίλ στο μέλλον;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ό,τι γράφουμε εδώ είναι ανοιχτό στον κάθε περαστικό και σε κάθε μηχανή αναζήτησης. Γνωστά στους εγγεγραμμένους είναι τα προφίλ. Δεν μπορούν να τα δουν επισκέπτες, άρα ούτε οι μηχανές αναζήτησης. Άγνωστα σε όλους εκτός από αποστολέα και παραλήπτη είναι τα ιδιωτικά μηνύματα.

Υπάρχουν ωστόσο τόποι που χρησιμοποιούν το ίδιο πρόγραμμα φόρουμ με πιο φιλελεύθερη προσέγγιση στα πράγματα. Τα προφίλ μπορούν να τα δουν και οι επισκέπτες, ο όποιος περαστικός, και ο όποιος περαστικός μπορεί να αφήσει μήνυμα σε κοινή θέα. Δεν θεωρώ σκόπιμο να είμαστε ανοιχτοί στις εκδηλώσεις του κάθε ανώνυμου.

Ωστόσο, τίποτα δεν εμποδίζει κάποιον να γραφτεί στο φόρουμ, να δει κάποιο προφίλ, να αφήσει μήνυμα επισκέπτη σε κοινή θέα ή να στείλει προσωπικό μήνυμα. Αυτό που μπορεί να του κόψει τη φόρα είναι οι επιλογές που έχουμε κάνει εμείς στο Edit Options του User CP.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο τεχνικός ασχολήθηκε και νομίζω ότι το έφτιαξε.
Όντως πλέον λειτουργεί. Δόξα σοι ο Θεός, η ελπίς ημών, Κύριε, δόξα Σοι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έψαχνα να βρω το νήμα με το «raw DNA», αλλά τζίφος. Καλά που υπάρχει και το Γκουγκλ. Έκανα αναδιάταξη των δεικτών, πάλι τίποτα. Μέχρι που ρώτησα τον τεχνικό και μου είπε ότι δεν κάνει αναζητήσεις σε λέξεις 3 γραμμάτων και κάτω. «Να τις προσθέσω;» «Όχι, άσε καλύτερα, μην το ταλαιπωρούμε. Έχουμε άλλωστε και το Γκουγκλ. Αρκεί να το ξέρουν και οι άλλοι».

Σας το λέω λοιπόν και τώρα το ξέρετε.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Να το προσθέσετε για λέξεις από δύο γράμματα σε τίτλους νημάτων μόνο, ώστε λ.χ. να μπορούμε να βρούμε το νήμα για το ως και άλλα τέτοια. :)
 
Αναζήτησα inner city (χωρίς εισαγωγικά), και μου έβγαλε αποτελέσματα μόνο για το city, με το εξής μήνυμα:

The following words are either very common, too long, or too short and were not included in your search: inner

Πρώτον, δε νομίζω ότι η λέξη inner είναι πιο κοινή από τη λέξη city.
Δεύτερον, δεν έχει 5 γράμματα, και άρα δεν εμπίπτει στον κανόνα που ξεσκαρτάρει τις λέξεις έως 3 γραμμάτων.

Προφανώς εφαρμόζει όχι το too short αλλά το very common. Ποια είναι όμως τα κριτήρια του very common;

Επίσης, τώρα που ξαναδιάβασα την ανάρτηση #10 του nickel, δεν πολυσυμφωνώ. Το να μπω στο γούγλη να ψάξω συνιστά άλλη διεργασία μέσα μου. Όταν μπαίνω στη Λεξιλογία να ψάξω κάτι, μπαίνω για να βρω τυχόν μετάφραση-απόδοση του όρου. Όταν μπαίνω στο γούγλη, ψάχνω για πολλά άλλα, π.χ. ορισμός, συμφραζόμενα κλπ. Επιπλέον, τι σειρά ανεύρεσης έχουν τα φόρουμ της Λεξιλογίας μέσα στο γούγλη; Τέλος, αν ο γούγλης μάς καλύπτει, γιατί να υπάρχει search στη Λεξιλογία in the first place; Εκτός κι αν δεν καταλαβαίνω κάτι.

Επίσης, σε σχέση με την ανάρτηση #11 του Ζαζ, τι έγινε; Έψαξα appunto το ως ως τίτλο νήματος, και μου απάντησε πως είναι too short. Το θεωρείτε εσείς σωστό να συμβαίνει αυτό; Να υπάρχει ολόκληρο νήμα με τέτοιο τίτλο (υπάρχει όντως; :eek: γιατί η μνήμη μου είναι ...too short), και να μην μπορεί να το βρει ο ενδιαφερόμενος;
 

Zazula

Administrator
Staff member
1. Πλέον είναι δυνατή η αναζήτηση και με τριγράμματους όρους: http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=46813&postcount=38.

2. Το κριτήριο "too common" για έναν όρο αναζήτησης είναι αυτός να υπάρχει σε >500 ποστ (ό.π.).

3. Προφανώς κάποιο bug μπήκε στη μέση για το inner — οπότε εγώ έκανα αναζήτηση για inne* και μου έβγαλε κανονικά αποτελέσματα (9 νήματα στον αριθμό τώρα που μιλάμε).

4. Όταν λέμε αναζήτηση μέσω γούγλη, εννοούμε με παράμετρο site:lexilogia.gr.

5. Έκανα αναζήτηση με όρο το ως* και μου έβγαλε και νήματα που είχαν σκέτο ως.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κοτζάμ φόρουμ, το inner υπάρχει μόνο στο inner-city gangs!
Ε, το inner-city όσον αφορά την ευρετηρίαση του φόρουμ είναι μία λέξη, οπότε δεν πρόκειται να βρεθεί με inner, αλλά μόνο με inne*.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ομολογώ (με συντριβή και ντροπή μου, βέβαια, μοντεράτορας άνθρωπος :p) ότι έχω συνηθίσει να αναζητώ και στη Λεξιλογία μέσω του γκούγκλη. Υποθέτω ότι ο Ζαζ θα βρει λύσεις και θα δώσει απαντήσεις στις πιο πάνω λογικές απορίες του Κώστα και στις άλλες εσωτερικές μας αναζητήσεις (Edit: με πρόλαβε! :)), αλλά το πρόβλημα του Κώστα εγώ το λύνω με τον εξής τρόπο:

Αναζήτηση στη Λεξιλογία με τη βοήθεια του Γκούγκλη
Έχοντας ανοιχτή μπροστά μου οποιαδήποτε σελίδα της Λεξιλογίας...

...πηγαίνω στη γραμμή εργαλείων του Google και
(1) πληκτρολογώ στο πλαίσιο αναζήτησης το κείμενο που με ενδιαφέρει (εδώ inner city μέσα σε εισαγωγικά) και
(2) πατάω στο κουμπί

Αναζήτηση μόνο στον παρόντα ιστότοπο.

Στην οθόνη μου παίρνω ένα αποτέλεσμα σαν το επόμενο:


Η αναζήτηση θα μου δώσει μόνο σελίδες από τη Λεξιλογία (3) που περιέχουν τον όρο ή τη φράση που αναζήτησα.

Εναλλακτικά, αν θέλω να αναζητήσω στη Λεξιλογία χωρις να έχω ανοιχτή σελίδα του φόρουμ ή χωρίς να χρησιμοποιήσω το κουμπί Αναζήτηση μόνο στον παρόντα ιστότοπο, αρκεί να καταχωρίσω στο πλαίσιο αναζήτησης (4) το συνδυασμό site:lexilogia.gr +"αναζητούμενη φράση".
 

Attachments

  • lexigoogl1.jpg
    lexigoogl1.jpg
    99.2 KB · Views: 234
  • buttn.jpg
    buttn.jpg
    3 KB · Views: 217
  • lexigoogl2.jpg
    lexigoogl2.jpg
    101.4 KB · Views: 211
Μάλιστα. Ζαζ, Δόκτορ, σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!

Ένα παραπλήσιο ερώτημα: αν αναζητώ "αέρας", και δε θέλω να μου ξεφύγει ένας Αέρας με κεφαλαίο, κυρίως σε τίτλο νήματος αλλά και μέσα σε ανάρτηση, τι γράφω; "αέρας" ή "έρας"; Και ισχύει το ίδιο αν έχει και τόνο; π.χ. "άεργος";
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Οι αναζητήσεις μέσω γκούγκλη είναι αρκετά έξυπνες ως προς τα τονούμενα και τα τονούμενα κεφαλαία. Για παράδειγμα, αναζήτηση με Άεργος (κεφαλαίο) μου έδωσε μόνο ένα εύρημα (αλλά με πεζό αρχικό) μέσα στη Λεξιλογία, ενώ αναζήτηση με αέρας (πεζό) δίνει ευρήματα και με αρχικό κεφαλαίο.

Για την εσωτερική αναζήτηση, θα περιμένω κι εγώ τον Ζαζ.

Το θετικό που βρίσκω στην αναζήτηση μέσω γκούγκλη είναι ότι δίνει μαζί και λίγο συγκείμενο και προσανατολίζεσαι πιο εύκολα. Από την άλλη, βλέπω ότι η αναζήτηση μέσω φόρουμ είναι συνήθως πιο ενημερωμένη με τις πρόσφατες καταχωρίσεις.
 
Μήπως είναι σκόπιμο να απαγορευτούν τα κεφαλαία στους ελληνικούς τίτλους των νημάτων, αφού/εφόσον δεν τα υποστηρίζει η (εσωτερική) αναζήτηση; Αλλιώς, δεν είναι σα να βάζουμε τρικλοποδιά στον εαυτό μας;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εμένα πάντως η αναζήτηση με «σερτς» μου έδωσε το παρόν νήμα (Σερτς...) και με «άνθρακες» το νήμα Άνθρακες ο θησαυρός (μαζί βέβαια με πολλά άλλα νήματα που υπάρχει η λέξη). Νομίζω επομένως ότι δεν είναι πρόβλημα η παραπανίσια πληροφορία (κεφαλαίο αρχικό στους περιγραφικούς τίτλους), απλώς πρέπει να βρούμε τρόπο να την αξιοποιήσουμε (π.χ. ώστε να πάρουμε μόνο το νήμα με τίτλο Άνθρακες...).
 
Top