Geruchsschleusen

N10

¥
die Vorräume zu den WC-Anlagen als entlüftbare Geruchsschleusen auszuführen

Στα Αγγλικά, νομίζω πως είναι odour barrier
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Schleuse είναι ο φράκτης, οπότε μπορείς να δοκιμάσεις εδώ κάτι σε «χώρος φραγής ή παρεμπόδισης της κακοσμίας» ή *κακοσμιοφράκτης, (όπως ακριβώς το αγγλικό).

Το συνολικό σου κείμενο θα μπορούσε να είναι: «υλοποίηση των προθαλάμων των εγκαταστάσεων WC ως εξαεριζόμενων *κακοσμιοφρακτών»...
 

N10

¥
Σκέφτηκα και το "εξαεριζόμενων χώρων παγίδευσης οσμών", με την έννοια ότι οι χώροι αυτοί δεν πρέπει να επιτρέπουν τη διαφυγή οσμών στους υπόλοιπους χώρους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ μπορεί να υπάρξει ο κίνδυνος κάποιας παρανόησης με την «οσμοπαγίδα» (το γνωστό σιφώνι της αποχέτευσης).
 

N10

¥
Εδώ μπορεί να υπάρξει ο κίνδυνος κάποιας παρανόησης με την «οσμοπαγίδα» (το γνωστό σιφώνι της αποχέτευσης).

Αν αντί για "παγίδευση" χρησιμοποιήσω την "παρεμπόδιση"; Η παγίδευση οσμών όντως παραπέμπει στο σιφόνι, αλλά εφόσον διευκρινίζουμε ότι πρόκειται για χώρο, μήπως δεν υπάρχει αυτός ο φόβος;
Ο "κακοσμιοφράκτης" μου ακούγεται λίγο περίεργα πάντως.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο "κακοσμιοφράκτης" μου ακούγεται λίγο περίεργα πάντως.

ad hoc πασρασκεύασμα είναι, ούτε κι εμένα μου αρέσει ιδαίτερα, μη νομίζεις... —και ούτε ο *δυσοσμιοφράκτης είναι καλύτερος μάλλον :) και δεν μου 'ρχεται και καμιά καλύτερη ιδέα...

Πόσο συχνά το έχεις στο κείμενό σου και πόσο κρίσιμο είναι; Αν είναι 1-2 φορές, ακολούθησε καλύτερα το ένστικτό σου...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα.

Για μονολεκτική λεξιπλασία προσθέτω και το «οσμοφράκτης». Αλλά οι λεξιπλασίες συχνά φοβίζουν (και τον μεταφραστή και τους αναγνώστες...).

Για φλύαρη απόδοση: φράκτης για τη δυσοσμία / τις δυσοσμίες

Για απλή προδομένη απόδοση:
υλοποίηση των προθαλάμων των εγκαταστάσεων WC ως χώρων εξαερισμού κατά της δυσοσμίας
 

N10

¥
ad hoc πασρασκεύασμα είναι, ούτε κι εμένα μου αρέσει ιδαίτερα, μη νομίζεις... —και ούτε ο *δυσοσμιοφράκτης είναι καλύτερος μάλλον :) και δεν μου 'ρχεται και καμιά καλύτερη ιδέα...

Πόσο συχνά το έχεις στο κείμενό σου και πόσο κρίσιμο είναι; Αν είναι 1-2 φορές, ακολούθησε καλύτερα το ένστικτό σου...

Αναφέρεται μόνο μία φορά σε όλο το κείμενο, οπότε δεν είναι τόσο κρίσιμο. Έχει, βέβαια, πολλά άλλα περίεργα το κείμενο.
 
Top