Ευωδίαζε απ’ άκρη σ’ άκρη

colurosa

New member
Χαίρετε!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το "απ’ άκρη σ’ άκρη" μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο γραπτό λόγο (σε παραμύθι), αν είναι σωστή η έκφραση "Ευωδίαζε απ’ άκρη σ’ άκρη (ο χώρος)" και αν χρειάζεται κόμμα μετά το "ευωδίαζε".
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ θα έλεγα ναι (μπορεί να χρησιμοποιηθεί) και σίγουρα όχι (κόμμα μετά το ρήμα και πριν από τον επιρρηματικό προσδιορισμό).
 

Earion

Moderator
Staff member
Ναι (α) και όχι (β).

Γιατί κόμμα μετά το «ευωδίαζε»; Για ποιο λόγο αναρωτιέσαι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και εναλλακτικά «ευώδιαζε απ' άκρη σ' άκρη» (δεν ξέρω πού και πώς το χρειάζεσαι ακριβώς, αλλά για ποιητικό ή προφορικό λόγο ίσως μπορείς να ανεβάσεις τον τόνο).
 

colurosa

New member
Και εναλλακτικά «ευώδιαζε απ' άκρη σ' άκρη» (δεν ξέρω πού και πώς το χρειάζεσαι ακριβώς, αλλά για ποιητικό ή προφορικό λόγο ίσως μπορείς να ανεβάσεις τον τόνο).

Χρησιμοποιώ τη φράση αυτή σε ένα παραμυθάκι.
 

colurosa

New member
Και το ευωδίαζε και το ευώδιαζε χρησιμοποιουνται στο γραπτό λόγο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το ευωδίαζε είναι, ας το πω έτσι, η λόγια μορφή. Αντίθετα, οι μορφές των «από» και «σε» με απόστροφο είναι πιο προφορικές. Συνεπώς (και πολύ περισσότερο αν πρόκειται για παραμύθι, που έχει μια αφηγηματική φύση και μουσικότητα στη διήγηση) μπορεί να είναι πιο ταιριαστό να πεις «ευώδιαζε απ’ άκρη σ' άκρη». Εσύ κρίνεις, από το ύφος του κειμένου και του λόγου σου.

Να δώσω μερικά παραδείγματα:

Σε ποίηση:
Ντίνος Χριστιανόπουλος, Απόγευμα:
Φυλλορροούσε η ακακία κι ευώδιαζε το γιασεμί
και μες στην τάπια τα παιδιά παίζαν κρυφτούλι
και τα κορίτσια γύρναγαν σκοινί


Γιάννης Ρίτσος, Εαρινή συμφωνία
[...]που ’χε μια μάνα τρυφερή
που τον περίμενε τα βράδια στο κατώφλι
έναν πατέρα ειρηνικό που ευώδιαζε χωράφι
που ’χε στα μάτια του το μήνυμα
της επερχόμενης Μαγδαληνής.


σε στίχο:
Λευτέρης Παπαδόπουλος, Σπίτι παλιό, 1980:
Είχε αυλή που ευώδιαζε ασβέστη /
κι ήταν γλυκιά σαν το μέλι η χαρουπιά.


και σε πεζό:
Νίκος Καζαντζάκης, Η κραυγή
[...]Έφυγα. Άρχισα να ανεβαίνω το βουνό. Κουδούνια, πρόβατα ακούστηκαν, σα νερά που κατεβαίνουν. Το δάσος ευώδιαζε ρετσίνα, η θάλασσα άστραψε ξαφνικά, πνοή γλυκύτατη φύσηξε και δρόσισε τα μελίγγια μου.[...]

Σπύρος Κοκκίνης, Ο περίπλους της Φλώρας
[...]Τα μαλλιά της - τα χέρια της - τα χείλη της - τα μάτια της είχανε κυλήσει στις χούφτες μου. Ευώδιαζε κανέλα. Της ψιθύρισα «Φλώρα, μωρό μου!». Γέλασε. [...]
 

colurosa

New member
Εάν κατάλαβα σωστά, έχω δύο επιλογές:
1. Ευωδίαζε από άκρη σε άκρη
2. Ευώδιαζε απ' άκρη σ' άκρη
Ωστόσο, η δεύτερη επιλογή, χρησιμοποιείται κύριως στον προφορικό λόγο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εάν κατάλαβα σωστά, έχω δύο επιλογές:
1. Ευωδίαζε από άκρη σε άκρη
2. Ευώδιαζε απ' άκρη σ' άκρη
Ωστόσο, η δεύτερη επιλογή, χρησιμοποιείται κύριως στον προφορικό λόγο.

Σωστά. Όμως η αφηγηματική διήγηση, όπως σε ένα παραμύθι π.χ., μπορεί (ή πρέπει) συχνά να ακολουθεί τον προφορικό λόγο. Όπως φαίνεται από τα παραδείγματα (όλα πρωτότυπα) όμως, αυτό το κρίνει ο δημιουργός (ο συγγραφέας ή ο μεταφραστής).
 

Earion

Moderator
Staff member
Εάν κατάλαβα σωστά, έχω δύο επιλογές:
1. Ευωδίαζε από άκρη σε άκρη
2. Ευώδιαζε απ' άκρη σ' άκρη
Ωστόσο, η δεύτερη επιλογή, χρησιμοποιείται κύριως στον προφορικό λόγο.

Δεν νομίζω ότι το από άκρη σε άκρη στέκει όμορφα, ούτε στο γραπτό ούτε (πολύ περισσότερο) στον προφορικό λόγο. Κάπου κομπιάζει. Αφού λέμε απ άκρη σ άκρη, γιατί να μη το γράφουμε κιόλας αβίαστα;

Να εξηγήσω: είμαι από κείνους που θεωρούν πως η λιγότερη αυστηρότητα στη διατύπωση τέτοιου είδους κανόνων ή συνταγών ύφους περισσότερο καλό κάνει παρά κακό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν νομίζω ότι το από άκρη σε άκρη στέκει όμορφα, ούτε στο γραπτό ούτε (πολύ περισσότερο) στον προφορικό λόγο. Κάπου κομπιάζει. Αφού λέμε απ άκρη σ άκρη, γιατί να μη το γράφουμε κιόλας αβίαστα;
Μεγάλη συζήτηση... :) Και πάλι, έχει σημασία το πού και πώς το γράφουμε (μερικά παραδείγματα όπου εμένα μου φαίνεται καλύτερη η ασυναίρετη μορφή --μπορεί και λόγω ασχετοσύνης όπως σε εκείνο με το μαύρο φόρεμα):

Η Κρήτη από άκρη σε άκρη έχει 250 χιλιόμετρα μήκος και πλάτος που ποικίλλει από 15 χιλιόμετρα στο πιο στενό σημείο [...]

Η Ελλάδα από άκρη σε άκρη έχει γίνει έρμαιο των δανειστών της και των εγχώριων υποστηρικτών τους [...]

Μαύρο Racer-back φόρεμα παραλίας με κοφτές λεπτομέρειες από άκρη σε άκρη [...] :)

Ξεκινάνε αμέσως τις ηχογραφήσεις και τον Φεβρουάριο του 2004 κυκλοφορούν τον τρίτο τους δίσκο με τίτλο «Από Άκρη Σε Άκρη»[...]:devil:

Η ανάλυση Full HD της οθόνης IPS που έχει γυαλί από άκρη σε άκρη [...]

Καμιά φορά μάλιστα, νομίζω ότι ο εσωτερικός ρυθμός του κειμένου μπορεί να διευκολύνεται ακόμη και με «μισές δουλειές», απ' άκρη σε άκρη ή από άκρη σ' άκρη. Όμως τελικά αυτά είναι γούστα και ο συγγραφέας τους είναι αυτός που αποφασίζει...
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε γενικές γραμμές, τα δοκιμιακά κείμενα δεν χρησιμοποιούν αποστρόφους. Αφήνουν τον αναγνώστη να τις βάλει μόνος του. Μια από τις ελάχιστες εξαιρέσεις είναι το «γι' αυτό».

Σε λογοτεχνικά κείμενα προτιμάμε να βάζουμε τις αποστρόφους που ακούμε μέσα μας καθώς γράφουμε, ιδίως αν καταγράφουμε προφορικό λόγο.
 
Top