metafrasi banner

electrical output = ηλεκτρική έξοδος (ρεύμα εξόδου)

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πώς θα το αποδίδατε στις παρακάτω φράσεις;
Hazardous electrical output. This equipment is for use only by trained licensed physicians.
Use of different cord models or cords from other manufacturers may not achieve proper electrical output for this device.

Από εδώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μάλλον με (κίνδυνος στην) ηλεκτρική παροχή, παροχή ηλεκτρικού ρεύματος κττ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λέει "hazardous", δηλαδή "επικίνδυνη ηλεκτρική..." τι; Κάτι σε εκκένωση μού μοιάζει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
output είναι η παροχή, η έξοδος. Εκκένωση θα ήταν discharge ή κάτι αντίστοιχο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δηλαδή, επικίνδυνη ηλεκτρική έξοδος; Υπάρχει τέτοιος όρος;
Εγώ καταλαβαίνω ότι όταν χρησιμοποιούν τη συσκευή οι ειδικοί, θα ξέρουν να ρυθμίσουν και να δώσουν το επιτρεπόμενο ρεύμα. Κάποιος άσχετος μπορεί να δώσει περισσότερο και να ζεματίσει τον ασθενή.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπορεί να είναι ένδειξη σε ρευματολήπτη. Προσοχή, κίνδυνος στην παροχή. Μπορεί να είναι, ξέρω γω, πρίζα για 380 V.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Α, για το δεύτερο, μπορεί να χρειάζεται π.χ. το ειδικό καλώδιο με έξτρα πάχος σύρματος (όχι απλό σούκο, π.χ.) ή με κάποιον ενσωματωμένο πυκνωτή. Πού να φανταστώ τι μπορεί να είναι;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, έχω βάλει το λινκ. Είναι ιατρική συσκευή που παράγει ραδιοκύματα για να κόβει και να κολλάει ιστούς.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σόρι, Άλεξ. Το είδα. Νομίζω ότι είναι απλώς γενικού τύπου προειδοποίηση της μορφής «κίνδυνος, ηλεκτρική τάση» ή «προσοχή, ρεύμα».
 

unique

Member
Δυστυχώς, για κάποιον λόγο δεν μπορώ να δω το Link. Αλλά συνήθως, σε τέτοιες περιπτώσεις, "έξοδος" είναι το υψίσυχνο (και υψηλής τάσης) ρεύμα που διοχετεύεται με ένα ομοαξονικό καλώδιο από τη συσκευή στο ακριβές σημείο τομής και καυτηριασμού των ιστών. Το καλώδιο αυτό πρέπει να έχει ορισμένες προδιαγραφές, όπως π.χ. να έχει ορισμένη χωρητικότητα για ένα δεδομένο μήκος, να αντέχει στην τάση εξόδου σε συνάρτηση με τη συχνότητα αυτής της τάσης, ειδική εξωτερική μόνωση, ορισμένη σύνθετη αντίσταση, να δέχεται ειδικό ακροδέκτη κοπής κλπ. Οπότε η "επικίνδυνη ηλεκτρική έξοδος" αναφέρεται στο (υψηλής τάσης και συχνότητας) ρεύμα εξόδου της συσκευής.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ελπίζω να συμπλήρωσα σωστά τον τίτλο. Και έχεις τις ευχαριστίες ενός αναγνώστη. :-)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καθώς και τις δικές μου θερμές ευχαριστίες προς όλους.
 
Top