metafrasi banner

character witness

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχουν πολύ λίγα ευρήματα για «μάρτυρα (για τον) χαρακτήρα» που προφανώς θα έχεις δει, αλλά εγώ θέλω να συνεισφέρω μια προσωπική εμπειρία (που ως γνωστό, δεν πρέπει να γενικεύεται). Στη διάρκεια μιας προανάκρισης, ένας φίλος με πρότεινε ως μάρτυρα για να πω τι καλό παιδί είναι, πόσο συνεισφέρει στην κοινωνία κλπ. Αφού προσήλθα στην ανακρίτρια, μου έκανε δυο-τρεις ερωτήσεις για την υπόθεση, ξεκαθάρισα ότι δεν έχω ιδέα, με ρώτησε τι γνώριζα, είπα «για τον χαρακτήρα του τάδε», μου είπε: «α, είστε μάρτυρας χαρακτήρα», άκουσε το ποίημά μου και με ξεφορτώθηκε ευγενικά.

Και τώρα, ας περιμένουμε καλύτερα κάποιον που ξέρει νομικά...
 
Απ' όσο ξέρω, γίνεται σαφώς συχνότερα λόγος για "προσωπικότητα" (του κατηγορουμένου, του δράστη - σε ποινικές δίκες). Δεν θυμάμαι συνοπτικό χαρακτηρισμό για τους αντίστοιχους μάρτυρες. Λογικά, θα έπρεπε πρώτα να έχουμε έναν χαρακτηρισμό του είδους "μάρτυρες [επί της] ουσίας" για όσους καταθέτουν επί των πραγματικών περιστατικών της υπόθεσης και έπειτα να γίνει η διάκριση για όσους καταθέτουν σχετικά με την προσωπικότητα. Έχω όμως την εντύπωση ότι, αν μιλήσουμε για μάρτυρα ουσίας, όλοι θα καταλάβουν ουσιαστικός/ σημαντικός μάρτυρας, κάτι που δεν είναι το ίδιο. Λαμβάνοντας υπόψη τη συνοπτικότητα των υποτίτλων, θα έμπαινα στον πειρασμό να εξετάσω το ενδεχόμενο του "γενικού μάρτυρα", αλλά θα πρέπει βέβαια να βοηθάνε τα συμφραζόμενα.
 

bernardina

Moderator
Απάντηση από φίλο δικηγόρο:
Και στα ελληνικά δικαστήρια χρησιμοποιείται ο όρος μάρτυρας χαρακτήρα ή, πιο σπάνια, μάρτυρας ήθους. Σε αντιδιαστολή με τον μάρτυρα ουσίας, ή απλώς μάρτυρα, που καταθέτει τη γνώση του για τα γεγονότα. Συχνά αυτές οι δύο ιδιότητες συμπίπτουν στο ίδιο πρόσωπο, αφού όποιος γνωρίζει τα γεγονότα γνωρίζει και τον χαρακτήρα του ενάγοντος/εναγομένου (εκτός αν πρόκειται, πχ, για περιπτώσεις που είναι αυτόπτης μάρτυρας ενός τροχαίου, όπου αγνοεί ποιοι είναι οι εμπλεκόμενοι).
Οπότε πιστεύω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άφοβα τον όρο μάρτυρας χαρακτήρα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από αγόρευση σε κυπριακό δικαστήριο:

Θα προχωρήσουμε να διαχωρίσουμε τους μάρτυρες σε εμπειρογνώμονες, σε μάρτυρες χαρακτήρα και μάρτυρες γεγονότων.

Έχω κι ένα (μόνο) εύρημα με «μάρτυρας καλού χαρακτήρα».
 
Άλλος δικηγόρος εμένα μου λέει πως γενικότερα τους αποκαλούν "μάρτυρες υπεράσπισης" και όχι χαρακτήρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω κι εγώ ότι ο μάρτυρας υπεράσπισης είναι πολύ πιο γενικός όρος, εμπεριέχει δηλαδή τους υπόλοιπους.
 
Top